Кадрова служба
 
назад до ЗМІСТУ  

ЯК ЛЕГКО ПРОКИДАТИСЯ ВРАНЦІ?

Настала весна, світловий день збільшується, стає тепліше, але сили організму чомусь, навпаки, тануть. Вставати вранці все складніше, обідній час ви готові витратити на сон - було б де прилягти, а ввечері настає апатія. Що можна зробити, щоб вранці було простіше прокидатися?

Як би це не банально звучало, але варто почати саме з графіку сну. Вченими доведено, що мелатонін, або “гормон сну і довголіття”, як його ще називають, найактивніше виробляється в період з 24 до 2 годин ночі. Цей гормон приводить в норму нервову, імунну, серце-во-судинну систему. А ще він має омолоджуючу дію і допомагає продовжити наше життя. Якщо ж мелатоніна мало - починається стрес і безсоння, а також збій практично в усіх органах і системах, що з часом може привести до серйозних проблем із здоров’ям. І тому на початку весни, щоб підтримати свій організм і відновити сили, особливо важливо лягати спати раніше, а вставати зі сходом сонця. Спробуйте заради цікавості піти на компроміс з самим собою: 5 днів підряд засинайте до 23:00 і вставайте раніше. І просто подивіться, як протягом цього тижня зміниться ваше самопочуття.

Рух, фізичні навантаження - необхідна умова нормального розвитку і роботи вашого організму, а м’язовий “голод” так само небезпечний, як і брак кисню чи вітамінів. Люди, які через об’єктивні або суб’єктивні причини значно обмежені в руховій активності, швидше втомлюються, відчувають слабкість, роздратування, страждають від порушення сну, головного болю, часто скаржаться на задишку при фізичних навантаженнях, біль в суглобах. Намагайтеся більше гуляти - перед роботою виходьте на 2-3 зупинки раніше і пройдіться пішки, а в обідню перерву приділяйте прогулянці хоч би 10-15 хвилин.

На третьому місці стоїть харчування. Неодноразово доведено вченими, що недосип і втому ми намагаємося компенсувати їжею, також підвищений апетит виникає при надлишку в організмі кортизолу, “гормону стресу”. І є зворотна залежність - переїдання та шкідлива їжа не дають організму достатньо життєвих сил.

Але поміняти разом харчові звички дуже складно. Зробіть лише декілька маленьких змін. Вранці після сну натщесерце випивайте склянку чистої води з лимоном, це допомагає виводити з організму токсини і швидше запускати травну систему. Не забувайте про сніданок і протягом дня вживайте їжу 5-6 разів, але не переїдайте. Візьміть за правило пити більше простої води, а не чай, каву чи соки, і обов’язково з’їдати щодня мінімум один свіжий фрукт і один овоч. Постарайтеся не їсти за 2 години до сну, в цьому випадку ви набагато ефективніше відновите вночі сили і легше прокинетеся вранці.

Важливе також збалансоване харчування. Якщо ви дотримуєтеся вегетаріанської дієти, то потурбуйтеся про вживання достатньої кількості насичених жирів - їх можна отримувати з молока та вершкового масла. Це міф, що вживання жирів шкідливе, адже саме вони є будівельним матеріалом для клітин життєво важливих органів. Дослідження показують, що низькожирові дієти неефективні та не сприяють схудненню, справжня причина зайвої ваги - вуглеводи з високим глікемічним індексом.

Наступний важливий момент - це вітаміни, і після зими варто про них згадати. Наприклад, майже в кожного на початку весни є нестача “сонячного вітаміну” D або заліза, і це може викликати втому, запаморочення, ломоту в тілі. Дуже багато вітамінів міститься в пророщених зернах - таких, як пшениця та соняшникове насіння. Їх завжди можна купити в магазинах здорового харчування, або ж пророщувати самому.

Також потрібно відмітити важливу частину життя кожного - роботу, адже саме їй ми віддаємо так багато свого часу. Намагайтеся зробити ваше робоче місце зручним та затишним, оточуйте себе яскравими речами, наведіть, нарешті, лад на столі.

А що стосується самої робочої активності, то існує дуже проста, але працююча техніка “помідора”, яка дозволяє боротися з постійним відкладанням справ на потім. Цю техніку в 1980-х винайшов італієць Франческо Чирилло. Вам знадобиться таймер (у Франческо він був у вигляді помідорчика, звідси й походить назва техніки) і сформульований в пріоритетному порядку список завдань. Відрізки часу, на які ділиться робота, умовно називаються помідорами. Один “помідор” триває 30 хвилин: 25 хвилин роботи і 5 хвилин відпочинку. Встановіть таймер на 25 хвилин і починайте працювати, послідовно виконуючи завдання із списку та ні на що не відволікаючись. 25 хвилин - це реально небагато, і практично кожен може сконцентрувати свою увагу на роботі протягом цього часу. Дзвінок таймера означає настання 5-хвилинного відпочинку. В цей час небажано займатися робочими справами і краще розслабитися та відволіктися. Потім знову повернутися до виконання завдання. Після чотирьох відрізків зробіть довгу перерву - від 15 до 30 хвилин. Закінчивши працювати над завданням, викресліть його із списку і беріться за наступне. Незважаючи на простоту, це реально працює, спробуйте!

Якомога більше радуйте себе, дякуйте, заохочуйте! Не мучтеся розкаяннями совісті за перегляд улюбленого фільму чи з’їдену шоколадку, отримуйте від цього справжнє задоволення! Намагайтеся спілкуватися з приємними людьми, які вас заряджають енергією, слухайте улюблену музику, читайте цікаві книги, робіть собі подарунки. Емоційний стан дуже складно переоцінити, він грає величезну роль у вашому загальному самопочутті!

назад до ЗМІСТУ  
     
Інфо