Кадрова служба
 
назад до ЗМІСТУ  

ЩО РОБИТИ З «ПРОВАЛАМИ В ПАМ’ЯТІ»

Ви хочете представити своїм друзям нового знайомого, і раптом забуваєте ім’я цієї людини. Або добру половину вечора ви проводите в пошуках машини на підземній автостоянці, не в силах згадати, де її залишили. З ким не буває! Але як же ці провали в пам’яті ускладнюють життя й псують настрій.

Не переживайте. Це лише погана здатність до запам'ятовування, а не серйозне порушення в роботі мозку. Насправді, фахівці впевнені, що гарна пам’ять зберігається й після досягнення шістдесяти років. Фахівці вважають, що розвинути пам’ять, значно поліпшити її можна в будь-якому віці.

Боремося з поганою пам'яттю

Для початку прочитайте декілька порад, які допоможуть вам якоюсь мірою позбутися поганої пам’яті.

Будьте уважні

Якщо ви щось робите, читаєте, дивитеся чи слухаєте неуважно, то потім нічого не можете згадати. Тому перш, ніж щось робити, зупиніться й мобілізуйте всі органи чуттів: дивіться, слухайте, відчувайте. Наприклад, зупиняючи авто біля магазину, погляньте навколо, прислухайтеся до звуків, відзначте прохолодно тут чи спекотно. Тепер осмисліть свої відчуття. Скажіть про себе: «Автомобіль стоїть перед наметом із квітами. Чути дитячі голоси, отже, десь поруч ігровий майданчик. Спекотно – навколо немає дерев». Інформація, яку ми сприймаємо з допомогою органів чуттів й виражаємо в словесній формі, відкладається в пам’яті міцніше й легше з неї видобувається.

Не відволікайтеся

Перш, ніж щось зробити, рекомендується прокрутити в голові та проговорити свої дії. Тоді вам буде легше зосередитися, і ви не забудете, навіщо, наприклад, ви прийшли у вітальню. Йдучи в потрібну вам кімнату, скажіть собі: «Я хочу взяти мобільний телефон». Тепер журнали на столику чи м’яка іграшка, яка валяється посередині кімнати, навряд чи вас відволічуть, і ви будете пам’ятати, що саме вам потрібно.

Створіть логічні зв’язки

Щоб не забути, наприклад, назву вулиці чи список покупок, придумайте розповідь, в якій потрібні вам слова будуть логічно зв’язані. Припустимо, вам треба запам’ятати адресу: вулиця Південна, будинок 10. Логічний зв’язок буде таким: «Моїй дочці 10 років, і зараз вона відпочиває в таборі на півдні».

Або, наприклад, по дорозі додому вам треба зайти в магазин і купити молоко, яйця, огірки й три пачки серветок. Складемо акронім МЯСССО (М – молоко, Я – яйця, три С – три пачки серветок, О – огірки).

Мінеральні речовини для пам’яті

Дослідження показали, що нестача заліза, цинку й бору приводить до порушення уваги й ослаблення пам’яті. На думку вчених, щоб одержувати ці мінерали в достатній кількості з їжі, треба, принаймні, три рази на тиждень їсти м’ясо (джерело заліза й цинку) та п’ять разів на день фрукти й овочі (джерело бору).

Тренування пам’яті й м’язів

В одному дослідженні вивчали вплив на пам’ять фізичного навантаження. Група добровольців займалася фізичними вправами три рази на тиждень по годині на день. У підсумку її учасники впоралися із завданнями на запам’ятовування краще, ніж ті, хто фізкультурою не займався. Вчені пояснюють ефект вправ тим, що вони посилюють приплив кисню до мозку й прискорюють використання мозком глюкози, що й поліпшує пам’ять. Крім того, пам’ять страждає при нервовому перенапруженні, а фізичні навантаження помітно знижують стрес.

З тим, як можна уникнути провалів у пам’яті, ми поговорили. Але тепер буде незайвим розповісти про деякі прийоми на випадок, якщо ви все-таки щось забули.

Трохи почекати

Якщо ви зрозуміли, що не можете згадати ім’я свого співрозмовника, не зациклюйтеся на ньому, а просто продовжуйте бесіду. Якщо ви не будете нервувати з цього приводу, воно, швидше за все, саме спливе в пам’яті через декілька хвилин.

Поверніться подумки назад

Не можете знайти автомобіль на стоянці? Зупиніться й подумки поверніться назад. Відновлюючи в пам’яті похід по магазинах, ви, швидше за все, натрапите на деталі, які допоможуть вам згадати, де стоїть ваш автомобіль. Наприклад, уявіть, що саме ви робили, коли йшли від авто. Припустимо, ви повернули ліворуч від основної дороги й пішли до торгового центру, а прямо перед вами була аптека. Отже, шукайте поруч із аптекою!

Скористайтеся цим прийомом, коли, наприклад, ви прийшли в спальню й не можете згадати, навіщо. Запитайте себе: «Де я був перед тем, як прийти сюди, що я робив?»

Коли потрібний лікар

Не існує методу, за допомогою якого людина змогла б самостійно визначити, наскільки серйозно порушена її пам’ять. А тому, відчувши, що за останні півроку ваша здатність до запам’ятовування стала набагато гіршою, сходіть до лікаря.

Негайно звертайтеся до лікаря і в тому випадку, якщо ви почали забувати, як робляться найпростіші речі, або не можете згадати дорогу в знайоме місце.

Йдіть до лікаря також у випадку, якщо у вас виникають труднощі під час виконання якоїсь послідовності дій. Наприклад, ви не можете пришити гудзика чи приготувати страву за рецептом.

Погана здатність до запам’ятовування – це не хвороба, але як же складно з нею існувати. Ми сподіваємося, що наші поради допоможуть вам поліпшити пам’ять і на довгі роки зберегти її гостроту.

назад до ЗМІСТУ  
     
Інфо