Кадрова служба
 
назад до ЗМІСТУ  

ВИ ДИВИТЕСЯ, АЛЕ ВИ НЕ ПОМІЧАЄТЕ?
РОЗВИВАЙТЕ СПОСТЕРЕЖЛИВІСТЬ!

Спостережливість людини - це її здатність помічати характерні та істотні властивості людей, явищ і предметів.

Навіщо розвивати спостережливість?

• Спостережливість дозволяє краще розуміти те, що відбувається навколо нас, бачити те, що приховано від наших очей. Вона дозволяє помічати схожість різних об’єктів, і навпаки, бачити відмінності в схожому.

• Розвиток спостережливості допомагає не лише розкрити суть тієї чи іншої людини, але й дозволяє передбачити її поведінку в майбутньому.

• Розвинута спостережливість допомагає за меншу кількість часу оцінити ситуацію і прийняти правильне рішення.

• Спостережливість є джерелом ідей і натхнення в усіх галузях життєдіяльності людини. Багато людей творчих професій, вчені й винахідники, письменники й художники, своїми досягненнями зобов’язані саме власній спостережливості.

Як розвивати спостережливість?

Розвиток спостережливості тісно пов’язаний з розвитком пам’яті. Приділяйте увагу своїй пам’яті.

Американський психолог Джон Уїльям Аткінсон для розвитку спостережливості рекомендував виконувати наступні вправи.

Вправа No 1.

Візьміть будь-яку звичайну річ (телефон, книгу, праску), покладіть або поставте її перед собою. Через деякий час, спокійно, але уважно дивлячись на неї, спробуйте зберегти її в своїй пам’яті. Потім закрийте очі й подумки, в усіх подробицях відтворіть образ предмета. Далі розплющыть очі й зверніть увагу на те, що не вистачає вашому уявному образу. Знову закривши очі, вдоскональте зображення. Продовжуйте до того часу, поки вам в точності не вдасться створити в своїй уяві чіткий образ предмета в найдрібніших подробицях.

Вправа No 2.

Після того, як ви в достатній мірі опанували першу вправу, згадайте предмет який ви малювали в своїй уяві та спробуйте його намалювати. Спочатку можна малювати щось простіше, але не дивитися на предмет, а використовувати його уявний образ.

Після того, як намалювали, подивіться на предмет. Чи всі деталі ви відобразили? Далі дійте так само, як і в першій вправі, сховайте предмет і домалюйте те, чого не вистачало.

Вправа No 3

Дуже цінним способом розвитку спостережливості являється вміння побачити всі деталі об’єкту. Не намагайтеся з першого разу сприйняти та запам’ятати весь предмет цілком. Спочатку вам буде складно це зробити. Помічайте та відображайте окремі деталі предмета, а потім переходьте до наступних.

Спробуйте описати характерні риси обличчя одного зі своїх знайомих, і ви здивуєтеся, наскільки неясно ви собі його уявляєте. А все тому, що ви ніколи уважно в нього не вдивлялися. Дивлячись на обличчя людини і намагаючись його запам’ятати багато хто не звертає увагу на деталі, а намагається запам’ятати його в цілому.

Почніть тренуватися на ваших знайомих, розгляньте очі людини, її ніс і рот, потім підборіддя, колір волосся, загальну форму голови і так далі. Далі почніть розглядати кожну людину, яка зустрічається вам, вивчайте зовнішність. Незабаром ви здивуєтеся, з якою легкістю вам запам’ятовуютьсяподробиці в зовнішності навіть незнайомих вам людей.

Цю вправу можна застосовувати до будь-яких об’єктів і предметів. Опишіть будівлю, яка зустрічається вам щодня по дорозі на роботу. Багато хто з вас не зможе дати чіткий опис, а лише матиме віддалене поняття про її зовнішній вигляд - форму, колір, кількість поверхів. Але на питання, які стосуються місцезнаходження та розміру дверей, числа вікон на кожному поверсі, форми даху, розташування труб, карнизів і тому подібне, ви, напевно, не зможете дати чіткої відповіді. Тому, звертайте увагу в першу чергу на дрібні деталі.

Вправа No 4.

Попросіть кого-небудь покласти на стіл десять предметів і накрити їх чим-небудь. Підійшовши до столу, зніміть покривало, і протягом десяти секунд спробуйте чітко запам’ятати ці предмети. Закривши, спробуйте як можна точніше описати їх на папері. З часом кількість предметів, які лежать на столі, можна збільшувати. Цю вправу часто в своїй практиці використовують індійські йоги.

Вправа No 5.

Багато хто з нас не може зрозуміти зміст статті з одного погляду. Але деякі зайняті люди, які часто читають газети, мають таку здатність.

Вся справа в практиці. Спробуйте почати з прочитання одним поглядом декількох слів, потім цілої фрази, речення, маленького абзацу і т.д. При розвитку спостережливості слід робити так, як роблять спортсмени при розвитку мускулатури - спершу розвивають один м’яз, далі послідовно доходять до цілої групи м’язів.

Вправа No 6.

Дуже корисно для розвитку спостережливості подумки уявляти обстановку кімнати, в яку ви заходили. Увійшовши до кімнати, зробіть швидкий огляд. Спробуйте отримати чітку “уявну фотографію” як можна більшого числа предметів. Запам’ятайте розмір кімнати, її висоту, кількість вікон і дверей, колір стін, кількість стільців, столів, килимів, картин та ін. Вийдіть з кімнати, запишіть те, що бачили і змогли запам’ятати, потім порівняйте запис з оригіналом. Повторюйте, поки не досягнете ідеального результату.

Вправа No 7.

Увечері, перед сном згадайте, що ви робили протягом дня, і спробуйте пригадати речі, предмети, обличчя людей, які вам зустрічалися.

Якщо ви виконуватимете всі попередні вправи щодня протягом місяця, то ви помітите, наскільки зросте кількість того, що ви зможете згадати.

назад до ЗМІСТУ  
     
Інфо