Кадрова служба
 
назад до ЗМІСТУ  

ЯК УТРИМУВАТИ В ПОРЯДКУ ДОМАШНЮ АПТЕЧКУ

Організація зберігання ліків вдома - важлива справа для кожної сім’ї. Адже домашня аптечка завжди має бути в порядку, і в ній повинно бути все необхідне для надання першої допомоги хворому.

1. Уважно вивчіть правила зберігання препаратів. Більшість ліків рекомендовано зберігати при кімнатній температурі, але, якщо на упаковці вказано “прохолодне і захищене від світла місце” або ж “сухе прохолодне місце” - значить, що температура в місці зберігання не повинна перевищувати 15оС. Такі препарати краще зберігати в холодильнику. Зазвичай для зберігання ліків відводять місце на дверцях, але не варто “перемішувати” ліки з продуктами: відведіть для них окремий закритий відсік або, якщо такої можливості немає - зберігайте в герметично закритому пластиковому контейнері.

Не тримайте ліки у ванні або будь-якому іншому приміщенні (веранді чи лоджії), де є частий перепад температур та нестабільний рівень вологості. Дуже важливо уникати контакту ліків з відкритим повітрям. В цьому випадку можливе випаровування засобів, а також їх реакція з киснем. Таким чином, флакони щільно закривайте, а таблетки зберігайте в закритій заводській упаковці.

2. Всі ліки бажано зберігати в одному місці, щоб у разі потреби можна було їх швидко знайти. Основну частину домашньої аптечки можна зберігати в спеціальній шафці, відвести для цього закриту полицю шафи чи ящик столу. Якщо ви зберігаєте аптечку на відкритій полиці - тримайте ліки в непрозорому контейнері чи в коробці, адже деякі препарати руйнуються під впливом сонячного світла. Зрозуміло, слід потурбуватися про те, щоб у дітей і домашніх тварин не було доступу до ліків.

3. Засоби для зовнішнього і для внутрішнього застосування потрібно зберігати окремо один від одного. Для перев’язувальних засобів (стерильних бинтів, вати) краще відвести окремий пакет. Якщо ваша аптечка невелика за розміром, то такого розподілу вистачає. Якщо ж ліків вдома надто багато, краще розсортувати їх і розкласти по пластикових контейнерах або щільних пластикових пакетах із застібкою. Це спростить пошук потрібного препарату. Ліки зазвичай розкладають за призначенням. Наприклад, в один контейнер – засоби від головного болю, в другий - ліки для лікування застуди, в третій - препарати для нормалізації травлення і так далі. Якщо в деяких членів сім’ї є хронічні захворювання - можна завести в аптечці “іменні” контейнери для препаратів, які приймає лише ця людина. Розбірливо підпишіть “розділи” аптечки.

4. За статистикою найбільша кількість дрібних побутових травм відбувається на кухні. Тому, якщо ви зберігаєте аптечку в іншому приміщенні, варто подумати про те, щоб організувати в одній з кухонних шаф місце для зберігання набору “першої допомоги”. Він може бути дуже компактним (засіб для дезінфекції, бинт, лейкопластир, засіб від опіків, вата, ножиці), але дозволить швидко впоратися з невеликим порізом або опіком прямо на місці події.

5. Окреме питання - організація зберігання анотацій до ліків. Викидати їх відразу після купівлі небажано, навіть якщо йдеться про звичні препарати, які хтось з членів сім’ї приймає, - раптом ліки знадобляться, наприклад, дитині й доведеться розраховувати дозу і згадувати список протипоказань. Анотації можна зберігати разом з препаратами, в коробочках, але це не завжди зручно, оскільки різко збільшує об’єм, який займає аптечка. Можна зберігати їх в окремій папці, розсортувавши в алфавітному порядку, за призначенням або частотою використання. Щоб спростити пошук анотації, можна крупно, яскравим маркером написати на верхній частині сторінки назву препарату і його основне призначення (наприклад, “противірусне”). Якщо ж ви загубили інструкцію, не переживайте з цього приводу. Зараз не проблема знайти будь-яку інструкцію в Інтернеті.

6. Раз на декілька місяців необхідно проводити “ревізію” аптечки. Перевірте термін зберігання ліків, викиньте прострочені препарати. Варто позбавитися і від лікарських засобів, призначення яких невідоме нікому з дорослих членів сім’ї, а також від “нерозпізнаних” медикаментів (блістер з назвою, що стерлася, пляшка без етикетки і так далі). Перевірте наявність бинтів, пластирів, препаратів, які часто використовуються, та ліків першої необхідності, потім складіть список того, що необхідно придбати, щоб ваша домашня аптечка була в повній “бойовій готовності”.

7. У вас вдома завжди має бути набір безрецептурних засобів, необхідних для надання першої допомоги при травмах і полегшення стану при частих погіршеннях здоров’я. Мінімальний склад домашньої аптечки повинен включати перекис водню чи інший засіб для дезінфекції порізів і ран, йод чи зеленку, пластир, стерильні бинти, анестетики (гелі чи спреї з лідокаїном або бензокаїном), засіб для лікування опіків, препарати для лікування простудних захворювань, жарознижуючі та знеболюючі засоби, препарати від алергії, активоване вугілля, нашатирний спирт і валідол. Також в “мінімальний набір” входить пінцет, ножиці, піпетка і, зрозуміло, градусник. Але типовий список необхідно адаптувати для кожної сім’ї, з урахуванням “хворих місць” кожної людини і стежити, щоб у складі домашньої аптечки завжди були засоби від погіршень здоров’я, до яких ви схильні.

назад до ЗМІСТУ  
     
Інфо