Кадрова служба
 
назад до ЗМІСТУ  

ЯК ВИБРАТИ ВНЗ У ПОЛЬЩІ

Пропозицій навчання в польських ВНЗ, адресованих українцям, зараз не бракує. Однак, перед тим, як приймати рішення, варто озброїтися інформацією, добре перевірити навчальний заклад та зважити всі „за” і „проти”.

Що вивчати, щоб потім не шкодувати

Перш, ніж обирати ВНЗ, слід визначитися із напрямком, за яким хотілося б навчатися. Найчастіше майбутні студенти хочуть знати, які шанси на ринку праці вони матимуть із тією чи іншою спеціальністю. В надії на успішне працевлаштування абітурієнти вибирають передусім модні та популярні напрямки. В останні роки це міжнародні відносини, європеїстика чи європейська дипломатія, а також туризм, економіка, менеджмент, журналістика. Але, як показує досвід, ситуація на ринку праці швидко змінюється, а велика кількість випускників популярних спеціальностей призводить до того, що саме вони й поповнюють ряди безробітних. Тим часом навчальні заклади в Польщі скаржаться на брак студентів з напрямків: фізика, хімія, математика і т.п.

Золоте правило вибору спеціальності – не переоцінити, але й не применши ти свої сили. Шукаючи можливості виїхати на навчання за кордон, особливо, коли йдеться про нагоду навчатися безкоштовно, абітурієнти часто погоджуються вивчати що завгодно. А після півроку навчання не улюбленого чи занадто складного предмету горе-студент, як правило, повертається додому. Водночас не варто шукати легких шляхів та обирати напрямок за принципом, «де вчитися найлегше» – навчання швидко набридне, а про особистий розвиток годі й казати.

Отже, як би банально це не звучало, найкраще обирати той напрямок, який розвиватиме ваші здібності, а також допоможе реалізувати себе в обраній спеціальності.

Польські ВНЗ – до вибору, до кольору

Готуючись обирати вищий навчальний заклад, до якого вступатимете, спробуйте визначитися із критеріями, які є для вас важливими. Сформулюйте для себе першочергові (те, що мусить бути обов’язково) та другорядні (те, від чого за певних умов можна й відмовитись) вимоги до майбутнього місця навчання. Пропонуємо звернути увагу на наступні фактори.

1. Місто, в якому знаходиться ВНЗ, має неабияке значення. Можливо, це буде маленьке тихе містечко? Чи, навпаки, велике, активне студентське місто, де вирує життя та постійно відбувається щось цікаве. Як правило, молоді люди обирають останнє, бо ж не наукою єдиною живе студент. Але, щоб згодом не було розчарувань, варто спершу або поїхати до майбутнього міста навчання, або ж, принаймні, пошукати інформацію про нього в Інтернеті.

2. Державний чи приватний ВНЗ? Донедавна в Польщі, вважалося, що приватні вищі навчальні заклади не конкуренти державним. Мовляв, якість освіти в останніх значно краща, вони надійніші та й шанси знайти пристойну роботу із таким дипломом значно вищі. Тим часом недовіра до приватних ВНЗ опиралася на стереотипи, які з’явилися в часи, коли недержавні навчальні заклади й справді не могли запропонувати освіту високої якості. Зараз ситуація змінюється, і вибір між державним та недержавним ВНЗ вже не здається абітурієнтові таким однозначним.

Звичайно, більшість приватних вищих навчальних закладів не може похвалитися такими багаторічними традиціями, престижем чи безкоштовною освітою, як державні. Але приватні школи впевнено можуть конкурувати із державними за новаторськими підходами в освіті, використанням сучасних технологій, цікавими пропозиціями, підлаштовани-ми до сучасного ринку праці та вимог роботодавців, більш ліберальними умовами вступу і т.д. Та й ціни на навчання в недержавних ВНЗ виглядають значно привабливіше, існує гнучка система оплати та знижки.

Втім, і тут треба бути дуже обережним. По-перше, не за всіма спеціальностями та рівнями (наприклад, не всюди є магістратура) можна здобути освіту в недержавному ВНЗ. Найчастіше приватні школи пропонують навчання за напрямками зі сфери управління, фінансів, економіки, інформатики, педагогіки, туризму, а також психології та права. По-друге, нерідко за відсутності необхідної кількості охочих навчатися, деякі напрямки просто не відкривають, тому доводиться або змінювати свій вибір, або ж шукати інше місце навчання. І, по-третє, на жаль, чимало приватних шкіл не можуть похвалитися високим науковим рівнем. Тому здібним студентам може бути просто „затісно” в такому навчальному закладі.

3. Престижність та позиції в рейтингу. В рекламних буклетах закордонні вузи та українські посередницькі агенції, які їх представляють, обіцяють майбутнім студентам навчання в „найпрестижніших, найкращих, найрейтинговіших” навчальних закладах країни. На жаль, часто це не так. Тому, якщо для вас є важливим саме цей критерій, спробуйте отримати якнайбільше інформації про ВНЗ із різних джерел – перегляньте його сайт, почитайте публікації в пресі, послухайте відгуки знайомих. Радимо також переглянути в Інтернеті сторінку Державної акредитаційної комісії Польщі, яка оцінює якість та умови навчання у польських ВНЗ. Або ж вирушайте прямо до навчального закладу (іноді навіть сама будівля, в якій він розташований, може сказати чимало), зупиніть першого-ліпшого студента і запитайте, що він може розповісти про свій навчальний заклад. Така інформація є ціннішою за всі красномовні розповіді представників вузу та рейтинги.

Абітурієнтові на замітку:

- Для навчання у польському ВНЗ обов’язково потрібне знання польської мови (якщо ж ви обираєте англомовний напрямок, то потрібне, відповідно, знання англійської мови). Тому, якщо на етапі вступу ВНЗ не вимагає від вас знання мови, варто задуматися про рівень цього навчального закладу.

- Часто назви недержавних ВНЗ, котрі починаються з „wyzsza szkola” в Україні перекладають як „університет” (що асоціюється в першу чергу із поважним державним ВНЗ). Однак це не відповідає дійсності, оскільки більшість приватних ВНЗ не є університетами (таку назву може носити лише той ВНЗ, який має повноваження надавати науковий ступінь доктора щонайменше за 10-ма дисциплінами). Тож чимало абітурієнтів і не підозрюють, що їдуть навчатися до приватного ВНЗ.

назад до ЗМІСТУ  
     
Інфо