Кадрова служба
 
назад до ЗМІСТУ  

ШЛЯХИ ВИЇЗДУ ЗА КОРДОН

Близько 70% молодих українців мріють залишити Україну й жити в іншій державі. Скоро весь світ заспіває українських пісень, сповнених тугою за Батьківщиною. А в Україні заговорять китайською.

На те, щоб українцю, який не має іноземного коріння чи родичів за кордоном, поміняти свій паспорт на документ з громадянством якої-небудь іншої країни з кращим рівнем життя, потрібно не менше трьох років. Але, навіть, такий термін перебування не гарантує позитивного результату. Крім того, потрібно пройти чимало співбесід, вивчити мову, мати легальну роботу, житло, а іноді, навіть, і рекомендацію. Вже не кажучи про саму адаптацію в новому середовищі.

Незважаючи на це, щороку Україну залишають десятки тисяч громадян. Всього, за різними даними, лише офіційно за кордоном проживає від одного до трьох мільйонів українців. А ще п’ять–сім – знаходяться там нелегально.

Найпопулярніші країни

Країною-лідером за кількістю вихідців з України є Італія. Тут офіційно проживають 208 тисяч українців. Це на 50 тисяч більше, ніж в Німеччині, яка знаходиться на другому місці за кількістю українських мігрантів. Почесне третє місце за Росією. Тут офіційно проживає 126 тисяч українців. Далі в списку – Чехія, Ізраїль, Іспанія, США, Греція, Португалія та Канада.

Більшість українців вибирають для еміграції країни, громадянами яких насправді стати не так вже й легко. Це стосується, наприклад, Італії, Чехії та Іспанії. Щоб стати громадянами цих країн шляхом, так званої, натуралізації (поступового вливання, не через шлюб), потрібно не менше десяти років. Тоді як, наприклад, громадянство Австралії, Канади чи Польщі можна отримати за чотири–п’ять років.

Польща

З 2012 року процедура набуття громадянства в цій країні значно спростилася. Тепер для цього не обов’язково шукати польське коріння в своїй родині. Щоб стати поляком, потрібно прожити в цій країні не менше трьох-п’яти років, вивчити мову, отримувати постійний дохід і мати житло.

Виїхати ж в цю країну, яка з 2004 року є членом Європейського Союзу, можна одним з наступних способів. Наприклад, вступивши на навчання в польський ВНЗ. Зараз існує багато освітніх програм, які дозволяють, маючи вищу освіту в Україні, здобути другу вищу в Польщі. При цьому термін навчання зводиться до одного-двох років. Стандартний для більшості країн, але дієвий спосіб - шлюб. Для отримання виду на проживання, потрібно буде спільно прожити з чоловіком/дружиною три роки.

Ще один варіант – працевлаштування в Польщі – для цього необхідно знайти роботодавця в Польщі та отримати від нього запрошення на роботу, яке засвідчується в управлінні праці.

Також можна емігрувати до цієї країни, маючи карту поляка. Для цього потрібно довести своє польське коріння. Карта поляка дає право на пошук роботи в цій країні та багато чого іншого.

Окремий варіант міграції передбачений і для бізнесменів. Створення фірми забезпечить вам вид на проживання, дозвіл на роботу та вільне пересування країнами Шенгену. Через п’ять років можна оформити карту резидента Євросоюзу та отримати постійне місце проживання.

Ізраїль

Емігрувати в Ізраїль, з одного боку, дуже просто, з іншого - дуже складно. Разом з тим, тут офіційно проживають 97 тисяч українців, при тому загальна кількість вихідців з України складає, за різними даними, 300-400 тисяч, а загальна кількість населення цієї країни складає близько 7 мільйонів громадян.

Найпростіше виїхати по репатріації. Тобто, ви маєте довести, що ви етнічний єврей (або ваша мама чи бабуся були єврейками). В цьому випадку, потрібно зібрати всі необхідні документи, які потім мають пройти перевірку. Далі подаються документи на отримання закордонного паспорта для проживання. Після цього - ви маєте записатися на прийом до консула Ізраїлю, заповнити детальну анкету і пройти співбесіду (бажано хоча б трохи знати іврит). Якщо працівник консульства підтверджує ваше право «на повернення», наступним кроком буде оформлення паспорта для проживання за кордоном, в який потім ставиться печатка-віза на ПМЖ – це так звана віза «репатріонале», яка дійсна півроку з моменту отримання. Далі потрібно піти в “Сохнут” і замовити квитки. При оформленні через “Сохнут” – квитки, як правило, безкоштовні. Зазвичай, ця процедура займає три–п’ять місяців.

