Кадрова служба
 
назад до ЗМІСТУ  

ЯК ПОЗБАВИТИСЯ ВІД ОБРАЗЛИВОСТІ

Образа - зрозуміла і природна емоція людини. Всі ми іноді ображаємося на когось або кривдимо самі. Багато стосунків зруйновано через образи, багато людських доль зламано саме цим почуттям.

Образа - це агресія, яка робить боляче не стільки кривдникові, скільки тому, кого образили. Адже невисловлена, не прощена образа роз’їдає душу і навіть може завдати шкоди здоров’ю.

Отже, знайте, що ображаючись, ми в основному робимо гірше собі, а не іншим, оскільки їх не хвилюють наші образи. Все одно здебільшого образа залишиться в нас усередині й постраждають від неї лише наші нервові клітини.

На думку психологів, здатність ображатися з’являється в людини в дитинстві й супроводжує нас усе життя. При цьому образа - нормальна емоція. Вона з’являється, коли відбувається щось неприємне для нас. Коли життя йде не так, як було заплановано. Якщо ми не готові до несподіваного повороту подій і не знаємо, як впоратися з небажаною ситуацією, то виникає образа - захисна реакція психіки на непередбачені складнощі.

Чому одних людей образити складно, а інших легко?

Як показує статистика, періодично переживають почуття образи всі люди, просто одних образити дуже легко, а інших складно. Чому так відбувається? В різних людей різна кількість “больових точок”: у когось їх більше і вони яскраво виражені, а в когось їх менше і вони ретельно приховуються. Людину можна легко образити, неусвідомлено потрапивши в таку «больову точку». З іншого боку, не варто забувати, що той, хто здається нам зовсім необразливим, насправді може і не бути таким. Просто всю образу він звик ховати в глибині душі, іноді не признаючись в цьому навіть собі самому.

Головні причини образ.

Існують три головні причини, які викликають в людині образу на оточуючих.

• Перша причина образи - маніпуляція, причому усвідомлена. Людина свідомо “надуває губи”, щоб викликати в іншої відчуття провини.

• Друга причина - невміння прощати. На жаль, саме це служить приводом для більшості образ. Якщо подивитися на цю причину з іншого боку, то її теж можна назвати маніпуляцією, але неусвідомленою. В цьому випадку людина частенько сама не розуміє, навіщо вона образилася. Але при цьому дуже добре знає, як кривдник може загладити свою провину.

• І третя причина образ - це те, що будь-які очікування завжди можуть обернутися для людини глибокою образою.

Наприклад, жінка сподівається, що коханий подарує їй шубу, а замість цього він підносить велику м’яку іграшку. Чи людина розраховує, що у важкій ситуації друзі без всяких прохань з її боку запропонують допомогу, а вони не пропонують.

Або ви щось робите для іншої людини і маєте своє уявлення про те, як вона повинна поставитися до цього. І раптом несподіванка - вона реагує зовсім інакше, ніж вам того б хотілося. Відчуття того, що вас недооцінили, викликає їдке почуття гіркоти. Таке напевно хоча б раз відчувала кожна людина в своєму житті. В цьому випадку виникають приблизно такі думки: "Я не заслужив цього. Я кращий, ніж про мене думають". Звідси і народжується образа.

В основному люди стають образливими в стані стресу, депресії, сварки з близькою людиною. Особливо образливі зазвичай ті, хто знаходиться в стані серйозної хвороби: вони часто ображаються не лише на близьких, але і на весь світ. Це почуття властиве в основному людям похилого віку і людям з важкою інвалідністю. Часто ображаються на все підряд і ті люди, які занадто сильно себе жаліють і люблять. Їх можуть образити навіть звичайні жарти або зауваження, сказані в їх адресу.

Наслідки частих образ.

Якщо людина не займеться саморозвитком і продовжить ображатися на всіх підряд, це може не лише послужити причиною розвитку різних захворювань, але й спричинити втрату друзів і постійні конфлікти в сім’ї. Не даремно ж Біблія називає гординю одним з найсерйозніших гріхів, адже саме із-за гордині людина найчастіше ображається.

Через образу людина, може довгий час займатися придумуванням різноманітних планів помсти. Це стане займати всі її думки, а тим часом її власне життя проходитиме безрадісно, а коли вона, нарешті, це помітить, може бути надто пізно.

