Кадрова служба
 
назад до ЗМІСТУ  

ІСТОРІЯ УСПІХУ САРИ УОКЕР

Будь-яка історія неймовірного успіху привертає увагу публіки. Особливо, якщо йдеться про реалізацію американської мрії, коли людина досягає успіху з мінімальним стартовим капіталом. І вже не так важливо, чим саме вона володіла на початку, головне, як вона пройшла шлях до вершини. Одна з таких історій пов’язана з ім’ям Сари Уокер - першої афро-американки, яка самостійно заробила мільйон доларів. В зв’язку з цим її ім’я згадується навіть в Книзі рекордів Гіннесса.

Сара Уокер показала жіночій половині людства один з найважливіших винаходів - засіб для випрямлення волосся. І для багатьох жінок це досягнення має набагато більше практичне значення, ніж, скажімо, перший політ людини в космос. Сьогодні її обличчя красується на американських поштових марках, а біографію Сари Уокер вивчають в американських школах.

Сара Бридлав народилася 23 грудня 1868 року в Луїзіані, в сім’ї Оуена та Мінерви Бридлав, темношкірих колишніх рабів, які нещодавно отримали свободу. Але довго насолоджуватися отриманою свободою їм, на жаль, не вдалося - в 1875 році батьки Сари померли під час епідемії жовтої лихоманки.

В 7 років дівчинку забрала до себе сестра. Життя у сестри було важким. Чоловік-алкоголік бив родичку, яку швидко перетворили на безкоштовну домашню прислугу. Окрім домашньої роботи, Сара з 10 років працювала на плантаціях цукрової тростини.

Єдиним способом вирватися з цього пекла було заміжжя. Ось саме тому в 14 років Сара Бридлав так і вчинила, вийшовши заміж за Мозеса Макульямса, а через 4 роки народила йому дочку. Але знову відносне благополуччя Сари було дуже нетривалим - в 1888 році її чоловік загинув в результаті міжрасових зіткнень, ставши однією з численних жертв “суду Лінча”.

Що робити? І ось тут вперше проявився сильний характер Сари. Вона не стала звертатися до рідних по допомогу. Взявши дитину, молода жінка відправилася в місто Сент-Луїс. На якусь допомогу особливо сподіватися не доводилося. Вісімнадцять років вдова пропрацювала пралею: на кращі роботи чорношкірих жінок не брали. При цьому вона, відчуваючи нестачу освіти, відвідувала заняття у вечірній школі.

Не було б щастя, та нещастя допомогло. Коли Сарі було 36 років, то в неї чи то від пережитих нещасть, чи то від жахливих умов праці почало випадати волосся. І незабаром вона майже зовсім облисіла. Перепробувавши всі доступні засоби, Сара молилася про позбавлення від недуги. І ось якось уві сні вона почула голос, який вказав їй рецепт зілля. Змішавши всі інгредієнти, вона стала натирати шкіру голови отриманим засобом. Результат був приголомшливим -волосся знову стало рости, причому набагато густіше, ніж раніше. Так почалася історія успіху Сари Уокер.

Вона оселилася в Денвері, де зайнялася розповсюдженням чудодійного засобу. І тут їй поталанило ще раз: в 1906 році вона вийшла заміж за Чарльза Уокера. Він працював в газеті та допоміг дружині в рекламі її препарата. А потім її осяяло по-справжньому, і вона придумала те, що прославило її на всю Америку - засіб для випрямлення кучерявого негритянського волосся. Система Уокер - засіб для розм’якшення волосся в комплекті із спеціальним сталевим гребенем для їх випрямлення - давала чорношкірим жінкам можливість зробити собі таку зачіску, як у білих жінок.

Спочатку Сара Уокер розповсюджувала свій засіб сама - обходячи негритянські квартали. А коли адресний маркетинг довів свою ефективність і домашнє виробництво вже потребувало розширення, вона створила мережу агентів. Така робота для темношкірих жінок була просто знахідкою - як правило, до цього вони працювали лише посудомийницями, пралями чи хатніми робітницями. А тут вони відкривали для себе нові можливості. При цьому продавався не лише і не стільки сам продукт - продавалася ціла нова філософія життя: не просто догляд за волоссям, але й установка на охайність і чарівливість, на поліпшення соціального іміджу усієї жіночої половини чорної раси.

