Кадрова служба
 
назад до ЗМІСТУ  

TOSHIBA

Не дивно, що про Toshiba знають люди, які не розбираються в електроніці й ледве відрізняють електрочайник від плеєра. Адже вміло поставлений бренд цієї старої японської компанії дуже відомий, а сама вона є лідером в області створення та продажу портативних комп’ютерів і програвачів. І обов’язково потрібно згадати найголовнішу заслугу Toshiba – розробку першого ноутбука, інновацію, яка значно полегшила життя новому поколінню й стала невід’ємною частиною життя для мільйонів людей.

Немає нічого дивного в тому, що коли говорять про Toshiba, то мають на увазі хороший ноутбук або мобільний телефон. У далекому 1875 році японський геній Хісашиге Танаке заснував в Токіо фірму Tanaka Engineering Works, яка першою в країні почала виготовляти устаткування для телеграфу, "прадідуся" мобільного зв’язку. Варто відзначити, що за віком серед техно-компаній Toshiba випереджає тільки Mitsubishi, яка була заснована п’ятьмароками раніше. Проте, повернемося до пана Танаке.

Він дійсно був генієм світу техніки, чудово розбирався в математиці, астрономії та інших дисциплінах. Його ще за життя називали «Едісоном з Японії» за інноваційні розробки в області елементів освітлення. На всю країну і далеко за її межами його знали, як майстерного годинникаря і захоплювалися його механічними ляльками, які здавалися живими. Крім того, Хісашиге брав участь в створенні паровозів, гармат, пароплавів.

Через деякий час він перейменував свою компанію в Shibaura Engineering Works.Але ми б ніколи не почули про бренд Toshiba, якби життєвий шлях Танаке не перетнувся з іншим винахідником - Ічисуке Фудзіоко. Через 15 років після заснування Tanaka Engineering Works, на той момент ще маловідомий експерт в електриці Фудзіоко відкриває свою фірму, Hakunetsu-Sha, яка вже через 9 років досягла високого статусу серед конкурентів і здійснила ряд революційних розробок. Серед них особливі лампи розжарювання, які на той момент не мали аналогів не тільки в Японії, але й на Заході. В 1899 році компанія була перейменована в Tokyo Electric Company, і через 40 років (в 1939 році) об’єдналася з Shibaura Engineering Works, перетворившись на Tokyo Shibaura Electric Company.

Однією з причин об’єднання послужило те, що до 1939-го обидві компанії активно працювали в однакових галузях і створили масу новинок в побутовій техніці.

Так, відомо, що на початку XX століття в Японії жодна компанія не займалася виробництвом власних холодильників. Tanaka Engineering Works була якраз однією з тих компаній, які вирішили цим зайнятися. Правда, називалася вона до того моменту вже інакше - Shibaura Engineering Works. Роботи з виготовлення першого японського холодильника були початі компанією в 1929 році, а вже в 1930 з’явилисяперші результати – був створений перший японський електричний холодильник. Тут і починається найцікавіше. Вся річ у тому, що цей холодильник дуже був схожим на вироби американської компанії General Electric. Але дивовижного в цьому нічого не немає. Якщо придивитися, то практично в усіх галузях японці починають з копіювання. І тільки потім поступово переходять до виробництва своїх продуктів. Так було і тут.

Варто відзначити, що не обійшлося і без технічних нововведень. Так, інженери з Shibaura Engineering Works зробили все від них залежне, щоб холодильник був максимально тихим, а це потребувало внесення серйозних змін до конструкції моделі. Втім, це було єдина перевага в розробці Shibaura Engineering Works. Якщо говорити про результат, то холодильник практично в усьому поступався заокеанським конкурентам.

Через кілька років Shibaura EngineeringWorks розробила нову модель холодильника. Цього разу він був цілком і повністю розроблений силами самої компанії, і ні про яке копіювання навіть не було мови. Втім, розраховувати на великий ринок компанії все одно не доводилося. На той час холодильники в Японії могли мати тільки багаті люди. Це був справжній предмет розкоші.

Пройшло ще декілька років і Shibaura Engineering Works представила новий революційний холодильник, який виділявся своєю незвичайною конструкцією. Інженери розташували компресор і випаровувач холодильника в його нижній частині, що було досить незвично для того часу. Поступово компанія почала отримувати визнання на японському ринку холодильників.

Ще до об’єднання з Tokyo Electric Company Shibaura починає виробництво пральних машинок і пилососів. А в 1939 році відбувається важливе для обох компаній злиття. В результаті утворилась компанія Tokyo Shibaura Electric Company. Під назвою Toshiba компанія була відома в народі. Але офіційно почала так називатися тільки з 1978 року. До речі, сама назва утворилася з перших букв назв обох компаній.

