Кадрова служба
 
назад до ЗМІСТУ  

ВІЛЬНІ ПРОФЕСІЇ В СУЧАСНОМУ СУСПІЛЬСТВІ

Слова “фріланс” і “фрілансер” міцно укоренилися в сучасній мові, їхнє значення сьогодні багато хто знає. Раніше так називали найманих воїнів (free — вільний, lance — спис). Зараз freelance — це будь-яка творча професія.

Незалежним працівником може бути журналіст, що не входить у штат, артист, що виступає за запрошенням, перекладач, що не є постійним співробітником конкретної фірми, і т.д. До вільних художників примкнули економісти, юристи, представники туристичного бізнесу. В Англії є навіть політики-фрілансери, не приналежні до будь-якої партії. Можна сказати, що фриланс у наші дні відкритий для усіх.

У європейських країнах та державах із розвинутою економікою до вільної форми зайнятості ставляться по-різному. У Франції й Німеччині вважається почесним і престижним працювати саме в корпорації, а в США фахівець може пишатися тим, що зумів стати незалежним творцем. Головну роль при цьому грають не стільки психологічні аспекти, скільки різні соціальні пільги.

Якщо вірити статистиці, то на нашому ринку праці вісім чоловік з десяти мріють трудитися тільки на себе. У більшості випадків мрії так і залишаються мріями, оскільки реально оцінити свої можливості і здібності вдається не кожному. Заробляти гарні гроші і не залежати від роботодавця — задача дуже непроста, тому мало хто з тих, хто рветься на волю, процвітає. Як правило, після декількох років фріланса люди повертаються до більш традиційних форм зайнятості.

Якими ж якостями повинен володіти фрілансер, щоб домогтися успіху?

Звичайно, він повинен бути обов’язково пунктуальним, навіть більше, ніж постійний співробітник, тому що до нього пред’являють більш строгі вимоги. Потрібно вміти розраховувати свій час, сили і гроші, тобто бути гарним менеджером. У працьовитості необхідно перевершити офісного працівника. Фрилансер сам собі пан. Він нікому не підпорядковується, тому йому потрібна тверда самодисципліна. Не менш важливі комунікабельність, чарівність і уміння спілкуватися з людьми, знаходити зі співрозмовником спільну мову, адже кількість роботи прямо пропорційна кількості потенційних роботодавців, яким він зуміє сподобатися. Фрілансер повинен мати дуже міцні нерви, йому варто швидко реагувати на ситуацію, щоб не пропустити потрібну інформацію і не втратити замовлення.

Якщо говорити про мінуси фріланса, то до них відносяться наступні моменти

Основним недоліком вважається нестабільність заробітку. Фахівець ніколи не знає, скільки він заробить у майбутньому місяці, не говорячи вже про річні прогнози. Будь-які коливання кон’юнктури-и відразу ж відбиваються на його доходах, що досить сильно нервує. Хоча для людини з ім’ям якийсь мінімум завжди гарантований.

Легкою робота лише здається. Відсутність фіксованого робочого дня інколи означає, що заради ранкової прогулянки скасовується вечірній похід у кіно, а після триденної поїздки на дачу треба протягом тижня трудитися по 12–14 годин на добу.

Складним є і розмаїття задач, що стоять перед фрілансером: він усе робить сам, починаючи від пошуку замовника і закінчуючи рішенням проблеми одержання грошей. Для людини, що звикла ходити на постійну роботу, буває дуже важко перелаштуватись і звертати увагу не тільки на виконання безпосередньої роботи, але і на організаційні моменти. Без гідної самореклами теж не обійтися, але вона не усім під силу.

Іноді дуже складно одержати належні тобі гроші. Не виключені випадки відвертого обману. Деякі роботодавці (частіше в сфері видавничої діяльності) регулярно наживаються на фрілансерах. Класичний приклад лохотрона — оголошення про набір позаштатних авторів із проханням вислати по електронній пошті матеріали на зазначену тему, що раніше не публікувалися. У такий же спосіб привласнюють різні художні проекти. Перекладачам нерідко говорять, що якість їхньої роботи не відповідає заявленому в резюме знанню мов. Довести шахрайство проблематично.

Початківцям буває нелегко знайти клієнтів. У перші місяці заробітки, як правило, невеликі і набагато нижчі тих, котрі вони одержували в офісі.

Фрілансери існують поза різними пільгами і бонусами — оплачуваних відпусток, пенсії по вислузі років і так далі.

У деяких випадках фріланс носить сезонний характер, наприклад, у туристичній діяльності.

Які плюси властиві фрілансу?

Не треба дотримувати фіксованого розпорядку дня. Людина вирішує сама, коли вона буде працювати, а коли — відпочивати. При вмілій організації дня робота рухається швидше, ніж при повній зайнятості. Не потрібно витрачати дорогоцінний час на поїздки в громадському транспорті два рази в день, відпадає потреба у строгому діловому костюмі, і багатьох жінок уже не мучить щоденне питання “Що вдягнути?”.

Психологічний комфорт. Обставини не змушують вас вживатися у чужий колектив, конфлікти в якому неминучі. Немає начальника, а, виходить, і відчуттів, пов’язаних зі станом підлеглого. Можна трудитися в найбільш зручний час, що збільшує продуктивність праці. "Совам" легше працювати у вечірню годину, ніж намагатися перебороти власний організм зранку.

Свобода вибору цікавої роботи. Фрілансер зі стажем має багато зв’язків,добре орієнтується на ринку праці, і число його клієнтів виростає настільки, що він звертає увагу тільки на найвигідніші замовлення.

Можна співпрацювати не з однією фірмою або замовником, а з декількома, а також із закордонними партнерами без виїзду за кордон. За рік фрілансер отримує більше рекомендацій, ніж співробітники компаній за все життя, для нього завжди відкриті нові сфери діяльності.

Фріланс — це порятунок для людей зі слабким здоров’ям, що не в змозі щодня їздити в офіс, для молодих мам, що не бажають залишати дітей без догляду, для людей літнього віку, яких неохоче беруть на постійну роботу, але із задоволенням залучають до виконання разових замовлень.

Дохід досвідченого й успішного фрілансера звичайно дорівнює заробіткові офісного співробітника або навіть перевищує його.

Якщо рішення спробувати таку форму зайнятості, як фріланс, уже прийнято, скористайтеся порадами ветеранів:

Оголошення про роботу краще читати в Інтернеті, а не в газетах.

Коли будете шукати вакансії в базі даних, не проставляйте форму зайнятості. Багато фірм вказують у цій графі повний робочий день, але після співбесіди охоче погоджуються співпрацювати з фрілансером, аби завдання були зроблені вчасно.

Якщо вам не сказали про розмір і форму оплати, а ваше питання на цю тему проігнорували, то краще з цим замовником справи не мати.

Не треба квапитися. За перші шість місяців постарайтеся озирнутися і зрозуміти специфіку фріланса. Однак якщо через рік ваш заробіток буде набагато меншим, ніж при офісній роботі, то вам краще повернутися у фірму, доки перерив у трудовій діяльності не став загрозливим.

Не соромтеся пояснювати членам своєї родини, що ви працюєте вдома, роблячи при цьому наголос на слово “працюєте”. Вимагайте не відволікати вас, якщо немає термінових справ, по можливості відключайте телефон. Домочадці повинні навчитися поважати вашу працю і цінувати ваш час.

назад до ЗМІСТУ  
     
Інфо