Кадрова служба
 
назад до ЗМІСТУ  

ЩО ТАКЕ ПРОГРАМА FOUNDATION?

Якщо ви вирішили вступати до зарубіжного ВНЗ, будьте готові до того, що ваш атестат про середню освіту не викличе в членів приймальної комісії великого ентузіазму. Швидше за все, вас попросять підготуватися додатково за програмою Foundation. Наша стаття про те, що це таке і навіщо воно вам потрібне.

Здавалося б, навіщо після довгих років, проведених в школі, спеціально готуватися до навчання у ВНЗ, що там такого складного? Не скажіть.

Передусім, зміст учбових програм з предметів обов’язкового шкільного циклу в нас значно відрізняється від прийнятого за кордоном. Деякі предмети викладаються в Україні краще (математика, фізика), а інші або вивчаються в меншому об’ємі (наприклад, комп’ютерні науки), або їх взагалі немає в програмі. Позначається й різниця в тривалості шкільного навчання: в Європі, Австралії навчаються 12 років, а в нас - 11. І виходить, що наші випускники навіть по віку не підходять. До того ж, українські школи не забезпечують достатнього рівня знань іноземної мови, щоб можна було повноцінно вчитися, - розуміти лекції, виконувати письмові роботи, читати спеціальну літературу та ін. Та й методика викладання в українських школах відрізняється від зарубіжної, й сама структура шкільних програм з різних предметів дещо інша.

В результаті виходить, що український шкільний атестат не визнається еквівалентним атестатам про середню освіту інших країн. Тому випускникам з України не дозволяють відразу після школи вступати до вузів ні у Великобританії, ні в Австралії, ні в Німеччині.

Що ж залишається нашим випускникам? Передусім, Foundation course - спеціальні програми, що готують до вступу до університетів.

Що таке Foundation course?

Це програми, що об’єднують учбові курси з різних предметів (математика, фізика та ін.) і заняття з іноземної мови. Вони покликані “адаптувати” знання учня з базових дисциплін до місцевих стандартів і “підтягнути” його знання іноземної мови. Додатково він знайомиться з учбовими методами і процедурами, прийнятими в країні, де він збирається продовжити навчання. Все це може знадобитися навіть тим, хто вже провчився в українському ВНЗ. Підхід до організації занять на заході зовсім інший, і часто буває важко впоратися з прийнятою на заході академічною свободою, що має на увазі широкий вибір дисциплін та самостійну роботу.

До того ж в усіх країнах свої правила, які потрібно знати. Наприклад, в Німеччині ви можете складати іспити лише тоді, коли вважаєте себе досить підготовленим. В Австралії заборонені перездачі, і вам доведеться наново прослухати (і оплатити) весь курс, екзамен з якого ви “завалили”.

Навчання на підготовчих курсах займає від шести місяців до року і побудоване так само, як і в університеті. Абітурієнти відвідують лекції, семінари, індивідуальні заняття. Під час навчання вони можуть жити в гуртожитку, користуватися університетською бібліотекою, спортивними залами - словом, почувати себе справжніми студентами.

Програми Foundation організовують як самі університети, так і інші організації - спеціальні коледжі, мовні центри і т.д. Іноді вони можуть мати дуже тісні зв’язки з певним університетом. Таке часто відбувається в Англії, де при університетах є коледжі, на базі яких організовуються подібні програми. Чи в Австралії - наприклад, інститут INSEARCH при Сіднейському технологічному університеті. Часто слухачі Foundation автоматично зараховуються у ВНЗ, їм заздалегідь резервують місце на першому курсі на найближчий навчальний рік. Так роблять в Німеччині, Австралії та інших країнах.

Вибір предметів, які вивчають слухачі Foundation Courses, залежить від їх майбутньої спеціалізації. Наприклад, A-level у Великобританії передбачає складання випускних іспитів з трьох-п’яти предметів, два з яких визначають подальший напрям навчання. Відповідно, в рамках підготовчого курсу поглиблено вивчається лише декілька предметів. На остаточний розподіл студентів по групах впливає також рівень знання іноземної мови і загальної підготовки.

Потрібно зазначити, що всі програми Foundation вимагають досить хорошого знання іноземної мови - наприклад, на рівні 5 – 5,5 балів за результатами тесту IELTS або 500-525 балів за TOEFL, якщо говорити про англійську мову. В різних країнах ці програми мають свої особливості.

Як вам вибрати курс Foundation? Ретельно зберіть інформацію про всі наявні програми, користуючись тими буклетами, з якими можна ознайомитися в освітніх агентствах і культурних центрах зарубіжних країн, а також сайтами в мережі Інтернет. Зверніть увагу на наступні моменти.
• До вступу до якого університету готує ця програма? Пріоритетним пунктом для вас має бути вибір саме країни та університету.
• Чи гарантує програма зарахування на перший курс?
• Чи можливо в її рамках вивчати предмети, які вас цікавлять?
• Наскільки хороший курс вивчення іноземної мови?
• Чи в змозі ви скласти вступні іспити з іноземної мови?
• Чи влаштовує вас ціна цієї програми (в порівнянні з аналогічними)? Оцініть варіанти, враховуючи вартість проживання і авіаперельоту.
• Чи є ця програма гнучкою? Чи дає вона можливість вже в процесі навчання змінити напрям підготовки (спеціалізацію)?
• На базі чого вона організована - університету, коледжу, школи чи учбового центру? Оцініть плюси й мінуси його місця розташування.
• Які варіанти проживання пропонуються?
• Який склад учнів (які країни представлені)?

І лише проаналізувавши всі викладені вище моменти, приймайте кінцеве рішення.

назад до ЗМІСТУ  
     
Інфо