В того, хто ходить з образою в душі, поступово формується незадоволення життям, він не помічає всіх його принад і фарб, а негативні почуття все більше оволодівають ним. Потім можуть з’явитися дратівливість, злість на оточуючих, нервозність, стан постійного стресу чи депресія.

Як впоратися з образою і перестати ображатися?

• По-перше, ви повинні зрозуміти, що часто ваш кривдник поняття не має, що хтось на нього ображається, що він комусь зробив боляче. Якщо ви це усвідомите, то зрозумієте й те, що немає сенсу ображатися на людину, яка про це навіть не здогадується. А якщо хочете прояснити ситуацію, то вам доведеться розповісти їй про свої негативні почуття. В результаті ваша образа так чи інакше пройде.

• Китайські мудреці вважають, що образа поїдає нас зсередини. А людина, яка не може пробачити кого-небудь, живе в постійному стресі й руйнує свою душу. То чи варто тримати на когось образу, завдаючи шкоди передусім самому собі? Постарайтеся пробачити людину, і ви відразу відчуєте полегшення.

• Спробуйте з неприємної ситуації винести що-небудь корисне для себе. Якщо людина вас образила, значить, вона зачепила вашу «больову точку», сказала правду в очі (адже дуже часто ми ображаємося саме на неприємну правду). Постарайтеся зрозуміти, чому сказане вас так зачепило, признайтеся хоч би собі, що в словах кривдника є доля істини, і подякуйте йому за те, що він говорить неприємні речі вам в очі, а не розпускає чутки за спиною. Одне це гідне поваги, а не образи.

• Завжди намагайтеся зрозуміти людину, перш ніж ображатися на неї. Можливо, вона зробила це несвідомо, наприклад, у неї просто така манера поведінки. Якщо людина агресивна, можливо, справа зовсім не у вас, а в якихось її життєвих обставинах: можливо, у неї зараз проблеми на роботі або в особистому житті. Зривати роздратування на інших, звичайно, недобре. Але, на жаль, не всі можуть від цього утриматися. Отже, в подібному випадку краще не ображатися на таку людину, а спробувати допомогти їй або хоч би проявити співчуття.

• Якщо вас образила незнайома людина, з якою ви ніколи більше не зустрінетеся, то не варто тримати образу в собі. Просто забудьте про неї, оскільки з цією людиною вас нічого не зв’язує. Якщо ж образу наніс близький друг або родич, то без відвертої розмови не обійтися. Але починати таку розмову треба лише тоді, коли ви вже охолонете і приведете емоції в порядок.

• Дуже часто люди ображаються на те, що інша людина не виправдала їх очікувань. Зрозумійте, що читати чужі думки мало хто вміє. І, якщо ви хочете, щоб людина діяла певним чином, треба сказати її про це, а не чекати, поки вона сама здогадається про ваше бажання, а потім ще й ображатися, якщо цього не сталося.

• Якщо вам не вдається забути образу, а всі вмовляння, що ображатися безглуздо, не допомагають, тоді варто скористатися таким прийомом, який зазвичай діє безвідмовно. Візьміть листок паперу, напишіть на ньому ім’я того, на кого ви ображаєтеся, і висловіть усе, що у вас наболіло. Потім перечитайте свій список і спаліть, уявляючи, як разом з листком згорають ваша образа та агресія.

• Ще можна взяти листок паперу і написати: “Я прощаю свого друга/подругу, матір, батька і т. д. за ті образи, які вони мені нанесли (перерахуйте всі образи)”. Пишіть це по 70 разів щодня впродовж 30 днів, і поступово ви відчуєте, як ваша образа зникне.

• Візьміть подушку чи боксерську грушу і уявіть, що це ваш кривдник. Висловіть усе, що у вас на душі, бийте чи кричіть - загалом, дайте вихід своїй образі та агресії. Робіть це до того часу, поки не відчуєте полегшення. Цей метод досить поширений в Японії.

Американські вчені з Стенфордського університету довели, що образа провокує багато хвороб, причому не лише душевних, але й фізичних. Був проведений дослід, в результаті якого 90% учасників, які довгий час не прощали своїх кривдників, нарешті пробачили їх. І в усіх цих людей поступово почало покращуватися самопочуття. Пройшли головні болі та болі в спині, нормалізувався сон і відновилася душевна рівновага. Це досить вагомий привід, щоб пробачити кривдників і “відпустити” свою образу, чи не так?

назад до ЗМІСТУ  
     
Інфо