Якщо ж з єврейським корінням не склалося, «натуралізація» в цій країні займе не менше п’яти років, причому три останніх претендент на ізраїльське громадянство має проживати в цій країні.

Натуралізація означає “вкорінення”, поступове входження в суспільство повноправних громадян. Для цього потрібно знаходитися в Ізраїлі на момент отримання громадянства, мати роботу, житло, гроші, щоб залишитися в цій країні, хоча б трохи володіти івритом і відмовитися від попереднього громадянства.

Разом з тим, громадянство цієї країни вам можуть просто «подарувати». Рішення про це приймає міністр внутрішніх справ країни. Також єврейське громадянство отримують неповнолітні діти батьків, які отримали громадянство. Усиновлені діти громадян Ізраїлю теж автоматично стають ізраїльськими підданими.

Австралія

Австралійський паспорт - один кращих і шанованих у світі. Він дає право без візи відвідувати цілий ряд країн, у тому числі всі країни Євросоюзу, США, Канаду, Великобританію. Для отримання громадянства Австралії потрібно прожити в Австралії чотири роки.

При цьому перші три роки з цього терміну можна прожити з будь-якими візами (туристичними, студентськими, робочими, бізнес, шлюбними, сімейними та ін.), а останній рік - обов’язково за постійною візою. Протягом цих чотирьох років ви не повинні бути відсутніми в Австралії більше 12 місяців, включаючи не більше 90 днів в останній рік перед подачею заяви на громадянство Австралії.

Особи, які бажають оформити громадянство Австралії, повинні пройти спеціальний тест (він містить питання про країну, звичаї, національні свята та вважається пройденим, при 75% правильних відповідей), бути старшими 18 років, постійними резидентами, відповідати вимогам цензу осілості та не мати судимостей.

Мігрувати в Австралію можна, знайшовши роботу через бізнес-міграцію, або через “сімейну міграцію”. Так, у випадку одруження з громадянином Австралії, подавати документи на громадянство можна вже через два роки.

А от для незалежної професійної імміграції необхідно набрати 120 балів (австралійська влада розцінює таку можливість на основі бальної системи). Основними прохідними критеріями є професійна підготовка, вік (за вік 18-29 років нараховується 30 балів з 30 можливих, за вік 30-34 роки – 25 балів), стаж роботи за фахом (якщо спеціальність входить у список затребуваних та підтверджена досвідом роботи та вищою освітою, за неї можуть нарахувати 40-60 балів) та знання англійської мови (обов’язково підтверджене тестом IELTS, можна отримати 15-20 балів). Додаткові бали нараховуються за досвід роботи більше трьох років, наявність запрошення на роботу, викладацьку діяльність, австралійську освіту тощо.

Також можлива міграція в Австралію для бізнесменів, в цьому випадку претендент на громадянство повинен вкласти в економіку країни не менше 200 000 австралійських доларів.

Угорщина

Паспорт Угорщини дозволяє безвізове пересування більш, ніж в 150 країн світу, в тому числі і в США, Канаду, Австралію, Нову Зеландію та ін.

Найпростіший варіант виїхати сюди українцям - довести своє угорське походження. Для цього достатньо, щоб хтось з родичів проживав на території Закарпаття в 1938-1945 роках або до 1920 року. В цьому випадку умови для отримання громадянства мінімальні - несудимість, угорське коріння і базове знання мови. Весь процес оформлення документів займе 3-5 місяців. Після цього в разі позитивного результату вас запросять на отримання паспорта, урочисту присягу.

Ті, хто закарпатського коріння не має, можуть стати громадянами Угорщини шляхом натуралізації. Для цього претендент повинен: вісім років безперервно проживати в Угорщині; мати стабільний дохід, не бути судимим і не мати проблем з поліцією, знати основи Конституції Угорщини.

У випадку одруження з громадянином Угорщини, необхідний термін перебування в країні скорочується до трьох років. І до п’яти років - якщо претендент на угорський паспорт є особою без громадянства. Також угорське громадянство надається дитині, якщо принаймні один з батьків є громадянином цієї країни, або якщо дитина була усиновлена громадянами Угорщини.

Чехія

Незважаючи на складність отримання громадянства цієї країни, Чехія - одне з найпривабливіших місць, де бажають осісти українці. Щоб отримати чеське громадянство шляхом натуралізації, потрібно прожити в країні не менше десяти років. Штамп в паспорті про одруження з чехом скорочує цей процес до двох років.

Якщо ж цього немає, доведеться спочатку отримати право тимчасового проживання. Мотивами, за якими іноземець може клопотати про надання довгострокової візи, є: робота в чеського роботодавця, навчання в навчальному закладі, заняття підприємницькою діяльністю, возз’єднання сім’ї (для дружини/чоловіка, дітей на утриманні батьків до 26 років, батьків віком понад 70 років), вимушене перебування, тимчасовий притулок.

