Кадрова служба
 
назад до ЗМІСТУ  

ЯК ЗУСТРІЧАЮТЬ РІЗДВО В ІТАЛІЇ

До Італії за різдвяною казкою не їздять. Не тому, що тут не люблять Різдво, - ще як люблять, країна-то католицька! Просто в середземноморському кліматі та серед розкішної ренесансної архітектури загубляться будь-які різдвяні базари, розташовані на міських вулицях. Ну і нехай. За ялинкою, снігом, глінтвейном, імбирними пряниками та іншою смакотою можна поїхати і в Нюрнберг, і до Відня. Але в різдвяній Італії стільки прекрасного! Чим більше ви любите прекрасне - тим більше вам сподобається в Італії.

Ну а ялинки... Буває, що в грудні в усій Венеції вдається виявити одну-єдину ялинку, та й та може бути зроблена зі ... свіжої полуниці. Венеція взагалі здається найбільш антиріздвяним містом світу: трохи ліхтариків, трохи новорічних сувенірів в лавках - от і всі нагадування про свято. Проте в лютому у Венеції буде справжнє свято - карнавал.

Втім, різдвяний базар у Венеції все ж є: з 4 до 24 грудня на площі Святого Стефана у двох десятках дерев’яних будиночків продається приємний святковий скарб, а для дітей влаштовуються вистави. Ще одна місцева особливість - надягати новорічні ковпачки на голови мармуровим левам біля Палаццо Дожа, а заодно - приклеювати скульптурам бороди.

Прихильникам ялинок можна порадити поїхати в Мілан або в сусідню з Венецією Верону. А найкращі італійські різдвяні ярмарки з костюмованими виставами проходять в Генуї та Больцано.

Справжній старт італійських зимових свят - 8 грудня, коли майже в кожному місті розпочинаються виставки вертепів, часто вони бувають платні, але надзвичайно цікаві. Багатьом вертепам вже не одна сотня років, і зроблені вони дуже майстерно. Наприклад, у Вероні вертепи демонструються в давньоримській Арені на Пьяцца Бар. Вона побудована для гладіаторських боїв і нагадує римський Колізей, але трохи поступається йому за розмірами.

Взимку над цим об’єктом спалахує срібна комета (Stella Cometa). Оригінальна скульптура Рінальдо Олівьєрі на тему Різдва прикрашає Верону в дні зимових свят з 1984 року. Особливо гігантська зірка ефектна у вечірній час: підсвічування просто приголомшливе. Виставка вертепів з усього світу, від європейських до африканських країн, в Арені триває до кінця січня, і срібна комета - один з елементів експозиції.

У Римі найкрасивіші вертепи знаходяться у ватиканському соборі Святого Петра. До речі, вертепи - настільки необхідний елемент італійського Різдва, що зустрічаються вони навіть на святковому столі у вигляді шоколадних фігурок або печива.

Якщо ж хочеться побувати на різдвяній месі у Ватикані й побачити Папу Римського, варто спробувати потрапити в собор Святого Петра в ніч з 24 на 25 січня або опівдні 25 січня. Літургії також проводяться увечері 31 грудня, а ще - 1 і 6 січня.

Про свята нагадують дзампоньяри - альпійські пастухи, які співають різдвяні гімни. Їх можна зустріти на вулиці. А от народних гулянь в Італії не чекайте: як і скрізь у Європі, Різдво тут - тихе сімейне свято. Відмінність лише в тому, що подарунки дітям приносить не Санта-Клаус, а його двійник - бородатий Баббо Натале.

Щоб отримати від нього подарунок, бажано попередньо написати йому листа і опустити в одну з червоних поштових скриньок, які в передріздвяні свята розставлять по всій Італії. А можна обмежитися посланням батькам з вдячністю і повагою. Скриньки для цього не потрібно: за традицією діти кладуть такі послання матусі під подушку, а вона у Святвечір після обіду зачитує листа вголос.

В кожного регіону Італії є своя специфіка святкування Різдва. Наприклад, в храмах Умбрії проходять різдвяні концерти, де звучить не лише духовна, але й, скажімо, джазова музика. В тосканських селах в зимові свята розпалюють великі багаття, навколо яких і киплять всілякі веселощі. А в місті Оратіно зберігся чудовий звичай: спочатку ліпити, а потім спалювати величезний факел з цукру.

Багаття і смолоскипи з’являються на Різдво невипадково. Свято 25 грудня в Італії має язичницьке походження: за часів Римської імперії в цей день відзначалися Сатурналії - зимове сонцестояння. Пам’ять про Сатурналії проявляється у звичаї підпалювати на Різдво велике поліно, яке в ідеалі має догоріти до Нового року. Це ж поліно з’являється на різдвяному столі у вигляді шоколадного десерту - Серра. Ще один важливий елемент застілля - апетитний та ароматний пиріг “Панеттоне”. Кожна італійська господиня пече його по своєму, але в результаті практично завжди пиріг виходить неперевершеним. Ще б пак - рецепту “Панеттоне” - понад 500 років. Крім того, на столі обов’язково повинна бути риба. Подекуди на святковому столі її - до 20-ти видів. Серед цього всього рибного різноманіття виділяється смажений або ж запечений вугор.

Якщо ви приїхали в Італію після Різдва, у вас все одно є шанс долучитися до святкової атмосфери. Вертепи, зазвичай, стоять майже місяць - до Водохреща. І лише тоді їх знову ховають до наступних свят, а разом з ними з вулиць і храмів зникають і прикраси з гірляндами: свята закінчилися.

За новорічними феєрверками варто вирушити до Колізею і на набережну Тібру. Втім, найкращі італійські феєрверки проходять не в столиці, а в Неаполі. Радіючи настанню Нового року на італійських площах, будьте готові до відсутності звичного шампанського: тут цей напій з Новим роком не асоціюється. Замість шампанського італійці віддають перевагу місцевому вину.

Ну і звісно, яке ж католицьке Різдво без традиційної промови Папи Римського. І для більшості римлян вона звучить не по телевізору, а вживу - адже до площі святого Петра - рукою подати.

назад до ЗМІСТУ  
     
Інфо