Сара Уокер працювала за тією ж схемою, яку зараз використовують Amway, Avon та інші подібні компанії. Але вона була в своїй справі першою. Головним завданням було залучення нових агентів та їх навчання. Мадам Уокер сама активно їздила по країні, проводила семінари, мотивувала та навчала своїх агентів. На зустрічах проводили демонстрації продуктів, а також заохочення й нагородження комівояжерів, що особливо відзначилися. В 1908 році Сара відкриває спеціальну школу по догляду за волоссям, якою стала керувати її дочка.

В 1910 році головний офіс переноситься в Індіанаполіс. Тут же відкривається чергова школа, тренінг-центр для комівояжерів, нові лабораторії. Мадам Уокер не лише займається задоволенням попиту - а сама починає його формувати. Вона показує нові стандарти догляду за шкірою, особистої гігієни, ставлення до своєї зовнішності. Крім того, на своєму прикладі Сара дає новий орієнтир для жінок. Тепер дівчата можуть зайнятися своїм бізнесом, отримувати додатковий прибуток.

Уокер зустрічалася з лідерами громад, знаючи, що за ними потягнуться і всі інші співвітчизники. А завдяки відомій в ті роки співачці Джозефіні Бейкер, яка скористалася засобом Сари Уокер для випрямлення волосся, її чудодійний засіб отримав поширення і за межами США. Так, Сара виходить на міжнародний ринок, а в 1913 році відкриває черговий офіс в Нью-Йорку.

В 1916 році агенти Уокер об’єдналися в Національну асоціацію косметологів і Добровільну асоціацію агентів мадам Уокер, які в 1917 році були перетворені в Союз косметологів, - Madam С. J. Walker Hair Culturists Union.

До 1917 року Madame C. J. Walker Manufacturing Company стає найбільшим бізнесом для чорношкірих в США. Щорічно фірма заробляла більше півмільйона доларів, зробивши Сару першою жінкою-мільйонером. Але, незважаючи на вже пристойний статок, Сара Уокер продовжує керувати компанією та їздити по країні.

Вона не соромиться свого багатства, після того, як Сара перебралася жити в Гарлем, вона починає будувати там розкішний будинок в стилі італійського Відродження. Земельну ділянку вона вибрала не випадково: будинок мав бути добре помітним і уособлювати собою приклад того, як сказала Уокер в одному з інтерв’ю, чого може досягти людина її раси і статі. Мармурові східці та басейн, прекрасний орган і позолочене фортепіано, розписні стелі та люстри ручної роботи, італійський садок - усі необхідні атрибути добробуту були представлені в будинку Сари Уокер.

До речі, однією з перших в США Сара освоює мистецтво керування автомобілем, вона їздить сама, має розкішний автопарк, в тому числі й електромобіль.

Безліч коштів, сил і часу Сара Уокер витрачала на просвітництво і доброчинність. Саме вона в 1915 році розпочала судовий процес проти расової дискримінації в театрах Індіанаполіса. Саме вона в 1917 році наполягла на тому, щоб Добровільна асоціація оголосила суд Лінча федеральним злочином. Вона жертвувала найбільше коштів на користь Національної асоціації прогресу кольорового населення, надавала фінансову допомогу яслам і сирітським притулкам, церквам і учбовим закладам в Індіанаполісі, Сент-Луїсі, Флориді, Північній Кароліні, Джорджиї, заснувала Академію для дівчаток в Західній Африці. І відкрила шлях усім своїм родичам в створений нею бізнес.

Сара Уокер була справжньою бізнес-леді, яка з нуля побудувала свою фірму і навчила чорношкірих жінок вірити в свої можливості й таланти. Її ім’я та революція у світі краси назавжди залишаться в серцях не лише афро-американок, але й жінок всього світу, які бачать в Сарі Уокер стимул до самовдосконалення та руху вперед.

В кінці 1918 року в Мадам Уокер стався інсульт, а через півроку в травні вона померла у віці 51 року.

Після смерті Сари підприємство переходить до її дочки Лелії Уокер. Лелію Сара привчила до праці з дитинства. І хоча з певного моменту дівчина відчувала себе багатою спадкоємицею, вона активно працювала на компанію, керувала учбовими центрами. Але головним захопленням Лелії стає меценатство. Вона організовує клуби, в яких збираються талановиті чорношкірі творці. Лелія веде активне світське життя, влаштовує прийоми.

Але в 1931 році в розпал вечірки з Лелією стався інсульт, який наступного дня перервав життя 46-річної жінки. В останню дорогу дочку великої Мадам Уокер проводжали тисячі жителів Гарлема.

назад до ЗМІСТУ  
     
Інфо