Кадрова служба
 
назад до ЗМІСТУ  

МИСТЕЦТВО ЕФЕКТИВНОЇ САМОКРИТИКИ

Самокритика - це вміння дивитися і оцінювати себе та свої вчинки з боку, бачити свої власні помилки, визнавати їх і, якщо є така можливість, то їх виправляти.

Якщо ви цінуєте власний прогрес, то вам треба навчитися тому, як критикувати себе. Ми часто любимо критикувати інших, але коли справа доходить до самокритики, ми дивним чином проявляємо небажання це робити. Це як у прислів’ї: в чужому оці й порошинку видно, а у своєму - і колоди не помітно. Мистецтво самокритики є невід’ємною частиною навчання на помилках і досягнення кращих планів на майбутнє в своєму житті.

Обмірковуйте свої мотиви.

Можливо, ми здатні обманювати інших людей, але ми ніколи не повинні намагатися обманути себе. Важливо усвідомлювати свою мотивацію для виконання якоїсь дії. Наприклад, чи є ми доброзичливими до кого-небудь безкорисливо, або ж це виражається якимсь прихованим мотивом? Іноді ми вдаємося до самообману, видаючи себе за альтруїстів, тоді як насправді ми діємо, керуючись своїми егоїстичними мотивами. В таких випадках нам треба звертатися до самокритики, бо інакше наш розум може обманути нас, змусивши почувати себе дуже хорошою людиною, тоді як насправді ми є звичайними егоїстами. Усвідомлюючи це, ми можемо спробувати зменшити силу свого егоїзму.

Будьте чесним з самим собою.

Самокритика означає, що ми маємо бути чесними самі з собою. Немає ніякої вигоди в спробах виправдання своїх поганих дій. Якщо ми навчимося бути чесними з собою, то наша совість захищатиме нас від здійснення небажаних дій.

Уникайте надмірного відчуття провини.

Займатися самокритикою нелегко, але це дуже цінний аспект нашого саморозвитку. Проте, коли ми критикуємо свої погані дії, абсолютно не потрібно культивувати в собі відчуття провини. Провина не допомагає нам поліпшити себе, вона лише примушує нас почувати себе нещасними. Коли ми починаємо усвідомлювати неправильні думки, спочатку потрібно прийняти рішення уникати їх, а потім сфокусуватися на здійсненні правильних дій. Це набагато краще, ніж почувати свою провину.

Не вважайте, що інші люди повинні діяти так само, як ви.

Часто ми помічаємо недоліки в своїй поведінці, тому цілком справедливим виглядає наше бажання це виправити. Проте, проблема в тому, що ми не лише хочемо поліпшити себе, але також починаємо відчувати, що й інші повинні робити те ж саме. Але всі рухаються по життю з різною швидкістю, в кожного свій темп, і ми не несемо відповідальності за те, що роблять інші. Тим більше, не повинні нав’язувати їм свій стиль поведінки.

Самокритика не означає самоприниження.

Ми повинні провести чіткий баланс між роботою над своїм саморозвитком і почуттям непотрібності та нікчемності. Треба пам’ятати, що ми можемо критикувати певні дії, але не самих себе. Адже помилки є невід’ємною частиною навчання, розвитку та прогресу. Також важливим моментом є те, що ми можемо вчитися на своїх діях та помилках. Самокритика повинна розглядатися як позитивне явище, яке спонукає нас рухатися вперед та розвиватися, а не як інструмент самоприниження та саморуйнування.

Не дозволяйте своїй гордості заважати вам.

Наше почуття гордості викликає небажання бути засудженими та примушує вважати себе бездоганним. Ми схильні вірити в те, що ми завжди праві, все робимо краще за інших, а тому стає складно чітко визначити свої внутрішні мотиви поведінки. Проте, якщо продовжувати діяти неправильно, спираючись на почуття гордості та впевненості, що лише ваша думка вірна, то це призведе до збільшення кількості помилок. Якщо ми навчимося уникати цього почуття, то отримуватимемо задоволення від власного саморозвитку.

Приймайте критику від інших людей.

Дуже часто ми не помічаємо своїх помилок, тоді як вони можуть бути очевидними для інших. Виходячи з цих обставин, прийняття критики від близьких друзів може бути дуже сприятливим моментом. Це може допомогти нам побачити помилки, які ми самі не здатні чи не схильні усвідомити. Якщо ви приймаєте критику від інших людей, не реагуйте на це образою. Будьте спокійними та уважно прислухайтесь до того, що вам говорять, і ви зрозумієте, що це одна з прекрасних можливостей вчитися на своїх помилках.

Самокритика - це шлях до щастя.

Самокритику можна назвати синонімом саморозвитку. Саморозвиток не означає, що ми просто повинні підтримувати веселий настрій. Ми також маємо бути здатними роздумувати і бути чесними з самим собою. Це можливо лише тоді, коли ми аналізуватимемо свої мотиви та дії, долаючи, таким чином, перешкоди і слабкості. Таким чином ми прокладаємо для себе шлях до тривалого щастя.

назад до ЗМІСТУ  
     
Інфо