До початку Другої світової війни Toshiba зуміла помітно розширитися за рахунок об’єднання з рядом підприємств. До цього моменту об’єднана компанія мог-ла похвалитися цілим поряд значущих для Японії розробок, серед яких особливо слід виділити наступні: рентгенівські трубки, радіолампи, електричні лампи з подвійною ниткою розжарювання, електронно-променеві трубки, радіоприймачі, перші лампи денного світла, радари. Загалом, спектр діяльності компанії вже тоді був досить широкий. А в наші дні Toshiba охоплює практично всі напрями в побутовій техніці та електроніці.

Другу світову війну компанія пережила досить стійко. Звичайно, вона не могла процвітати в цей час. Більш того, Японія війну програла. Рівень життя різко впав. Проблеми сипалися на бізнес з усіх боків. По-перше, в людей просто не було грошей на те, щоб купувати дорогі товари, а по-друге, багато підприємств на той час були або зруйновані, або не мали працівників. Все виробництво потрібно було будувати заново. І в Toshiba це вийшло. Можливо, цьому посприяв той факт, що компанія займалася випуском продукції не тільки для простих людей, але й для військових потреб. Так, в цей час Toshiba виробляла дуже непогані радари та радіопередавачі, які й забезпечували попит. Причому, навіть після поразки у війні, оскільки ці речі потрібні були навіть американцям, які окупували Японію.

1950-і роки стали досить важливим часом для компанії. В цей час вона розробила перші в Японії TV-передавачі та радіорелейні системи, електричні рисоварки, телевізійні приймачі на транзисторах, мікрохвильові печі. Загалом, час був досить продуктивний.

Вже в 70-і роки стало зрозуміло, що Toshiba є багатопрофільною компанією, яка охоплювала велику кількість різних галузей. Тут була й побутова техніка, й електроніка, а потім компанія вийшла на ринок інформаційних технологій. Тут японцям вдалося розробляти не тільки окремі чіпи, але й представляти кінцеві рішення, як в області персональних комп’ютерів,так і програмного забезпечення.

В 1978 році компанія була перейменована. Тепер вона почала офіційно називатися Toshiba. І тут відбулася одна маленька зміна в її діяльності, яку просто не можна не згадати. Toshiba починає приділяти особливо багато уваги новим технологіям. У надрах компанії постійно розробляються різні комп’ютерні технології: чіпи пам’яті DRAM, персональні комп’ютери, програмне забезпечення. В 1985 Toshiba представила перший в світі IBM-сумісний портативний комп’ютер. Багато хто вважає, що це був найперший ноутбук в історії.

Насправді портативні комп’ютери з’являлися й раніше. До цього прикладала руки й IBM, і невелика компанія Osborne, що зуміла створити справді портативний комп’ютер. Проблема була в тому, що комп’ютер від компанії Osborne дуже віддалено був схожий на ноутбук. Він швидше нагадував звичайний корпус сучасного комп’ютера, який мав невеликий екран і клавіатуру. А ось Toshiba створила пристрій, який можна назвати першим ноутбуком.

Сьогодні Toshiba є одним з найбільших виробників ноутбуків. Але, крім цього, компанія активно займається й іншими технологіями, серед яких, звичайно, є й роботи. Так, на даний момент у розпорядженні компанії вже є декілька моделей різних роботів для будинків та квартир. Але в цілому, в плані робототехніки Toshiba помітно відстає від цілого ряду інших компаній, таких як Sony, Honda і Toyota.

Одним з головних стратегічних напрямків компанії є її розділення на декілька незалежних компаній, які обслуговують свої напрями:
1) стільникові телефони стандарту 3G, LCD-телевізори, проектори, персональні комп’ютери, POS-термінали;
2) електронні компоненти, силова електроніка, CMOS-матриці, рентгенівські трубки.
3) продукти, системи і рішення для енергетики, промисловості, транспорту та громадської інфраструктури інфраструктури;
4) промислові комп’ютери, системи автоматичного сортування листів, інформаційні системи для транспорту, пристрої та прилади для контролю та вимірювання;
5) обладнання для очищення води, системи розподілу електроенергії, телекомунікаційні системи, системи контролю повітряного руху, радарні системи та навігаційне устаткування;
6) ліфти та ескалатори.

В усьому світі технікою Toshiba користуються абсолютно різні люди. Хтось віддає перевагу пилососам від цієї компанії, хтось пральним машинкам, а хтось ноутбукам. Toshiba робить техніку для будь-якого гаманця і постійно залишається на слуху. При такому широкому охопленні бренд Toshiba не стає слабкішим і не розмивається в очах споживачів. І це одне з найважливіших досягнент.

назад до ЗМІСТУ  
     
Інфо