Кадрова служба
 
назад до ЗМІСТУ  

ЯК ВЧИТИСЯ НА ЧУЖИХ ПОМИЛКАХ?

Світ з великим інтересом прислухається до історій успіху і порад успішних людей; слова таких мультимільярдерів, як Річард Бренсон чи Дональд Трамп служать незаперечною істиною, а славнозвісний Стів Джобс взагалі став пророком від бізнесу.

Всі вони досягли успіху завдяки певним якостям, рішенням і вчинкам, які тепер інші люди ретельно вивчають, розглядають, розкладають по поличкам, щоб врешті-решт отримати рецепт універсального успіху. Але цей шлях не завжди приводить до очікуваного результату. Згадайте, чи багато ви знаєте людей, які ознайомились з біографією Стіва Джобса та змогли створити компанії, подібні до Apple?

Весь парадокс ситуації полягає в тому, що, стежачи за успішними людьми, ніхто особливо не звертає увагу на невдачі та помилки - а секрет криється саме тут! У статистиці є таке визначення “Помилка тих, хто вижив” - коли статистики шукають закономірності в одній групі, так званих “тих, хто вижив”, забуваючи про іншу - не менш важливу, групу “загиблих”.

Щоб довести це твердження, наведемо знаменитий історичний приклад. Під час Другої світової війни в США було створене спеціальне відомство, яке, крім інших питань, займалося проблемою безпеки бомбардувальників, - їх було настільки легко збити, що в кращому випадку лише половина поверталася назад. Вивчаючи бомбардувальники, які повернулися, військові вирішили, що потрібно зміцнити бронею місця, прошиті кулями, - крила, носову частину і т.д.

Але тут в справу втрутився математик, вивчив проблему й пояснив, що потрібно шукати місця, де вцілілі бомбардувальники не були пошкоджені - саме це найвразливіші місця, адже літаки повернулися назад лише тому, що туди не влучили снаряди! Ними виявилися бензобак і кабіна пілота - які закрити бронею було набагато простіше, ніж крила. Таким чином, цей висновок математика (навіть не інженера) - врятував життя безлічі пілотів, і цей принцип використовується у військовій техніці до наших днів.

Так само в житті ми бачимо лише вершину айсберга - лише тих людей, хто досягнув успіху, намагаючись не звертати увагу на невдах, побоюючись «заразитися» їх невдачами. Хоча прислів’я свідчить, що дурні вчаться на своїх помилках, а розумні - на чужих, в науковій літературі публікуються результати лише успішних експериментів, а якби ще був каталог «неуспіхів», вчені могли б знову й знову не повторювати помилок попередників.

І ось на основі певних історій з життя різних людей було складено список помилок, які призводять до життєвого краху, не лише професійного, але й особистого. Отже, що не потрібно робити?

1. Орієнтуватися на чужу думку (навіть найближчих людей), а не на власні бажання. Здається, це класичний приклад - хотів бути художником, але батьки вирішили, що краще бути юристом, тому що більша зарплата та й робота престижніша. В результаті людство має ще одного посереднього юриста, замість того, щоб мати хорошого й щасливого художника.

2. Намагатися бути завжди для всіх хорошим. Висновок напрошується з попереднього пункту. Ввічливість - це чудово, але той же популярний Стів Джобс був рідкісним хамом. Але переможців не судять!

3. Витрачати час на нецікаву роботу. На жаль, життя занадто коротке, щоб щодня з ненавистю ходити туди, де тобі не подобається – навіть, якщо за це добре платять.

4. Ставити перед собою нереальну мету. Напевно, ви помічали, як люди вибиваються з сил, намагаючись виплатити іпотеку за квартиру в двісті-триста квадратних метрів, втрачаючи на цьому здоров’я та життєві сили, щоб не бути гіршим за інших. Це стосується багатьох речей. Про це вже мільйони разів говорилося, що гроші та речі ще нікого не зробили щасливішим, проте «круті» автомобілі, мобільні телефони, будинки в престижних районах, як і раніше, займають перші позиції в списку бажань.

5. Не відстоювати власні інтереси, вважаючи їх другорядними. Сімейні психологи говорять, що всі проблеми в сім’ї відбуваються через те, що один член сім’ї занадто багато собі дозволяє, а інший мовчить і терпить.

6. Брати на себе зайві зобов’язання - особливо за родичів і дітей, які давно вже виросли. Зрозуміло, в цієї помилки є психологічна основа - прагнення до контролю, яке в результаті руйнує життя і того, хто контролює, і тих, хто вже звик до постійного нагляду та втручання в особисте життя.

7. Давати людям третій шанс. Другий шанс ще можна дати - але вже з деякими обмеженнями. Але втретє прощати чоловіка, який зрадив або запив, - це вже занадто!

8. Робити навмисно щось погане людям. Можна не вірити в карму чи у вищі сили, але можна помітити, що люди, які обманювали інших, здійснювали негідні вчинки чи зраджували, рано чи пізно опиняться на самоті. Причому, завдяки тим, хто не здійснює помилку, про яку йшлося в попередньому пункті, та не дає їм другий чи третій шанс.

9. Звинувачувати у своїх невдачах інших. Підступні партнери, погані чоловіки чи дружини, неуважні працедавці та невдячні діти - ось хто винен в тому, що життя пішло під укіс.

10. Думати, що хтось прийде та вирішить всі ваші проблеми. Це типова помилка, наприклад, для дівчат, які чекають принца на білому коні. Проблеми накопичуються, принц не з’являється, або з’являється, але приносить з собою масу інших проблем.

Зрозуміло, цей список далеко не повний. Кожен з нас може його доповнити й розширити, і можливо, це дозволить наростити броню і «підстелити солому» саме там, де це потрібно!

назад до ЗМІСТУ  
     
Інфо