Кадрова служба
 
назад до ЗМІСТУ  

ЯК ГІ ЛАЛІБЕРТЕ ЗАРОБИВ 1,9 МЛРД. ДОЛАРІВ НА CIRQUE DU SOLEIL

Канадець Гі Лаліберте заробив статок 1,9 млрд. доларів, побудувавши знаменитий на весь світ Cirque du Soleil. Через 31 рік він продав 90% компанії за 1,5 млрд. доларів, а сам вирішив зосередитися на своїх дітях і доброчинності.

Лаліберте заснував Cirque du Soleil, коли йому було 25 років. Відтоді він не лише змінив уявлення про цирк у всьому світі, але й став однією з найбагатших людей Канади (21-й в канадському списку Forbes), злітав в космос туристом і створив фонд, який допомагає боротися з проблемою нестачі питної води у всьому світі.

Гі Лаліберте було 18 років, коли він вирушив подорожувати по Європі, ставши бродячим артистом. Там він заробляв тим, що грав на акордеоні традиційну канадську музику на вулицях, і не раз через відсутність грошів був вимушений ночувати на лавці в лондонському Гайд-парку. За рік своїх мандрів по Європі він також навчився жонглювати, ходити на ходулях, після чого повернувся в Канаду.

“Це була просто пригода, - говорив він в одному з інтерв’ю про свій європейський досвід. - Я планував продовжити навчання і вести звичайне життя”. Але знайти “нормальну” роботу йому не вдалося, і він приєднався до циркової трупи акробатів на ходулях Les Echassiers у Бе-Сен-Поль (передмістя Квебека), де познайомився з її засновником Жилем Сент-Круа. В 1982 році вони разом почнуть готувати карнавал циркового мистецтва La Fеte Foraine.

New York Times писала, що цирк є лише третьою пристрастю Гі Лаліберте. Друга пристрасть - це подорожі, а ось на першому місці - бізнес: із самого початку Лаліберте сам займався залученням грошів для розвитку компанії. В 1984 році він “виб’є” у влади провінції Квебек фінансування в розмірі 1,3 млн. доларів на проведення святкових заходів до 450-річчя відкриття Канади, писала The New York Times. Так народився Cirque du Soleil, при тому що сама трупа на той момент тренувалася в орендованому спортивному залі.

Перше шоу принесло зовсім невеликий прибуток - 40 тис. доларів, а після наступного сезону компанія зовсім опинилася на межі банкрутства. Але цирк Лаліберте подобався публіці, і його поступово стали сприймати як національне надбання, і влада ще раз підтримала компанію.

В 1987 році Cirque du Soleil запросили на відкриття фестивалю мистецтв в Лос-Анджелесі. «Я поставив на цей вечір все, що в нас було»”, - згадував підприємець той перший американський виступ в інтерв’ю New York Times в 2011 році, - «На поїздку в Лос-Анджелес «скидалася»” вся трупа. Якби ми тоді провалилися, нам довелося б повертатися додому пішки - у нас не було грошей навіть на бензин на зворотну дорогу», - розповідав він. Але вже наступного дня після відкриття фестивалю місто вишикувалося в черзі за квитками на Cirque du Soleil.

Азарт у Лаліберте, очевидно, в крові - в 2005 році він захопиться покером і через два роки отримає четверте місце у всесвітньому турнірі покеру Five Star World Poker Classic, вигравши приз в розмірі майже 700 тис. доларів.

Справжній тріумф до Cirque du Soleil прийшов в Лас-Вегасі. Першим шоу в місті-казино стало Mystеre в грудні 1993 року, воно також було першим “стаціонарним” шоу (яку не гастролює по світу, а проходить в спеціально побудованому для нього театрі). «У світі є три столиці розваг - Лас-Вегас, Нью-Йорк і Лондон», - говорив Лаліберте, і, за його словами, по-справжньому завоювати йому доки вдалося тільки Лас-Вегас. Заразом на долю світової столиці розваг, де у Cirque du Soleil вісім “стаціонарних” приміщень, доводитися близько половини виручки компанії. Бізнесом там управляє спеціально створена дочірня фірма.

