Кадрова служба
 
назад до ЗМІСТУ  

ЯК ПОДОЛАТИ СОРОМ’ЯЗЛИВІСТЬ?

Люди діляться на екстравертів та інтровертів. Екстраверти легко знаходять спільну мову із співрозмовником, багато знайомляться і активно спілкуються. Інтровертам складніше. Вони все тримають в собі, добре обмірковують свої слова, проаналізувавши заздалегідь всю інформацію, заводять менше друзів. Тому звичайною рисою усіх інтровертів стає сором’язливість.

Більшість сором’язливих людей у минулому мали неприємний досвід спілкування з людьми або мають занижену самооцінку. Причини такої ситуації різні: зустріч з незнайомцем на вулиці, несправедливе покарання у дитинстві та ін. Дехто з нас - сором’язливий з дитинства і почуває себе надто невпевнено, коли йому доводиться контактувати із зовнішнім світом. Йому здається, що за кожним його рухом спостерігають, і він не хоче почуватися незручно через свої вчинки та слова. Дехто проживає з цим все життя, будучи негативно налаштованим та побоюючись всього, що їх оточує.

Сором’язливість може бути навіть милою, коли це стосується маленької дитини, але з часом маля виростає, і ця риса починає впливати на все, що робить вже доросла людина, іноді сильно заважаючи у досягненні бажаного результату. І хоча позбутися невпевненості в собі набагато важче, ніж просто про це поговорити, проте все ж наведемо кілька рекомендацій з цього приводу.

1. Визнайте свої сильні сторони.
У вас чимало сили, але ви, напевно, її не усвідомлюєте. Багато сором’язливих людей сприймають себе гіршими, ніж є насправді, а часом відчувають, що оточуючі наче дивляться крізь них, впритул не помічаючи. Важливо усвідомити, що більшість із нас зосереджені на собі та своїх негараздах, тому часу на те, щоб шукати негаразди чи недоліки інших, просто не залишається. Запам’ятайте: люди, які вас оточують, сконцентровані на своїх мінусах, а не на ваших. Тому не зациклюйтеся на власних слабких сторонах.

2. Розмовляйте із своїм відображенням у дзеркалі.
Життєво важливо вміти розмовляти з іншими, тому для початку спробуйте вести бесіду із власним віддзеркаленням – це повинно допомогти набути потрібних навиків. Поговоріть із собою. Якщо можете, спробуйте висловлювати протилежні думки та вчіться адекватно на них реагувати. Навчіться стояти прямо перед дзеркалом та дивитися в нього, коли говорите. Мова рухів тіла багато про що говорить, тому поводьтеся так, щоб співрозмовник зрозумів, що ви зацікавлені в ньому та бесіді з ним.

3. Говоріть з іншими.
Можливо, це важко, але розмов з іншими людьми уникнути не вдасться. Зініціюйте якусь бесіду. Прекрасний початок може бути, наприклад, таким: «Привіт! Як проходить день?» Ви, напевно, не знаєте, що людина, якій ви ставите таке запитання, насичено та цікаво провела час і дочекатися не може слушної нагоди, щоб саме вам про це розповісти. Повторюйте таку вправу кілька разів на день щодня, аж поки не почнете почуватися комфортно, розпочинаючи бесіду. Участь у розмові – найкращий спосіб позбутися сором’язливості.

4. Слухайте.
Прислухайтеся до того, що говорять інші, долучайтеся до розмови та виявляйте власну зацікавленість за допомогою жестів, міміки, а також простих фраз типу «Невже?», «Справді?», «Нічого собі!» та інших. Повірте, якщо ви почнете вивчати поглядом шнурки на своєму взутті, бо почуваєтеся незручно, то співрозмовник явно не горітиме бажанням продовжувати спілкування з вами.

5. Ви не один такий!
Ще одним важливим кроком на шляху подолання своєї сором’язливості є розуміння того, що інші люди нічим не відрізняються від вас. Всі бояться потрапити у безглузде становище. В більшості своїй люди не такі впевнені в собі, як вам здається. Якщо у вас виникло питання про щось, швидше за все хтось теж цього не зрозумів.

6. Практика, практика і ще раз практика.
Кращий спосіб звикнути говорити на людях - практика. Змусьте себе виступити, навіть тоді, коли найменше цього хочете. Сідайте в першому ряду, нехай вас усі бачать. Пам’ятайте, коли ви ділитеся з людьми своїми думками, ви надаєте їм послугу. Спробувавши одного разу, ви здивуєтеся позитивній реакції людей. Це допоможе вам отримати впевненість і віру в себе.

Подолавши сором’язливість, ви даєте собі шанс отримати визнання чи підвищення по службі. Ви отримаєте можливість проявити себе та зав’язати цікаві знайомства. Не ховайте свій талант, використовуйте будь-яку можливість, щоб поділитися з оточуючими.

назад до ЗМІСТУ  
     
Інфо