Кадрова служба
 
назад до ЗМІСТУ  

ЯК СТАТИ НІМЕЦЬКИМ ЗАОЧНИКОМ

Хто має право стати студентом-заочником в Німеччині і скільки коштує така освіта? Чи можна, не виїжджаючи за межі рідної країни, закінчити німецький ВНЗ? Що необхідно знати вчорашньому школяру, студентові чи випускникові українського університету, який бажає здобути вищу освіту в Німеччині заочно? Про це читайте в нашій статті.

Єдиним державним ВНЗ в Німеччині, що спеціалізується лише на дистанційній освіті, є Заочний університет в Хагені. В університеті є 4 факультети - правознавчий, економічний, культурології та соціальних наук, а також математики та інформатики. В даний час в заочному Хагенському університеті вчаться більше 50 тисяч студентів.

Однією з головних структурних складових цього університету є регіональні центри дистанційного навчання. Всього їх більше п’ятдесяти, в тому числі за кордоном.

Окрім Хагенського університету заочні відділення діють у ряді інших державних вузів Німеччини - в університетах Кайзерслаутерна, Франкфурта-на-Майні, Ганновера, Хильдесхайма, Білефельда, Кобленца, Любека, Лейпціга та багатьох інших. Крім того, в Німеччині існує маса недержавних вузів, які пропонують заочну форму навчання. Серед них - Європейський заочний інститут Гамбурга, Інститут імені Вільгельма Бюхнера в Дармштадті та інші.

Вчитися заочно в Німеччині можна як на бакалаврських, так і на магістерських програмах. В цілому серед спеціальностей, які можна вивчати на дистанційній основі, переважають інженерні та економічні науки, інформатика та математика, менеджмент. Меншим попитом користуються гуманітарні спеціальності та мови. Наприклад, Інститут імені Вільгельма Бюхнера випускає бакалаврів в галузі інформатики, електротехніки, а також інженерів-економістів. А в університеті Кайзерслаутерна на основі першої вищої освіти можна вивчати менеджмент в сфері освіти чи охорони здоров’я, медичну фізику, нанобіотехнологію і ряд інших дисциплін.

Найбільш доступні - заочні програми в державних вузах. Так, заочний університет в Хагені не бере плати за навчання як такої, проте студенти самі оплачують матеріали, які присилаються їм, що становить приблизно 20 євро за один курс. Оскільки темп навчання студенти вибирають самі, то й витрати в кожному семестрі в них можуть відрізнятися.

В цілому ж, вартість повного курсу навчання на бакалавра складає для різних спеціальностей від 1400 (інформатика та математика) до 2500 євро (правознавство). Магістри вчаться менше, тому й навчання буде для них дешевшим: від 600 (комп’ютерні науки) до 1300 євро (філософія). Крім того, двічі на рік студенти платять семестровий збір, що становить 11 євро.

Для того, щоб поступити на заочне відділення німецького вузу, студентові з країн СНД необхідно надати ряд документів. По-перше, це перекладений німецькою мовою і завірений атестат про середню освіту. Через відмінність термінів навчання в українській і німецькій середній школі українські школярі вступають в “доросле життя” на 1-3 роки раніше німецьких. Тому німецькі ВНЗ не визнають українські атестати як свідоцтва про повну середню освіту і зазвичай вимагають закінчити ще два курси українського ВНЗ. Тому, поступаючи на програму бакалавра, не забудьте відправити разом з атестатом перекладену німецькою мовою копію залікової книжки. Якщо ж ваша мета - заочний магістрат, то крім шкільного атестата вам необхідно прикласти копію вашого диплома - також перекладеного німецькою мовою.

Друга важлива вимога - підтвердження достатніх знань німецької мови. Як правило, визнаються сертифікати TestDaF, DSH, а також свідоцтва Інституту імені Гете: Zentrale Oberstufenprufung, Kleines Deutsches Sprachdiplom або Grobes Deutsches Sprachdiplom. Крім того, залежно від програми, від претендента може знадобитися мотиваційний лист, рекомендації від викладачів, резюме, що містить відомості про освіту та трудову діяльність.

На початку кожного семестру студенти отримують конспекти для самостійного вивчення, які замінюють звичні лекції. Крім того, багато матеріалів викладачі розміщують в Інтернеті. Так, університет в Хагені надає кожному студентові “віртуальне учбове місце”, де він може вирішити організаційні питання (наприклад, зареєструватися на наступний семестр), а також дістати доступ до учбових матеріалів.

Проте вчитися, зовсім не з’являючись в університеті, все-таки не вдасться. Як правило, для заочників частина занять проводиться в аудиторіях вузу, його філіях і учбових центрах, а також в партнерських учбових закладах. Там же студенти складають іспити.

назад до ЗМІСТУ  
     
Інфо