Кадрова служба
 
назад до ЗМІСТУ  

ІСТОРІЯ НАЙБАГАТШОЇ СІМ’Ї ФРАНЦІЇ. ЯК З’ЯВИВСЯ AUCHAN?

Ми вже багато разів розповідали про сімейний бізнес. Кожен з них є в якійсь мірі унікальним. Цього разу ми розповімо вам історію сім’ї Мюльє. Це найбагатша сім’я у Франції. В світі вони відомі тим, що володіють мережею гіпермаркетів Auchan.

При цьому парадокс сім’ї Мюльє полягає в тому, що жоден з її членів не входить в список мільярдерів Forbes. І це при річному прибутку одного лише Auchan в 36 мільярдів євро! Чому? Вся річ у тому, що частки в усіх компаніях, що належать сім’ї, рівномірно розподіляються між усіма її членами. Виходить, що тут немає окремої особи, яка могла б похвалитися величезним багатством, але вся сім’я в цілому є однією з найбагатших в Європі.

Сім’я Мюльє веде свою історію з дуже давніх часів. Ще на початку XX століття вони славилися тим, що були досить успішними промисловцями у Франції. Вони випускали текстильні вироби. І робили це дуже успішно. Оскільки наша історія все-таки більшою мірою пов’язана з роздрібною мережею Auchan, то її буде доречно зв’язати з Жераром Мюльє-молодшим. Він народився 13 травня 1931 року. В той час його батьки - Жерар і Марі Мюльє-Кавруа - жили в місті Рубе, на вулиці Анрі-Боссю. Жерар був первістком. За старою сімейною традицією (до речі, цих традицій у сім’ї Мюльє багато) його назвали на честь батька.

Бізнес сім’ї нестримно розвивався, поки Жерар здобував освіту. Потім розпочалася Друга Світова війна та час застою в усій Європі. Втім, Мюльє пережили цей період без якихось значних проблем. Проте, вже тоді Жерар-старший почав розуміти, що на одному лише виробництві далеко не поїдеш. У той час починає набирати оберти роздрібна торгівля. Це було й простіше, й вигідніше, ніж виробництво.

Тим часом Жерар Мюльє залишає навчання на першому курсі університету. Причиною тому стало невгамовне бажання молодої людини швидше кинутися у бій - зайнятися бізнесом. Взагалі, Жерар у той час відрізнявся справжньою пристрастю, якщо не сказати одержимістю, стосовно роботи. Він не лише приділяв їй багато часу, але й намагався робити все, що тільки можна. Одного разу він навіть взявся особисто ремонтувати верстат, який зламався. На жаль, він не був майстром в цьому питанні. Підсумок плачевний: Жерар Мюльє позбувся двох пальців на правій руці.

Втім, в сім’ї оцінили завзяття Жерара. Вже скоро він почав просуватися по службі. До 1958 року він вже був директором з продажу. Трьома роками раніше між членами сім’ї був укладений договір, згідно з яким кожен з них отримував рівну частку в усіх компаніях, що належать сім’ї. При цьому Мюльє ніколи не брали партнерів для бізнесу зі сторони. Це теж одна з традицій сім’ї (до речі, один з цікавих моментів полягає ще й в тому, що після весілля чоловіки сім’ї Мюльє додають до свого прізвища прізвище дружини. Жерар в результаті став Мюльє-Матіасом, після його одруження на Бернадетті).

Виробництво продовжувало залишатися основним бізнесом сім’ї Мюльє. Роздріб у той час так і не виправдав себе. Втім, це не заважало сім’ї пробувати. Безуспішні спроби рано чи пізно повинні були перерости в щось більше.

