Кадрова служба
 
назад до ЗМІСТУ  

ВЧИМОСЯ ГРАМОТНО ВИСЛОВЛЮВАТИ ДУМКИ

Існують навички та вміння, які можуть знадобитися практично в будь-якій сфері життя, в тому числі й в побудові кар’єри. Наприклад, уміння грамотно викладати свої думки. Приємна форма подачі інформації на порядок збільшує її цінність. Тому є сенс зайнятися цим питанням якомога раніше. Процес вдосконалення комунікативних навичок не такий простий, але результат вартий того, щоб прикласти максимум зусиль і навчитися говорити ясно, доступно й цікаво. Кожна людина може цьому навчитися.

Існують загальні рекомендації про те, як навчитися красиво висловлюватися, і конкретні поради, які допоможуть точніше “озвучувати” ваші думки.

По-перше, навчіться спочатку думати, а потім говорити. Тобто, перш, ніж щось сказати, переконайтеся в тому, що це закінчена думка. Міркуючи вголос, ми не завжди викладаємо зв’язно свої думки, що може дратувати наших співрозмовників. Іншими словами, формуйте твердження повністю і не висловлюйте уривки ваших думок. Але й зайві деталі можуть перешкодити процесу комунікації, як і недомовленість думок.

По-друге, висловлюйтесь доступно. Виключіть із своєї мови слова-паразити, жаргон, сленг і занадто складну термінологію. Намагайтеся зайвий раз “не мудрувати”. Використовуйте прості короткі фрази, не поспішайте. Чим зрозуміліша ваша мова для інших, тим краще.

По-третє, намагайтеся максимально пожвавлювати свою мову. Приклади з життя, улюблені афоризми, хороші порівняння, гумор, метафори - використовуйте всі відомі вам прийоми. Рівний монотонний виклад дуже швидко стає нудним, тому не допускайте такого в своїй практиці.

По-четверте, стежте за темпом мови і тоном голосу. Напевно, в кожного з нас в житті був такий викладач, на уроках/парах якого дуже хотілося спати. Загальне враження залежить від того, чи приємний нам голос співрозмовника, і як він вміє ним користуватися. До речі, велику роль також грають грамотно розставлені наголоси. Як в окремих словах, так і в повноцінних реченнях.

По-п’яте, говоріть по суті. Чітко та конкретно. Без зайвих натяків і таємного змісту між рядків. Не варто занадто поспішати. Робіть паузи та виділяйте найважливіші моменти.

Що стосується загальних порад, усі вони зводяться до одного - розвивайтеся! Чим більше ви всебічно розвинені, тим простіше вам викладати свої думки вголос.

Як це не банально звучить, але намагайтеся більше читати. Ніщо так не збільшує словниковий запас, як читання різноманітної літератури, періодичних видань. Чим більше слів є у вашому розпорядженні, тим багатша ваша мова.

Навчіться красномовно писати. Якщо у вас добре виходить викладати думки на папері, то рано чи пізно вийде цікаво висловлюватися усно.

Розвивайте пам’ять. Ситуація, коли ви швидко не можете згадати відповідне слово може неабияк зіпсувати враження про вас. Не менш важливе і логічне мислення. Воно допомагає правильно зв’язувати слова в речення.

Розширюйте своє коло спілкування.

Чим цікавіше і різноманітніше ваше оточення, тим корисніше воно для Вас. Все пізнається лише на практиці, так що потурбуйтеся про те, щоб було з ким щодня практикуватися.

При відсутності кола спілкування підійде радіо і телевізор. Можна спробувати наслідувати своєму улюбленому телеведучому: повторювати його фрази, копіювати інтонації.

Є ще одна вправа. Візьміть який-небудь домашній предмет, наприклад, сковорідку і спробуйте протягом 5 хвилин розповідати про неї на гарній літературній мові. Спочатку цей процес буде викликати у вас явні труднощі, але з кожним разом буде все простіше. Поступово збільшуйте час тренування і ускладнюйте тему. Ці тренування допоможуть вам незабаром навчитися підбирати правильні слова, жодного разу не повторившись в фразах.

Через кілька місяців таких тренувань у вас вже не буде проблем з вираженням ваших думок в розмові. Ви зможете легкою доступною мовою пояснити суть складних речей.

назад до ЗМІСТУ  
     
Інфо