Кадрова служба
 
назад до ЗМІСТУ  

ЯК ВИБРАТИ ПРОФЕСІЮ

Вибір професії багато фахівців рекомендують представляти у вигляді рівностороннього трикутника, сторонами якого є такі поняття як “я можу”, “я хочу” і “треба”.

Хочу - це інтереси і схильності особистості, що можуть виявлятися вже в дуже ранньому віці, наприклад, схильність до роботи з людьми, технікою, природою і т.д.

Можу - це здатність людини до освоєння і виконання певної професійної діяльності. Причому, виконанню швидкому і якісному.

Треба - це, так би мовити, соціальне замовлення, тобто потреба суспільства в людях визначених спеціальностей.

Як ви вже здогадалися, людина буде вдоволеною тільки в тому випадку, якщо їй вдасться поєднати всі ці сторони в струнку геометричну конструкцію. Причому, бажано, щоб сторони були дійсно рівні. Так що, спробуйте трохи зайнятися життєвою геометрією і намалюйте подібний трикутник.

Щоб скорегувати ваш професійний вибір, можна використовувати різні способи психодіагностики: тести, анкети, опитувальники. Вони дозволять вам визначити, до якого типу особистості ви відноситеся, які якості є вирішальними для тієї або іншої області діяльності.

Не секрет, що не тільки молодим людям, але і тим, хто з якоїсь причини втратив роботу, властиве загострене почуття непотрібності. Це відчуття - вірна ознака того, що вам варто переглянути свої професійні орієнтири. В ідеалі ще до вступу в навчальний заклад бажано визначити хоча б тип майбутньої професії. Назвемо деякі з таких типів:

Людина - техніка: будівельник, технолог, льотчик, водій, конструктор.

Людина - природа: хімік, геолог, ветеринар, біолог, фермер.

Людина - людина: секретар, менеджер з персоналу, лікар, продавець, міліціонер.

Людина - художній образ: художник, письменник, артист, музикант, журналіст.

Людина - знакова система: програміст, економіст, оператор, перекладач.

Як бачите, розподіл досить чіткий і стрункий. Щоб вибрати для себе той або інший тип зайнятості, потрібно згадати, до чого ви відчуваєте особливий потяг із самого дитинства, хто був вашим кумиром, кого із знайомих ваших батьків ви завалювали питаннями про їхню професію.

Аналіз цієї інформації допоможе вам правильно вибрати свою спеціальність, свою справу. Нудний термін „профорієнтація” - насправді дуже захоплююче і корисне заняття. Скільки люди страждають через те, що колись зробили неправильний вибір! Не варто вибирати професію, орієнтуючись на поради знайомих, на можливі високі заробітки або престиж. Прислухайтеся до голосу свого серця, протестуйте себе самостійно або разом із профе-сіоналами, і тоді потім вам не буде про що шкодувати. Ви зробите безпомилковий вибір.

назад до ЗМІСТУ  
     
Інфо