Кадрова служба
 
назад до ЗМІСТУ  

ЯК ПОСТУПИТИ У ВНЗ В КАНАДІ

Цю статтю ми вирішили присвятити Канаді, адже ВНЗ цієї країни - визнані лідери за якістю освіти. Крім того, іноземні студенти можуть отримати грант на навчання, який може досягати 10000-20000 євро. Але, як говорять наші студенти, вчитися тут складно: учбове навантаження дуже велике, і навіть на лекції треба приходити добре підготувавшись. А за пропуски практичних занять можуть запросто виключити з ВНЗ.

Українським школярам, які вибрали Канаду для здобуття вищої освіти, - поталанило. Адже на відміну від ВНЗ в інших країнах, наприклад, у Великобританії, канадські - визнають наш атестат. Тобто, поїхати на навчання можна відразу після закінчення української школи. Проте в цій справі є декілька нюансів, в яких потенційному студентові варто розібратися. Тому що від цього безпосередньо залежить, коли він зможе розпочати навчання в Канаді.

Отже, по-перше, в цій країні школу закінчують в 18 років. По-друге, тут, окрім класичних університетів, є ще й коледжі, де теж можна отримати диплом бакалавра. І якщо останні готові приймати на навчання наших випускників, яким ще не виповнилося 18-ти, то перші - не завжди. Тому цей момент обов’язково варто уточнити перед вступом, зв’язавшись з вибраним університетом. Проте це зовсім не означає, що українському випускникові доведеться втрачати рік або два, якщо там відмовлять в прийомі. Адже в багатьох коледжів є прямі договори з університетами, тому, відучившись там, приміром, 2-3 роки, можна потім буде за спрощеною схемою перевестися в університет. До того ж навчання в коледжах коштує дешевше, що дозволить ще і заощадити.

ВИБИРАЄМО МІСЦЕ НАВЧАННЯ

Щодо вибору місця навчання, то визначитися з цим українським абітурієнтам допоможуть корисні сайти в Інтернеті. Там є загальна інформація про систему вищої освіти в Канаді, про студентське життя та роботу, про стипендіальні програми, а також візова інформація. Крім того, на сайтах є вбудована автоматична система підбору ВНЗ. Так, підібрати його можна за ключовими словами, за фахом, за типом учбового закладу (коледж чи університет), за мовою навчання та за місцем розташування. Система видасть список ВНЗ з прямим посиланням на їх офіційні сайти. Також, що зручно, можна підрахувати витрати на навчання, навчальні матеріали та проживання.

ПРОЦЕС ВСТУПУ

Як правило, в університетах приймають документи від вступників з вересня по листопад (іноді набір може продовжитися до січня-лютого), а в коледжах - з січня по березень. А для вступу треба подати: заповнену аплікаційну форму, яка знаходиться на сайті ВНЗ, атестат (а якщо його не буде на момент вступу, то академічну виписку з оцінками за останні 2-3 роки навчання) або диплом бакалавра і завірений їх переклад на англійську мову, а також сертифікат, що підтверджує знання іноземної мови. Проте іноді кандидата в студенти можуть попросити подати ще резюме, мотиваційний і рекомендаційний листи. А відповідь від вибраного ВНЗ варто чекати від місяця до півроку. До речі, в Канаді, як і в багатьох інших країнах, розгляд документів платний. В середньому за це треба буде заплатити 60-100 доларів.

МОВНЕ ПИТАННЯ

Як правило, канадські ВНЗ приймають іноземних студентів без екзаменів. Єдине випробування, яке доведеться пройти майбутнім студентам бакалавріату, - це сертифікований тест з англійської мови.

В Канаді приймають сертифікати на знання англійської мови TOEFL і IELTS. Мовний іспит TOEFL в середньому проходить 3-4 рази на місяць і складається з 4-х частин (аудіювання, читання, писання і розмовна частина), за які можна отримати максимум 120 балів. Але, щоб прийняли в канадський ВНЗ, вступнику достатньо набрати 80-90 балів. Коштує здача цього тесту приблизно 175 доларів, а його результати дійсні 2 роки. Якщо ж говорити про IELTS, то він проводиться 2-3 рази на місяць, а за структурою схожий на попередній. Здавши його, студент отримає сертифікат з підсумковим балом від 1 до 9, при цьому, щоб прийняли на навчання, йому потрібно набрати 6,0-6,5 балів. Вартість цього іспиту приблизно 190 доларів, а “термін придатності” такий же, як і в TOEFL.

