Кадрова служба
 
назад до ЗМІСТУ  

ПСИХОЛОГІЯ УСПІХУ: ЯК ПЕРЕМОГТИ ВНУТРІШНЬОГО САБОТАЖНИКА

Хто такий внутрішній саботажник? Це негативна сторона вашої особистості. Він хитрий і небезпечний, бо з’являється тоді, коли ви його не чекаєте. Він може відрадити вас від нової перспективної справи чи розвалити вже почате. Вміння розпізнати і зрозуміти свого саботажника є важливим етапом в роботі над собою. Як тільки ви задумали щось важливе, саботажник відразу ж виникає з глибин вашої душі та вкрадливо промовляє: “Навіщо старатися, навіщо братися за справу? Все одно в тебе нічого не вийде”, “Тобі що, більше всіх потрібно”?, “Ти не здатний стати кращим, залиш цю справу”.

Ці та інші висловлювання, які прориваються іноді з негативного боку вашої особистості, здатні відвернути вас від нових починів, знищити інтерес до будь-якої діяльності. Як тільки ви збираєтеся приступити до справи, внутрішній голос вмить починає залякувати вас, заважати і відохочувати працювати. Він говорить вам:

• А що, якщо нічого не вийде?

• А раптом ти не знайдеш підтримки серед колег і начальства? Вони тебе просто засміють.

• Ти занадто зайнятий іншими справами, і в тебе немає часу для цього.

• Кожен дурень тобі скаже, що це неможливо.

• Ти ще молодий для таких справ, встигнеш.

• Ти не зможеш подолати так багато труднощів і перешкод.

Ці та інші слова внутрішнього саботажника відбивають інтерес до усіх починів.

Ще один улюблений виверт вашого саботажника - відкладання “на потім”. Він часто прибігає до цього способу, підсовуючи вам розумні виправдання: “Не зараз, я ще встигну”, “Не потрібно поспішати”, “Я обов’язково почну це робити з наступного понеділка” і так далі. Будьте впевнені: коли настане наступний понеділок, внутрішній саботажник знайде розумні виправдання, щоб знову відкласти справи до “наступного понеділка”. Він посилатиметься на що завгодно: обставини, нестачу часу, погану погоду, - щоб не дати вам досягти успіху.

Як же уникнути негативного впливу внутрішнього саботажника? Тут вам допоможуть вправи, придумані гештальтпсихологами.

Контратакуй

В першу чергу внутрішній саботажник прагне позбавити вас впевненості в собі. Головне - не дати йому можливості панувати над вашими прагненнями. Протиставте йому свої вагомі аргументи.

Ось приклади контраргументів, які можна використовувати, контратакуючи свого саботажника.

1. Цього неможливо досягти. - Але завжди можна спробувати! І ми ще подивимося!

2. У мене багато багато інших справ і обов’язків. - Але одну годину я завжди можу виділити на це!

3. Не поспішай, ще є час. - Час не чекає, треба працювати, щоб не було пізно.

4. Треба здолати дуже багато труднощів і перешкод. Воно тобі потрібно? - Труднощі для того й існують, щоб їх долати!

Свого внутрішнього саботажника не легко перемогти і змусити замовкнути. Адже саботажник - це не лише ваш особистий голос. Це ще й продукт впливу інших людей - батьків, друзів, людей, які вас оточують, які часто говорили вам: “Не висовуйся, будь як всі”. Психологи називають його внутрішнім цензором. Але з ним можна і потрібно дискутувати, переконувати, робити усе, щоб інше ваше “Я” (активне, дієве, впевнене в успіху) взяло верх.

Інший метод, який ми пропонуємо для роботи з внутрішнім саботажником, полягає в активному емоційному діалозі з ним.

Переформулювання

Переконайте свого саботажника. Приведіть контраргументи, які подолали б його негативну дію.

Наприклад.

1. Ти слабак. У тебе нічого не вийде. - Неправда! В мене усе вийде!

2. У тебе і без цього є багато важливих справ. - Але я завжди можу знайти трохи часу. Ця справа дуже важлива. Я не ледар і не шукатиму виправдань своєї ліні!

3. А чи варто братися за цю справу? – Так, варто, тому що…

Конструктивні переговори

1. Подумайте про справу, яку ви хотіли б здійснити. Уявіть собі, що ваш план вдався. Тепер спробуйте придумати щось, що може заподіяти шкоду вашим починам, перешкодити здійснити плани. Уявіть цю картину.

2. Опишіть, намалюйте саботажника чи ту силу, яка штовхає на саботаж, протидіє виконанню задуманого.

3. Тепер самі побудьте в ролі саботажника та цілеспрямовано намагайтеся перешкодити здійсненню свого проекту. Розкажіть, яку користь ви отримаєте від цього. Навіщо вам це треба?

4. З точки зору свого істинного “Я” уявіть зустріч з саботажником і проведіть з ним конструктивні переговори. Поміркуйте і запишіть, що б ви сказали йому? Які аргументи зможуть його переконати?

Аналіз виправдань

1. Запишіть детально всі виправдання вашого саботажника. Наприклад: “Я не зможу втілити задумане, тому, що:

• Я занадто зайнятий;

• В мене недостатньо здібностей;

• Я занадто молодий (старий) для цього;

• Мене ніхто не підтримає.

2. Проаналізуйте ці виправдання. Подумайте: чому ви використовуєте саме їх? Чи справді обставини такі непереборні, як їх малює ваша уява? Часто люди прибігають до самовиправдань просто тому, що бояться ризикувати, помилитися, тобто бояться невдачі. В цьому випадку втручаються механізми психологічного захисту: людина прагне підтримати свою зарозумілість на відповідному рівні. А можлива поразка, невдача можуть понизити самооцінку та самоповагу. Це й визначає прагнення уникнути невдачі. А не помиляється лише той, хто нічого не робить. В результаті розвивається життєва пасивність, уникнення будь-яких починів. Не дивно, що ці люди ніколи нічого не досягнуть. Адже вони мовчки визнають поразку ще до того, як починають діяти. Не бійтеся можливих невдач! Невдачі повинні боятися вас, і ніяк інакше!

назад до ЗМІСТУ  
     
Інфо