Рішення про видачу довгострокової візи доведеться чекати 60 - 120 днів.

І лише після п’яти років проживання в цій країні, іноземець може подавати прохання про надання йому права на постійне проживання. При цьому потрібно надати виписку з банку про наявність не менше 4,5 тисячі євро на кожного члена родини. А ще через п’ять років після отримання права постійного проживання, знаючи мову і не будучи судимим, можна писати заяву на громадянство.

Великобританія

Щоб отримати британський паспорт, потрібно не менше трьох років, у випадку одруження з громадянином цієї країни, або п’ять років – шляхом натуралізації. Щоб отримати громадянство, претендент повинен знати англійську, уельську чи шотландську мову, заповнити анкету-заяву, прикласти до неї необхідні документи, в тому числі рекомендацію двох осіб, які знають кандидата особисто не менше 3-х років, і направити до Відділу з імміграції та громадянства Міністерства внутрішніх справ (якщо кандидат живе в цей час у Великобританії).

Загальний час очікування від моменту подання заяви і до запрошення на натуралізацію не перевищує шести місяців.

Але це буде потім. Спочатку потрібно отримати тимчасовий дозвіл на проживання, а потім вид на постійне проживання.

Це можна зробити, наприклад, через професійну міграцію. Наявність вищої освіти в затребуваній сфері дає можливість оформити спеціальну робочу візу з правом вести підприємницьку діяльність або працювати за наймом, не прив’язуючи себе до конкретного роботодавця. Для цього потрібно надати сертифікат про знання мови рівня EL-TS і набрати певну кількість балів. Ще одна умова - наявність на банківському рахунку не менше 2800 фунтів. Шанси на успіх зростають, якщо професія так чи інакше пов’язана з менеджментом, педагогікою, мовними перекладами, інженерією та сферою IT.

Ще один спосіб виїхати до Великобританії - вступити в навчальний заклад, або мігрувати по бізнес-візі. В цьому випадку можна оформляти візу на себе як на директора британського офісу української фірми або просто інвестувати в економіку країни не менше 50 тисяч фунтів (тоді дозвіл на постійне місце проживання видається через три роки).

І, нарешті, ця країна з радістю розкриває обійми для діячів науки та мистецтва. Єдина умова в даному випадку - ми маєте довести, що забезпечуєте себе винятково за рахунок своєї професії, за якою оформляється ця віза.

Італія

Щоб отримати тимчасове право на проживання, достатньо укласти контракт з роботодавцем, і потрапити у відповідну квоту Уряду. Але на практиці знайти офіційну роботу в Італії складно навіть громадянам країн Європейського Союзу.

Шлях до італійського громадянства займає не менше десяти років. За цей час вам потрібно буде оформити чимало документів, першим на черзі буде тимчасовий вид на проживання. І лише після закінчення п’яти років, ви маєте право подавати на постійне місце проживання, з яким необхідно прожити на території країни ще п’ять років, при цьому, не порушуючи закону держави і не виїжджаючи більше, ніж на півроку.

Інший спосіб залишитися в цій країні – статус біженця. Через п’ять років постійного перебування та роботи в Італії особи зі статусом біженця мають право звернутися із заявою про надання громадянства.

Але найкоротший спосіб до італійського паспорту, як і громадянства більшості інших країн - шлюб. У цьому випадку вже після двох років подружнього життя та прописки в Італії можна претендувати на італійський паспорт. Якщо за цей час народилась дитина - претендент може стати громадянином Італії вже через рік.

Як і в інші країни ЄС, в Італію можна мігрувати, започаткувавши тут бізнес. На відміну від інших європейських держав, Італія має однакові вимоги для ведення бізнесу, як для своїх громадян, так і для іноземців, охочих відкрити свій бізнес в Італії.

Іспанія

Скоро громадянство в цій країні, яка переживає економічні труднощі внаслідок світової кризи, можна буде просто купити. Для цього потрібно придбати нерухомість в цій країні, не дешевшу 250 тисяч євро.

Тим, хто подібних коштів не має, щоб мати право претендувати на громадянство, доведеться прожити в Іспанії не менше десяти років. Ще два роки триває розгляд заяви про присвоєння громадянства.

