Кадрова служба
 
назад до ЗМІСТУ  

УОРРЕН БАФФЕТ

Сьогодні ми розповімо вам про мільярдера, який в 2012 році зайняв третю сходинку рейтингу найбагатших людей планети Уоррена Баффета.

Одного разу на питання кореспондента Fortune про те, як Баффету вдалося стати таким багатим (на сьогоднішній день статок Уоррена дорівнює 44 млрд. доларів), він відповів, що це було дуже просто. Ефективність його роботи залежить від розумності та раціональності. На думку Баффета, кожен охочий досягти успіху повинен вибрати собі зразок для наслідування та перейняти від нього все найкраще. І як тільки розумні дії увійдуть в звичку, все виходитиме само собою.

Баффет народився 30 серпня 1930 року в місті Омаха, яке знаходиться в штаті Небраска. Його батько Говард Баффет, проявив себе як успішний трейдер і конгресмен, а потім став власником брокерської фірми. Не дивно, чому Уоррена Баффета цікавив світ інвестицій ще з раннього дитинства. Він практично жив у цьому світі, отримуючи від батька всі відомості про влаштування цього світу і його закони. Цікавим фактом є те, що першу свою угоду Уоррен уклав у шестирічному віці, вона полягала в тому, що він купив по 25 центів шість банок “Coca-Cola” на свої кишенькові гроші, а продав їх по 50 центів членам своєї сім’ї. Напевно, багатьом ця угода здасться смішною, але даний факт змусив задуматися батьків шестирічного хлопчика і відзначити, що свої перші гроші дитина заробила власним розумом.

Вже в 11 років Уоррен Баффет вирішив спробувати свої сили в світі спекуляції, він об’єднав зусилля зі своєю сестрою Доріс. Вони позичили гроші в батька і купили на них три акції Cities Service по 38 доларів. Через деякий час ціна акцій опустилась до 27 доларів, а потім практично відразу піднялася до 40. Дочекавшись цього моменту, Уоррен вирішив продати акції і отримав прибуток у розмірі 5 доларів, який вони поділили з сестрою навпіл. Але через кілька днів дані акції піднялися в ціні, і за одну акцію можна було отримати 200 доларів. Цей факт став хорошим уроком для Баффета, який зробив висновок - терпіння винагороджується.

У 13-річному віці Уоррен зайнявся доставкою газети Washington Post, що принесло йому 175 доларів на місяць. Він розробивши власну стратегію, він оптимізував маршрут, що дозволило йому обходити вранці значно більше адрес, а значить, і заробляти більше грошей. Врешті-решт його щомісячний прибуток зрівнявся із зарплатою директора поштового відділення, а потім і удвічі перевищив її. Вже через рік його заощадження склали майже 1,5 тис. доларів.

Після цього успіху Баффет сказав своїм батькам, що якщо до 30 років він не заробить мільйон, то він зістрибне з найвищої будівлі в Омасі. Але, як ви розумієте, це йому зробити не довелося, оскільки він втілив свої плани в життя.

В 15 років Баффет разом з другом купили ігровий автомат і вклали в це по 25 доларів. Через деякий час таких автоматів вже було три. Їх розмістили в різних місцях, і підлітки отримували з них непоганий прибуток.

Уоррен Баффет закінчив вашингтонську школу Вільсона, і в 1947 році перед ним став вибір продовжувати навчання або направити всі свої сили на заробляння грошей. Баффет рішуче хотів стати мільйонером і йшов до цього цілком наполегливо і цілеспрямовано.

Рішення про продовження освіти було прийнято батьком Баффета рішуче і безповоротно, оскільки він був впевнений в тому, що справжні гроші може заробити лише людина з хорошою освітою. І справа не в отриманих знаннях, а в соціальному статусі, який відкриє всі двері на шляху до матеріального збагачення. . Саме тому Уоррен Баффет в 1947 році вступає до Університету штату Пенсільванія на факультет фінансів. На даному факультеті він провчився два роки. Так склалися обставини, що батько Уоррена програв виборчу кампанію конгресмена, і вся родина була змушена повернутися в Омаху, а сам Уоррен перевівся в університет штату Небраска, де й отримав ступінь бакалавра. Після цього Уоррен Баффет подає заявку до Гарвардської школи бізнесу при Гарвардському університеті, але отримує відмову. Тоді він вступає до школи бізнесу округу Колумбія, де читав лекції Бенджамін Грем, який мав репутацію акули інвестиційного бізнесу.

Містер Грем вчив студентів ретельно аналізувати фінансову звітність компаній, не звертаючи уваги на напрям їх діяльності, і на основі отриманих відомостей приймати рішення про купівлю чи продаж акцій. Грем, спираючись на власний досвід, стверджував, що кошти потрібно вкладати не в ті компанії, які популярні на біржі сьогодні, а в ті, акції яких продаються дешевше за їх реальні активи.