Одне з шоу Cirque du Soleil в Лас-Вегасі - Love - народилося в 2006 році та було навіяне дружбою з Джорждем Харрісоном. Заради постановки цього шоу за однойменним альбомом The Beatles бізнесменові вдалося посадити за стіл переговорів “бітлів” – Пола Маккартні та Рінго Старра, а також Йоко Оно та Олівію Харрісон, що представляли покійного Леннона і Харрісона. Спеціально для шоу пісні з альбому «Love» зібрали в одну органічну композицію, а в цілому в музичному оформленні булі використані більше 120 пісень The Beatles.

Історію успіху Cirque du Soleil вивчають у бізнес-школах на курсах зі стратегії Blue Ocean. Лаліберте не лише зумів знову повернути інтерес до акробатичних театралізованих вистав, але по суті “винайшов цирк заново”, відмовившись від номерів з тваринами і традиційних конферансьє. Спочатку в Cirque du Soleil приділяли особливу увагу драматургії вистави: створення

кожного шоу починається з розробки концепції (основної ідеї) та сценарію, і тільки тоді продумується акробатичний “кістяк”. У 1990-х роках Лаліберте став запрошувати до співпраці режисерів - постановників театру та кіно, що не мали досвіду роботи з цирком, наприклад знаменитого канадського театрального режисера Роберта Лепажа.

Такий підхід допоміг залучити дорослішу (у порівнянні з традиційним цирком) і відповідно платоспроможну аудиторію. Менш ніж за 20 років Cirque du Soleil вдалося досягти рівня виручки, до якого Ringling Bros and Barnum & Bailey Circus (американський цирк, заснований в 1919 році, належить компанії Feld Entertainment) добиралися сто років. У 2011 році виручка Cirque du Soleil вперше перевищила 1 млрд. доларів.

Втім, декілька років тому компанія зіткнулася з фінансовими труднощами: незважаючи на мільярдну виручку, вона залишилася без прибутку, а в 2013 році оборот скоротився 850 млн. доларів. Однією з причин скорочення прибутків сам Лаліберте назвав надмірну експансію: Cirque du Soleil став ставити занадто дорогі шоу, які повільно окупалися. В рамках реструктуризації Лаліберте довелося скоротити 400 співробітників. Якщо в якийсь момент штат цирку досягав 5 тис. чоловік, то тепер їх залишилися 4 тис.

Стаціонарне шоу коштує біля 40-50 млн. доларів. Вартість перевізних шоу, як правило, дещо нижча На сьогодні Cirque du Soleil показував свої вистави на всіх континентах світу (окрім Антарктиди), в 48 країнах. Репертуар цирку за всю історію налічує близько 30 шоу.

Частково саме з фінансовими проблемами булі пов’язані пошук інвесторів і продажів цирку, що послідував, в квітні 2015 року. Лаліберте сподівається, що китайська Fosun Capital допоможе виходу і розвитку Cirque du Soleil в Китаї, де компанія досі була не дуже успішна. Сам він пояснює зменшення продажів ще й тим, що, поговоривши зі своїми п’ятьма дітьми, зрозумів, що ніхто з них справу батька продовжувати не хоче.

Тепер Лаліберте планує зосередитися на своєму доброчинному фонді One Drop Foundation, який займається проблемами нестачі питної води у світі. Він створив його в 2007 році, а в 2009 році під час свого польоту на Міжнародну космічну станцію в якості туриста провів двогодинне “поетичне шоу” - телеміст, щоб привернути увагу до проблеми водних ресурсів. За космічний “атракціон” канадець заплатив 35 млн. доларів. На зв’язок з Лаліберте в космосі вийшли колишній віце-президент США Альберт Гор, Шакіра, Сальма Хайек, група U2 та інші. І цей захід якнайкраще ілюструє ідеологію підприємця, якою він керувався, створюючи Cirque du Soleil, - “разом мистецтво і бізнес можуть зробити світ кращим”.

назад до ЗМІСТУ  
     
Інфо