Кадрова служба
 
назад до ЗМІСТУ  

СЕРЙОЗНА, А ГОЛОВНЕ, ПЕРСПЕКТИВНА ПРОФЕСІЯ ПРОДАВЦЯ-КАСИРА

Продавець-касир - це співробітник магазину, що приймає плату за товар.

У сучасних магазинах розрахунок між покупцем і продавцем проводиться за допомогою електронної каси, яка видає чек. Продавець може вводити вартість товару вручну. У великих магазинах роботу полегшують ручні сканери для прочитування штрих-кодів на товарі. З допомогою штрих-коду визначається ціна, і касирові потрібно лише скласти вартість покупок, оголосити покупцеві та роздрукувати чек. А потім взяти гроші та покласти їх в касу, а покупцеві віддати здачу.

Якщо покупець хоче розплатитися банківською картою, касир проводить цю операцію за допомогою спеціального електронного пристрою.

Готівку, що скупчилася в касі за зміну, касир перераховує, готує виручку до відправки в банк, заповнює супровідні документи, і здає гроші інкасаторам. Рядовий касир торгового залу підпорядковується старшому касирові або керівникові магазину, який контролює процес.

У великому супермаркеті робота продавця-касира в основному зводиться до сидіння за касою і розрахунку покупців. Але в багатьох магазинах продавець-касир також контролює товарні запаси відділу, консультує покупців, демонструє і видає товар. А в продуктовому магазині він може також зважувати товар, викладати його на полиці або навіть займатися прийманням товару від постачальника.

Професія продавця-касира лише на перший погляд може здатися простою та доступною.

Насправді - це серйозна і складна спеціальність. Сісти за касовий апарат без підготовки, звичайно, можна. Але хвилин через п’ять у вас перестане працювати касовий апарат або вишикується черга розлючених покупців. Навіщо ж ризикувати?

Якщо раніше на таку посаду часто брали людей з вулиці та навчали, то зараз ситуація змінилася. Посадити людину без освіти за касу - великий ризик. Тому більшість роботодавців вимагають, щоб фахівець мав спеціальну освіту. Освіта дає майбутнім претендентам абсолютну перевагу в отриманні хорошої посади.

Професію продавця-касира можна отримати в коледжі, (спеціальності “продавець продовольчих товарів”, “продавець непродовольчих товарів”, “контролер торгового залу”, “контролер-касир”), безпосередньо на робочому місці (якщо беруть без досвіду роботи) або на спеціальних курсах.

Продавець-касир може працювати в будь-якій торговій точці: в невеликому магазинчику чи супермаркеті, магазині продуктів або промислових товарів.

Майбутнім продавцям-касирам важливо навчитися впливати на рішення покупця, щоб він обов’язково щось придбав і залишився задоволеним обслуговуванням.

Продавець-касир повинен бути в деякій мірі психологом. Досягти успіху в торгівлі, не знаючи правил спілкування з людьми, неможливо. Професіонал вже при вході покупця в магазин повинен зрозуміти, навіщо людина прийшла: прицінитися, згаяти час, або вона серйозно налаштована на купівлю.

Покупець в магазині - завжди бажаний гість, йому треба допомогти чи порадити, але нічого не нав’язувати та ні в якому разі не ображати покупця. Лише доброзичливий продавець може якісно та грамотно обслужити клієнтів. Завдання професіонала - щоб людина пішла з магазину задоволеною, в доброму настрої.

З твердженням “клієнт завжди правий”, звичайно, не посперечаєшся, але, правду кажучи, зустрічаються серед них і відверті провокатори конфліктів. Подібні покупці здатні вивести з себе будь-кого!

Професіонал, який поважає себе, повинен знати “Закон про захист прав споживачів”.

У яких випадках товар підлягає поверненню-обміну, за що можуть покарати і оштрафувати продавця.

В міській інфраструктурі постійно з’являються нові магазини, торгові комплекси, супер-, міні-, гіпермаркети та бутіки. Отже, проблем з працевлаштуванням у продавців-касирів не виникне - попит на них стабільний. Є можливість підшукати місце роботи із зручним графіком, близько від дому, з дружним колективом. Для більшості роботодавців головне - не досвід роботи, а особисті якості, порядність, дисциплінованість фахівця, адже він - особа матеріально відповідальна.

Якщо людина вибрала роботу в торговій сфері не випадково, дійсно знайшла своє покликання, в неї є шанс проявити себе і швидко піднятися кар’єрними сходами. Продавець-касир може стати продавцем-консультантом, старшим касиром, адміністратором. Реально досягти й більшого, якщо отримати додаткову освіту.

На ринку праці відчувається певна нестача хороших продавців-касирів. Від кандидатів потрібно системне мислення, хороша пам’ять, математичні здібності. З особистих якостей цінується терплячість, толерантність, доброзичливість.

Якщо вам призначена усна співбесіда, то ні в якому разі не спізнюйтеся, краще прийти на 5-10 хвилин раніше. Дівчатам не варто яскраво фарбуватися, одягатися. Не показуйте, що ви нервуєтесь, намагайтеся поводитися природно. Потрібно продемонструвати доброзичливість, бажання працювати в команді, врівноваженість. І на вас неодмінно звернуть увагу!

назад до ЗМІСТУ  
     
Інфо