Проте, прослухавши весь курс, молодий Баффет дійшов висновку, що потрібно діяти з точністю до навпаки: “Яка мені справа до звітності компанії, коли я знаю, що її активи коштують дорожче, ніж продаються? Потрібно купувати не акції, а бізнес, що стоїть за ними”! Користуючись цим принципом, в майбутньому Уоррен зумів заробити у декілька разів більше, ніж увесь фонд пана Грема.

Протягом періоду з 1950 по 1956 роки Баффет працює в компанії батька і збільшує свій статок з 9800 доларів до 140 тисяч, крім цього він одружується на Сюзанні Томсон. У 1954 році Баффет отримує пропозицію від Бенджаміна Грехема перейти на роботу до нього в компанію на посаду аналітика. На цій посаді Уоррен пропрацював два роки, після чого відчув у собі впевненість і сили для початку нової справи.

В 1956 році Баффет фірму Buffett Associates. Всі члени його сім’ї внесли вклади в перший капітал, що становив 105 тис. доларів. Цікаво те, що сам Баффет вніс лише 100 доларів, хоча вже на той момент його статки становили 140 тис. доларів, проте він вважав, що краще не чіпати свій капітал на випадок невдачі . Але компанія стала успішною, і вкладені кошти швидко зросли вдвічі. З цього моменту можна починати відлік управлінської кар’єри Уоррена Баффета, яка успішно продовжується і до теперішнього часу.

Ось приклад однієї з найвдаліших покупок Уоррена Баффета - акцій компанії Washington Post.

В 1973 році Баффету було 43 роки. В зв’язку з небувалою нафтовою кризою в США падають ціни на акції, в тому числі на цінні папери видавничої групи і газети The Washington Post. Всупереч усім законам інвестиційної логіки і під здивовані погляди брокерів Баффет починає скуповувати акції газети.

До червня 1973 року він купив 467 тис. акцій за середньою ціною 22,75 доларів, і це при тому, що в кінці 1972 року акція The Washington Post коштувала 38 доларів. До кінця літа 1973 ціна акцій знизилася до 20 доларів за штуку. До кінця року акції продавалися вже за ціною нижче 20 доларів за штуку, а навесні 1974 року ціни на акції несподівано виросли. Всі інвестори кинулися продавати, поки не пізно, акції The Washington Post. Але Баффет лишився незворушний. Занадто добре він запам’ятав свій урок з дитинства, коли втратив гроші на акціях Cities Service через свою нетерплячість.

У вересні 1974 року акції The Washington Post впали до нижчої відмітки за весь час торгівлі ними на нью-йоркській біржі. Баффет знову не реагує на різкі коливання курсу. Коли в 1975 році ціна на акції видавничої групи перевищила ціну первинної купівлі, Баффет все одно не почав продавати акції. Він прочекав 20 років, і весь цей час терпляче скуповував акції своєї улюбленої газети. Він прекрасно розумів, що деякі проекти видавничої групи почнуть коли-небудь приносити дохід, але не прямо зараз. У результаті так і вийшло - The Washington Post стала однією з найавторитетніших і шанованих газет світу. На сьогодні в портфелі Баффета лежать 1,7 млн. акцій - 70% акцій The Washington Post - загальною вартістю 1,239 млрд. доларів. За цей час пакет Баффета збільшився у вартості приблизно в сто разів!

Уоррен Баффет - один з найщасливіших і везучих інвесторів, але справа не лише в успіху і везінні. Баффет є прекрасним стратегом, який перед будь-якою покупкою акцій проводить ретельний аналіз діяльності потенційної компанії й тієї сфери, в якій вона здійснює свою діяльність, крім цього відбувається ретельна оцінка всіх ризиків і перспектив. Баффет вважає за краще купувати довгострокові активи, які він тримає більше 10 років, і які на момент покупки вважаються недооціненими, на думку самого Баффета. При цьому йому не важливо, як буде вести себе фондова біржа, оскільки в будь-якому випадку він не продає акції, поки від них буде йти хоча б невеликий прибуток.

Можна з упевненістю сказати, що недарма Баффета називають «Оракул з Омахи». Оскільки його чуття в інвестиційній сфері багатьох просто вражає, він завжди знає, як вчинити й куди інвестувати грошові кошти так, щоб отримати прибуток, коли інші одержують лише збитки, і не важливо, скільки часу знадобитися на цей процес.

Саме тому Баффет є одним з трьох людей, які є найбагатшими у світі за складеним рейтингом Forbes.

назад до ЗМІСТУ  
     
Інфо