Кадрова служба
 
назад до ЗМІСТУ  

УКРАЇНСЬКИЙ ВИКЛАДАЧ ЧИ НОСІЙ МОВИ?

Володіння іноземною мовою відіграє зараз неабияку роль у житті кожної молодої людини, якій небайдуже її майбутнє. Це знадобиться і для кар’єрного росту – зараз такі працівники високо цінуються на ринку праці, і в особистому житті. Адже нікому не хочеться потрапити в безглузду ситуацію на якомусь курорті через таку дрібницю, як «твоя-моя-не-розуміє». Популярністю користуються зараз усі нерідні мови залежно від сфери зайнятості, однак пальму першості традиційно тримає англійська – офіційна мова міжнародного бізнесу та найпоширеніша мова міжнародного спілкування.

Якщо вірити найкращому віртуальному винаходу людства та найкращому другу всіх школярів і студентів Гуглу, то опанувати англійську мову можна й самотужки. Достатньо вивчити алфавіт – і вперед! Читай книжки англійською, дивись фільми без перекладу, не розлучайся зі словником, постійно слухай іноземну музику, а ще, лягаючи спати – не забудь увімкнути якийсь аудіо-курс, щоб мова засвоювалась і під час сну! Англійська назавжди у твоїй голові, і це без нудних домашніх завдань, зайвих грошей і незнайомих людей.

Проте, все це дурниці. Все вищезазначене може слугувати лише допоміжним засобом для вивчення мови, але ніяк не основним. Без мовного середовища, без постійної практики спілкування це вам не допоможе досконало вивчити мову.

З іншого боку, вивчення будь-якої з іноземних мов в наш час не є проблемою: очі розбігаються від різноманіття шкіл і курсів іноземних мов. Вибір ускладнює лише питання, які саме курси вибрати – на яких викладають місцеві викладачі чи ті, де навчають іноземці.

Як це часто буває, вірної відповіді не існує: ніхто не може конкурувати з носієм мови у володінні та знанні всіх тонкощів мови, проте він не пояснить усіх проблемних питань граматики доступною мовою на початковому етапі навчання – тут розібратись без кваліфікованого викладача дуже складно.

Недаремно курси іноземних мов мають кілька рівнів залежно від складності, і на кожному з них потрібна кваліфікована допомога. Якщо ви в англійській «повний нуль», то нема чого відразу братися за вищий рівень, жодний носій мови тут не допоможе. Саме з місцевим викладачем слід розпочинати вивчення іноземної мови. Йому вдасться провести вдалі аналогії з українською граматикою, простіше та доступніше пояснити значення слів, допомогти засвоїти незрозумілі правила, вивчити складний порядок лексичних конструкцій та ін.

Свої плюси є в кожного. Добре було б займатися з україномовним викладачем, який завжди може допомогти та пояснити проблемні місця рідною мовою. З іншого боку, носій мови вже орієнтований на складні питання й може запропонувати легкі способи їх засвоєння. Словом, україномовний викладач «показує, що собою являє іноземна мова», а носій мови – «як нею користуватись».

Десь на середньому рівні навчання, коли час переходити до «живого» спілкування, слід займатися з носіями мови. Англомовний викладач, який спілкується чужою мовою без відвертого акценту, має багатющий словниковий запас включно зі сленгом, прекрасно вдосконалюватиме розмовну практику, розвиватиме сприйняття мови на слух, допомагатиме із засвоєнням розмовної лексики, покращенням вимови.

З ним можна дозволити собі проводити всі уроки виключно англійською, щоб швидше подолати мовний бар’єр. Результат буде видно відразу – зникнуть і прогалини в граматиці, й невірне вживання слів, і неузгодження часів, і жахлива вимова. В цьому величезна перевага носія перед українським викладачем – уловити найтонші промахи та якомога швидше виправити їх. Мова – живий організм і вона постійно оновлюється, словники не завжди за нею встигають, саме тому носій мови більше орієнтований не на літературну, а на розмовну англійську, яка викликає найбільше труднощів. Він створює ідеальну атмосферу спілкування, за якої створюються сприятливі умови для навчання, сприймання на слух мови іноземців; блискуче проводить дискусії, в яких чудово засвоюються усталені мовні звороти, що мають трохи відмінне значення від наших українських.

Чи не на всіх курсах англійської мови зараз серед викладачів є й носії мови, і викладачі-українці. Ціни особливо не відрізняються, адже сам ніхто не вибирає, у кого хоче навчатись. Усюди є перше пробне заняття, яке проходить безкоштовно, на якому визначається рівень знань і рекомендується навчальний рівень складності. Як правило, усе починається з найнижчого рівня з україномовним викладачем, який поведе учня до вершини знань. Тобто, яким би сильним не було бажання вчитись, одразу носій мови за учня не візьметься.

Значно на ціні це не відображається, якщо тільки це не індивідуальні заняття. Стандартні заняття у групах від п’яти до 12-ти осіб на різних курсах коштують по-різному. Навчальний процес ділиться або на блоки (кілька тижнів), або на семестри, або на півріччя. Якщо займатись індивідуально, то тут місцевий викладач програє. Його уроки коштують на 30 % дешевше, ніж заняття з носієм мови.

Взагалі, не важливо, хто навчатиме іноземної мови, – місцевий викладач чи носій мови, головне, щоб це був професіонал, який володіє методикою викладання, має достатній багаж психолого-педагогічних методик і технологій викладання. І не варто забувати про те, що при навчанні в носія відбувається процес проникнення в його культуру, переймаються традиції та звичаї, що теж відіграє неабияку роль у засвоєнні мови. Водночас носій мови ніколи не зможе знайти відповідних його рідним ідіомам українські фразеологізми – інколи їх може просто не існувати. В будь-якому випадку вибір за вами.

назад до ЗМІСТУ  
     
Інфо