Кадрова служба
 
назад до ЗМІСТУ  

ЯК ПОТРАПИТИ У ФРАНЦУЗЬКІ УЧБОВІ ЗАКЛАДИ, І СКІЛЬКИ ЦЕ КОШТУЄ

Сьогодні ми розповімо про особливості навчання у Франції. Серед усіх країн вона займає третє місце за кількістю іноземних студентів, поступаючись пальмою першості лише США та Великобританії.

Планувати вступ до французького університету український школяр може відразу після закінчення 11-го класу. Проте перед цим йому все одно доведеться поступити у вітчизняний ВНЗ на ту спеціальність, за якою він хотів би продовжити навчання у Франції. Також поїхати вчитися у Францію можуть студенти, незалежно від того, на якому курсі вони вчаться. Процедура вступу до зарубіжного університету залежить від того, на який курс поступати, якщо на перший чи другий курс – процедура вступу одна, а якщо на третій курс і вище - зовсім інша.

Бажаючі вчитися на першому або другому курсі університету не мають права подавати свої документи безпосередньо у ВНЗ. Для них існує попередній запис в університет. Спершу майбутньому студентові варто вибрати три університети, в яких є потрібна йому спеціальність. Потім потенційному студентові належить заповнити так зване «біле досьє» (або “жовте досьє” - для тих, хто поступає в архітектурні школи). Далі: якщо йдеться про одинадцятикласника, то до заповненої анкети він повинен прикласти виписку зі своїми оцінками за останні 5 семестрів навчання (із завіреним перекладом французькою мовою). А в момент остаточного зарахування у ВНЗ - подати оригінал і завірений переклад свого атестата, а також довідку про те, що він поступив в український ВНЗ. Вона потрібна для того, щоб французький ВНЗ упевнився в тому, що випускник отримав право доступу до вищої освіти.

Якщо ж мова йде про студента, то йому трохи простіше: до анкети він додає копію і завірений переклад атестата, копію всіх сторінок залікової книжки, а коли його остаточно зарахують - оригінали документів. Також і одинадцятикласнику, і студентові ще треба буде підтвердити своє знання французької мови, склавши спеціальний мовний іспит TCF-DAP. Від здачі цього тесту звільняють лише в тих випадках, якщо вступник до французького вузу має сертифікат DELF B2 (мінімум) або ж він - випускник двомовних французько-українських класів.

Що далі? Готовий пакет документів потрібно подати у Французько-український центр університетської і наукової співпраці до 31 січня. Прийняти свої рішення про згоду взяти до себе студента університети повинні в такій послідовності: перший по пріоритету - до 30 квітня. Якщо ж перший відмовив, то документи студента передають в наступний учбовий заклад. У другого університету часу - до 31 травня. Ну а в третього - до 30 червня. Листи з підтвердженням свого рішення потенційні студенти отримають впродовж 15 днів.

Щоб поступити у французький університет на третій курс або в магістрат, треба зв’язуватися безпосередньо з учбовим закладом, щоб дізнатися про всі вимоги і терміни подачі документів. Як правило, вступна кампанія у французьких ВНЗ стартує в грудні-січні (або в березні) і закінчується в кінці квітня – на початку травня. Рішення про зарахування студентів оголошують з червня до вересня. Список документів для вступу приблизно такий: аплікаційна форма, яку треба заповнити на сайті ВНЗ, автобіографія (CV), завірені нотаріально і перекладені копії документів про отриману освіту (атестат, усі сторінки залікової книжки або диплом бакалавра і вкладиш до нього з оцінками та вказаною кількістю прослуханих годин по тій або іншій дисципліні), мотиваційний лист, науковий проект, 1-2 рекомендаційні листи, а також сертифікат про знання мови (доведеться здати або TCF, або DELF/DALF, або взагалі внутрішній університетський мовний іспит, залежно від вимог).

Студенти, які хочуть поступати на третій курс або в магістрат, повинні перестрахувати себе. Майбутнім третьокурсникам варто подати документи безпосередньо у ВНЗ, а також про всяк випадок заповнити “біле досьє” (для вступу на другий курс). А майбутнім магістрам - подати документи на той курс магістрату, на який вони хочуть поступити, і на курс нижче. Чому так? Вивчивши документи про отриману в українському ВНЗ освіту, університет може прийняти рішення, що підготовка студента недостатня (приміром, мало прослуханих годин з якихось дисциплін). Тому йому варто надолужити прогаяне, відучившись на курс нижче.

