Кадрова служба
 
назад до ЗМІСТУ  

ЯК ПОЇХАТИ ВЧИТИСЯ В ЧОРНОГОРІЮ

Чорногорські університети не займають провідних позицій в міжнародних рейтингах, але поступити в них можна досить просто. Ідею отримати вищу освіту в Чорногорії не можна назвати особливо популярною, оскільки ця країна ще не входить в Євросоюз, а самі по собі університети не настільки відомі, щоб приваблювати іноземних студентів. Правда, навчання в Чорногорії - це декілька років життя в прекрасній країні з теплим південним кліматом, а чорногорський диплом - це можливість подальшого працевлаштування, принаймні, в цій країні. Отже, для тих, хто мріє переїхати в Чорногорію на постійне місце проживання, навчання там може стати правильним кроком на шляху до заповітної мети.

До того ж, ціни на проживання в Чорногорії поки що значно менші, ніж в Західній і Центральній Європі. Відповідно до мі граційного законодавства, іноземні студенти мають право підробляти під час навчання. От же, частково витрати на навчання може покрити сам студент. Навчання в університетах Чорногорії платне, вартість навчального року за програмою бакалавра - від 1500 євро, вартість навчання в магістратурі від 2500 євро, а докторантура обійдеться студентові в 3000 євро.

Університетів в Чорногорії лише три, але лише один з них - Університет Чорногорії - державний. До його складу входять 19 факультетів, 3 інститути і 3 окремих програми. Університет Чорногорії розташований в столиці країни Подгоріце, хоча філії є в інших містах - Никшич, Цетиньє, Котор, Герцег та ін.

Незважаючи на невелику кількість університетів, конкурсу в них немає, оскільки місцевих абітурієнтів теж небагато. Вступні іспити проводяться лише для того, щоб перевірити загальний рівень підготовки до університету.

Навчання в Чорногорії, в основному, ведеться чорногорською мовою. Вона знадобитися вже на етапі вступу: вступні іспити доведеться складати теж чорногорською мовою. Але, якщо абітурієнт недостатньо нею володіє, існує можливість спочатку повчитися на підготовчому відділенні.

Так само заздалегідь потрібно зайнятися питанням проживання. Якщо ви розраховуєте на гуртожиток, то вже за три-чотири місяці необхідно подати заяву й стати на чергу. Гуртожитки в Чорногорії маленькі й не можуть прийняти всіх бажаючих студентів, так що є сенс розглянути й інший варіант, наприклад, оренду кімнати або квартири.

Коли ви вже вибрали факультет, пора готувати документи: оригінал атестата про середню освіту, свідоцтво про народження, копію паспорта, диплом про вищу освіту - якщо ви поступаєте в магістрат або докторантуру. Все це необхідно буде легалізувати, тобто проставити апостиль, а потім перекласти англійською чи чорногорською мовою і нотаріально завірити.

Вступ в Чорногорії зазвичай проводиться влітку, в червні-липні. Списки тих, хто поступив, публікуються в місцевій газеті. У випадку, якщо студентів набралося менше планового набору, ВНЗ можуть провести другий і третій етап вступу, але на це краще не розраховувати.

назад до ЗМІСТУ  
     
Інфо