Кадрова служба
 
назад до ЗМІСТУ  

12 ПРОСТИХ СПОСОБІВ ПОЛІПШИТИ ПРОЦЕС ПРИЙНЯТТЯ РІШЕНЬ

Наше життя - це прямий результат тих рішень, які ми постійно вимушені приймати впродовж свого шляху. І не завжди ми вибираємо насправді краще для себе. Якби ми всі були здатні лише до здорових міркувань, то не поводилися б ірраціонально, не брали б участі в безглуздих конфліктах, не здійснювали б імпульсивних витрат, не вибирали б не тих супутників життя і так далі. Проте, правда життя полягає в тому, що ми робимо все це, навіть не усвідомлюючи, чого насправді нам коштують ці життєві помилки. На жаль, не завжди досить просто приймати правильні рішення і поводитися “оптимальним” чином.

Але ми можемо помітно поліпшити свої навички в прийнятті рішень і зменшити кількість не найрозумніших вчинків, які згодом ми називаємо “помилки”.

1. Шукайте альтернативи. Перед тим, як прийняти рішення, варто спробувати відшукати декілька альтернативних можливостей, замість того, щоб наполегливо вибирати лише між очевидними варіантами. Прийняття хорошого рішення - це не завжди оцінка витрат і вигод. Ви повинні розглянути “альтернативну вартість”: що ви втрачаєте, відмовляючись від іншого варіанту. Наприклад, читання публікацій ваших друзів в Інтернет може бути формою отримання розслаблення і задоволення, проте цей же час ви могли б провести з великим задоволенням, граючи в теніс або здійснюючи прогулянку.

2. Переосмисліть питання. Є досить істотна різниця між питаннями: "чи хочу я ризикувати своєю роботою, відправляючи резюме в інші компанії" і, "чи хочу я знайти кращу роботу і піти з цієї, яка більше не приносить мені задоволення?" Приймаючи рішення, пов’язані з кардинальними життєвими змінами, завжди формулюйте свої питання в позитивному ключі, і ваше рішення в меншій мірі буде схильне до впливу сумнівів та невпевненості в собі.

3. Збирайте всі факти. Чим сильніше ми зайняті, та чим більше завантажена наша свідомість, тим швидше ми покладаємося на наші емоції, а не на факти. Може це не так вже й важливо, що одягнути на прогулянку, але коли доводиться вибирати, куди інвестувати гроші, помилки обходяться нам значно дорожче та залишаються в пам’яті надовго. Перш, ніж прийняти таке серйозне рішення, зробіть всебічне дослідження, постарайтеся зібрати всі, навіть найменші часточки інформації.

4. Розслабтеся, відпочиньте та заспокойтеся. Не секрет, що фізична втома, недостатній сон та стреси заважають концентрації уваги та обмежують наші пізнавальні здібності. Це означає, що рішення, яке ми приймемо, швидше буде спробою зробити вдалу здогадку.

5. Подивіться на ситуацію збоку. Чи знаєте ви, що завжди легше давати поради іншим, ніж самому прийняти рішення в подібній ситуації? Всебічні психологічні дослідження показали, що ми значно об’єктивніші та раціональніші, коли подумки дистанціюємо себе від конкретної специфічної ситуації. Якщо ви, як і раніше, почуваєте себе надмірно емоційно пов’язаним з проблемою, краще запитайте сторонніх спостерігачів, що вони думають про це.

6. Контролюйте свої емоції. Чи можете ви пригадати хоч одне хороше рішення, яке прийняли, знаходячись в стані злості або стресу? Швидше за все, ні, і тому є причина. Коли наша свідомість заповнена негативними емоціями, ми втрачаємо здатність до адекватного мислення та раціональної поведінки.

7. Всьому свій час. Бувають ситуації, коли ми вимушені приймати важливі рішення дуже швидко, проте частіше ніхто нас не підганяє, чекаючи, поки ми зберемося з думками і складемо план подальших дій. Якщо ви відчуваєте занепокоєння чи пригніченість від необхідності прийняти рішення, відкладіть його до ранку. Нехай питання дочекається моменту, поки ви будете готові розглянути всі альтернативи та вибрати кращий варіант дій.

8. Не перестарайтеся в аналізі. Кращі практичні рішення завжди знаходяться десь посередині між інтуїтивним прийняттям і всебічним аналізом. Не думайте довго над питанням “бути чи не бути”. Звичайно, розгляд своїх можливостей і їх впливу на ваше життя важливий, проте немає ніякої необхідності для їх нескінченного аналізу.

9. Будьте своєчасні. Це ще один прийом, що дозволяє подивитися на ситуацію, як можна об’єктивніше. Психологічні дослідження показали, що люди приймають точніші та менш імпульсивні рішення, коли їх вибір віддалений в часі від наслідків цих рішень. Що це означає? По-перше, не затягуйте з прийняттям рішення до останнього моменту. По-друге, спробуйте подумати, як би ви поводилися, якби ваше рішення в даний момент не було таким важливим.

10. Шукайте моделі прийняття рішень. Якщо ви завжди будете дотримуватись певної схеми прийняття рішень, тоді можливо, ви завжди отримуватимете схожі результати. Це вірно також і для помилкових думок. Подумайте, в чому причина ваших невдач? Як можна змінити підходи при ухваленні рішень?

11. Намагайтеся мислити алогічно. Коли відповідь здається очевидною, зупиніться й подумайте, чи є інший варіант. Дослідження показали, що просто заохочення людей до “розгляду протилежного варіанту”, яке б рішення вони не збиралися прийняти, скорочує помилки в судженнях і допомагає подивитися на проблему з різних точок зору.

12. Нехай усе йде своєю чергою. Правильний вибір не завжди очевидний. Іноді доводиться вибирати між меншим і більшим “злом”, або стикатися з ситуацією, коли обидва рішення несуть в собі невизначений ризик. У таких випадках треба зробити кращий вибір з можливих варіантів, і повірити, що Всесвіт потурбується про все інше.

Намагайтеся дотримуватись цих правил, щоб поліпшити процес прийняття рішень в різних сферах вашого життя.

назад до ЗМІСТУ  
     
Інфо