Поступити в “вищу школу” українські студенти можуть, починаючи лише з 4-го курсу. Вступникам варто безпосередньо зв’язуватися з учбовим закладом, щоб дізнатися, які вимоги пред’являються для вступу, адже в кожній із “шкіл” вони різні.

У французьких університетах відсутня плата за навчання. Причому не важливо - “свій” студент або “чужий”. Єдине, за що треба щорічно платити, - це витрати по запису у ВНЗ. Сума коливається від 171 до 550 євро (вона залежить від того, вчиться абітурієнт на бакалавраті, в магістраті чи в аспірантурі). Також студент повинен придбати собі студентську соціальну страховку - це десь близько 200 євро на рік. Окрім класичних університетів, у Франції є так звані “вищі школи” різних напрямів підготовки. Вони орієнтовані на практичну підготовку своїх випускників в конкретній галузі, в них індивідуалізований підхід до кожного студента (студентів набагато менше, ніж в університетах). Також у них налагоджені зв’язки з підприємствами, тому студентам легше знайти собі стажування під час навчання, а потім і роботу. Навчання в “вищих школах” вважається престижнішим. Але й ціна на знання набагато вища - від 3000 і до 10 000 євро на рік. Тоді як у більшості університетів немає вступних іспитів, то для вступу до “вищої школи” потрібно мати відмінний атестат, закінчити дворічні підготовчі курси і скласти декілька складних іспитів.

Основна перешкода на шляху до французького ВНЗ - отримання студентської візи. Одна з умов для отримання: на банківському рахунку студента має бути мінімум 5000 євро (з розрахунку 450 євро на місяць). Що робити в такій ситуації? Отримувати стипендію на навчання.

Стипендія покриває витрати по запису в університет, страховку, а на руки стипендіат отримує 767 євро щомісячно. До речі, щорічно для України виділяється близько 25-30 стипендій по цих програмах, а кількість потенційних стипендіатів - близько 120 чоловік на рік. Увесь пакет документів на стипендію треба подати до 15 березня. Переможці першого етапу конкурсу проходять в Києві співбесіду в другій половині квітня, а остаточні результати будуть в першій половині травня.

Отже, документи, які потрібно подати для отримання стипендії:

1. Заповнена анкета стипендіата;

2. Резюме (CV);

3. Деталізований науковий проект;

4. Мотиваційний лист (1 сторінка);

5. Лист від французького ВНЗ, що підтверджує зацікавленість кандидатурою потенційного стипендіата;

6. Копія диплома про вищу освіту і вкладиш, перекладені французькою мовою і завірені нотаріально.

До речі, крайній вік, коли можна подавати документи на стипендію на навчання, - 30 років.

Щоб стати студентом французького ВНЗ - треба знати французьку мову на належному рівні та підтвердити знання відповідним сертифікатом.

У Франції так само, як і в Німеччині, немає гуртожитків при університетах. Тому кожен студент повинен потурбуватися про своє житло самостійно, особливо якщо не йдеться про стипендіатів.

Квартира в приватному секторі обійдеться в 600-700 євро на місяць у Парижі та 400-700 євро в регіонах. Частенько багато французьких студентів вважають за краще знімати житло спільно з однокурсниками.

Незважаючи на високі ціни, наймати житло у Франції студентові все одно вигідно: навіть в приватному секторі кожен студент може отримати державну субсидію на проживання, звичайно ж, якщо подасть необхідні документи на отримання цієї допомоги до спеціальної установи, яка називається “Каса сімейної допомоги”. Економія на витратах на житлі може доходити - до 40% від місячної орендної плати.

Іноземні студенти мають право працювати не більше 35 робочих годин на тиждень або - 964 години на рік. На канікулах взагалі можна працювати повний робочий день, головне не перевищити вищезгадану норму. Якщо ж говорити про стипендіатів, то, за правилами, вони не мають права працювати взагалі. В крайньому випадку, можливі епізодичні підробки. Мінімальна зарплата за годину роботи у Франції - 8,82 євро.

назад до ЗМІСТУ  
     
Інфо