ВИПРОБУВАННЯ ДЛЯ МАГІСТРІВ

На відміну від майбутніх бакалаврів, магістрам буде трохи складніше при вступі. Адже в деяких випадках їх можуть попросити, окрім мовного тесту, здати ще тест – GRE. Складається він з 3-х частин - потрібно написати невеликий твір (перевіряється вміння чітко і аргументовано викладати думки), вербальна частина (володіння англійською мовою, вміння розуміти та аналізувати письмовий матеріал) і також математика. Бали, які можна набрати по кожній частині, коливаються від 130 до 170, а за твір - від 0 до 6 балів. Те, який результат потрібний для вступу, краще уточнювати у вибраному учбовому закладі. Що ж до вартості тесту, то за нього доведеться викласти 175 доларів, а його результати дійсні - 5 років.

ОПЛАТА ЗА НАВЧАННЯ

В середньому рік навчання в канадському коледжі обійдеться 10000-15000 доларів, а в університеті - 15000-25000 доларів. Звичайно ж, такі суми може заплатити не кожен. Але не варто розстроюватися. Адже канадські ВНЗ дають стипендії іноземцям.

ЗНИЖКИ НА НАВЧАННЯ ТА ГРАНТИ

Часто вони призначені для магістрів (рідше - для бакалаврів). Так, студенти можуть отримати разовий грант (як при вступі, так і під час навчання), розмір якого коливається в межах 1000 – 5000 доларів на рік, але може досягати й більших сум, наприклад, 10000-20000 доларів. Ще за відмінну успішність можна розраховувати на знижку в розмірі 50-70 відсотків.

СТИПЕНДІЇ

Знайти собі стипендіальну програму від уряду Канади або від інших місцевих фондів або наукових організацій можна на спеціальних сайтах. Так, для претендентів з України їх там 18. Одна з них - щорічна стипендія Ваньє від уряду Канади. Вона призначена для тих студентів, які хочуть отримати диплом магістра чи доктора наук у сфері природних, інженерних, гуманітарних, соціальних наук і в медицині. Щоб взяти участь в конкурсі, їм у вересні-жовтні слід звернутися в канадський ВНЗ, де вони хотіли б вчитися і який при цьому є партнером програми. Адже саме ВНЗ повинен номінувати студентів на стипендію і надати на початку листопада усі необхідні документи про них комісії програми. Остаточний список щасливчиків, як правило, оголошують з квітня по червень. А переможці отримують щорічно по 45000 доларів протягом 3-х років.

ГРОШІ НА НАУКУ

Також в Канаді дають багато стипендій на наукові дослідження. Наприклад - щорічна стипендія від Фонду Трюдо. Подавати документи можуть студенти-аспіранти, які збираються вивчати в Канаді гуманітарні та соціальні науки. Щорічний останній термін для подачі документів - середина грудня.

5 ПРИВОДІВ СЮДИ ЇХАТИ

1. Канадські учбові заклади входять до числа лідерів світових рейтингів ВНЗ, а канадський диплом визнають у всьому світі.

2. Навчання йде в ногу з новими технологіями: багато матеріалів доступні в електронному вигляді, а лекції супроводжуються мультимедійними презентаціями.

3. За відмінне навчання можна отримати разову стипендію в розмірі декількох тисяч доларів або ж знижку на навчання, яка може досягати 50-70%.

4. ВНЗ Канади співпрацюють з компаніями-роботодавцями. Наприклад, в коледжах можна пройти практику (іноді навіть оплачувану) під час навчання, а учбові програми регулярно коригуються залежно від нових тенденцій в галузі та на ринку праці. Крім того, студентам ще й розсилають свіжі вакансії від компаній - партнерів ВНЗ.

5. Після закінчення ВНЗ студент-іноземець має право залишитися в країні ще на 1-3 роки, щоб знайти роботу. Тривалість робочої візи дорівнює кількості років, які він провчився в Канаді.

5 ПРИВОДІВ СЮДИ НЕ ЇХАТИ

1. Канадські ВНЗ, в порівнянні з американськими чи європейськими, не дають багато стипендій іноземцям.

2. Вчитися складно: на лекції треба приходити підготовленим, а велику частку учбового матеріалу треба опрацьовувати самостійно. При цьому об’єми інформації дуже великі. До того ж на практичних заняттях строго контролюють відвідуваність.

3. Під час навчання доведеться купувати підручники, а це дорого. В середньому на них доведеться витрачати 500 - 600 доларів на семестр.

4. Іноземці можуть підробляти лише до 20 годин на тиждень під час навчання. При цьому перші півроку - лише на території ВНЗ. Потім можна й в іншому місці, але для цього треба отримати дозвіл.

5. В Канаді дорогі гуртожитки на території ВНЗ. Так, кімната там коштує мінімум 500 - 800 доларів на місяць. Щоб заощадити, доведеться шукати собі дах над головою в приватному секторі (при цьому квартира може знаходитися далеко від місця навчання).

назад до ЗМІСТУ  
     
Інфо