Значно швидше можуть отримати іспанський паспорт політичні біженці (п’ять років), особи, які перебували під опікунством громадянина Іспанії чи іспанської піклувальної організації не менше двох років, іноземці, які укладають законний шлюб з громадянами Іспанії (один рік), іноземці, чиї батько чи мати, дідусь чи бабуся були іспанцями за походженням (один рік), вдови та вдівці, які легально прожили в Іспанії зі згодом померлим громадянином (громадянкою) цієї країни не менше року. Але масова еміграція в Іспанію з України багато в чому пов’язана з тим, що Іспанія вважається однією з найбільш високооплачуваних країн для нелегалів та різноробочих. У випадку легальної трудової міграції з дозволом на роботу іноземець отримує право на медичну та соціальну страховку громадянина ЄС і право вільного переміщення в межах країн Шенгенської зони.

Як і в інші країни європейської співдружності, виїхати в Іспанію можна і зареєструвавши на території країни нове підприємство, або здійснивши покупку діючої фірми, що приносить прибуток.

Німеччина

До вступу до Європейського Союзу закон про громадянство Німеччини передбачав обов’язкове законне проживання в країні протягом 15 років. Починаючи з 2001 року претенденту на отримання громадянства Німеччини досить прожити в країні вісім років.

Людина, яка претендує на німецький паспорт, має володіти мовою, законно проживати в країні, мати офіційне підтвердження своїх доходів, власне або орендоване житло, не мати кримінальних правопорушень, вказати причини виселення з рідної країни.

Потрапити до цієї країни та отримати дозвіл на тимчасове перебування, можна виїхавши на навчання, роботу, чи вступивши в шлюб.

Так, університетська віза видається на два роки, але її можна продовжити, якщо потрібно довчитися - знову ж таки на два роки. Плата за навчання символічна, або ж можна виграти стипендію, єдиний нюанс - слід довести, що у вас буде можливість забезпечувати себе житлом. Після закінчення навчання можна продовжити візу на один рік, щоб підшукати собі роботу, що теж дає можливість залишитися в цій країні. Безстроковий вид на проживання іноземець може отримати лише після трирічного перебування в Німеччині.

США

Сьогодні Сполучені Штати Америки, напевно, є найбажанішою країною для мігрантів, щороку сюди приїздить більше 500 тисяч осіб.

Найпопулярніший спосіб потрапити в цю країну – лотерея Green Card (щороку комп’ютер випадковим способом відбирає 55 тисяч переможців серед тих, хто подав заявку на сайті. В свою чергу подати її може кожен повнолітній українець, який має закінчену середню освіту чи спеціальність, яка потребує підготовки не менше двох років, участь в лотереї безкоштовна, а переможці сплачують лише консульський збір). Її власники володіють більшістю прав громадянин США. Однак, лише громадянство США дає право на деякі інші можливості. Наприклад, голосувати, запрошувати на проживання родичів, не боятися бути депортованим та ін.

Якщо з Green Card не пощастило, існують інші способи стати громадянином США. Стандартний шлях – це отримання громадянства шляхом натуралізації. Претендент повинен бути старшим 18 років, не мати судимостей, знати державний устрій США, історію, а також знати англійську мову. Але головне - потрібно офіційно прожити в країні не менше п’яти років, або три роки – у випадку шлюбу з американцем.

Можна також стати громадянином Штатів і за допомогою робочої візи Н1-В. Вона видається на три роки і передбачає роботу, в якій-небудь американській компанії. Підставою для її видачі буде запрошення на роботу від фірми, компанії чи приватної особи. Через три роки її можна продовжити на такий же термін, а за цей час цілком можна отримати собі «Грін Карту».

США готові дати притулок і біженцям. Ще один шлях – віза інвестора. Але таке задоволення не дешеве й вимагає вкладення не менше 500 тис. доларів.

Канада

Це країна з найбільшою українською діаспорою, мінімальним рівнем злочинності, і однією з кращих систем освіти - канадські дипломи визнаються в усьому світі.

Стати громадянином цієї країни можна після трьох років (точніше 1095 днів) постійного проживання. Звісно, для цього знадобиться робота. Канада надає можливість імміграції кваліфікованим спеціалістам у тих галузях, які є пріоритетними для економіки країни. Крім того, як і у випадку інших країн, сюди можна виїхати по бізнес-міграції, студентській візі, чи візі на тимчасову роботу (няня, прибиральниця, в тому числі). Потрібно знати, що в Канаді, як і в Австралії, застосовується система оцінки потенційного мігранта на основі бальної системи. Найбільше балів дають освіта, знання мови, професія та наявність запрошення на роботу.

У випадку отримання робочої візи в Канаду, через рік ви вже зможете отримати статус постійного жителя, а через три - подати прохання про громадянство, оплативши держмито в 200 канадських доларів та заручившись підтримкою канадця, який погодиться підтвердити, що знає вас не менше двох років. Після подачі документів вам надійде запрошення на екзамен. Якщо все пройде добре, наступним етапом стане присяга на вірність Її Величності королеві.

назад до ЗМІСТУ  
     
Інфо