Ключовим моментом стала поїздка Жерара в США на семінар, присвячений роздрібній торгівлі. Саме там він дізнався про нову модель супермаркету. Суть полягала в тому, що створювався магазин з самообслуговуванням і прилеглою до нього стоянкою. Це давало йому декілька переваг:
• споживачі спокійно могли приїжджати на своїх власних машинах, тим самим здійснюючи покупки відразу ж на цілий тиждень;
• самообслуговування набагато зручніше. Люди могли спокійно познайомитися з тим чи іншим продуктом, не вимагаючи постійної уваги продавця;
• це дозволяло заощадити на персоналі та представити набагато більший асортимент в магазині;
• в супермаркетах весь час були значні знижки, що приваблювало туди нових споживачів;

Мюльє зрозумів, що за супермаркетами майбутнє. Він вирішив, що варто спробувати відкрити щось подібне у Франції. Таким чином, коли б не поїздка в США, то, можливо, ми б не побачили знаменитого магазину Auchan, який став символом ділової Франції та зробив сім’ю Мюльє дуже багатою.

Отже, 6 липня 1961 року відкрив свої двері перший магазин Auchan у Франції. За сімейною традицією кожен член сім’ї отримав однакову долю в магазині. Але Жерар Мюльє почав бізнес з партнером. Чому? Вся річ у тому, що в сім’ї віднеслися з деякою недовірою до нової ідеї. Вони вважали її дуже ризикованою, і вирішили спробувати її окремо від загального бізнесу. Якщо провалиться, то втрати будуть не такі відчутні. Саме тому Жерару довелося шукати партнера. На щастя, він його знайшов. Промисловець Мішель Сегар вклав в Auchan 600 тисяч франків за 50% долю в компанії. Так, Мішель і Жерар відкрили перший супермаркет у Франції. А сім’я отримала партнера, хоча це й суперечило її принципам.

Досвіду в роздрібній торгівлі молодим підприємцям, звичайно, не вистачало. Спочатку Жерар і Мішель зробили безліч помилок. Це, природно, привело до певних неприємних наслідків. Збитки за перший рік роботи склали 200 тисяч франків! Це була колосальна сума для невеликого супермаркету (площа першого магазину Auchan складала 600 квадратних метрів, і там було 30 службовців). І це при тому, що засновники намагалися працювати дуже економно.

В той час сім’я стала подумувати про закриття магазину. Жерар-старший провів строгу розмову з сином, після якої сказав йому, що дає рівно три роки на те, щоб магазин став прибутковим. Чи міг він тоді передбачити, наскільки прибутковим буде Auchan?

Ці три роки пройшли в дуже плідній роботі. По-перше, бізнес покинув Мішель Сегар. Він сам хотів цього. А, крім того, в сім’ї Мюльє не дуже хотіли, щоб в майбутньому він володів частиною їх сімейного бізнесу. По-друге, Жерар став вчитися у досвідчених продавців. Саме вони розповіли йому про правильне викладення товару, про те, як призначати знижки на продукцію. Це були цінні поради для молодого підприємця.

Auchan починає продавати товари дуже дешево. Природно, це не могло не приваблювати нових відвідувачів в магазини. Продажі пішли вгору. А в 1967 році в місті Ронке відкрився величезний гіпермаркет Auchan. Він займав площу 12 тисяч квадратних метрів.

З розвитком мережі розвивався і мерчандайзинг. Магазини Auchan завжди намагалися брати на озброєння всі нові віяння в торгівлі. В 1977 році Auchan починає преміювати своїх співробітників акціями компанії. В результаті в руках працівників компанії виявилося близько 17% усіх акцій Auchan.

У 1981 році з’являється перший магазин за межами Франції. Це був гіпермаркет Alkampo, що відкрив свої двері в Іспанії. За Іспанією послідували інші європейські країни. Сьогодні Auchan займає серйозні позиції у Франції, Іспанії, Росії, Італії, Португалії, Люксембурзі (тут відкритий лише один гіпермаркет, але там більше й не потрібно), Польщі, Аргентині, Угорщині, Марокко, Китаї, Тайвані, Румунії, Мальті та Україні. Зараз в усьому світі нараховується більше 1000 магазинів Auchan. Річний оборот складає більше 33 мільярдів євро. Більше 170 тисяч людей знайшли собі роботу в мережі Auchan.

Україна стала дванадцятою країною, де французька торгова мережа “Ашан” відкрила свої гіпермаркети. Управління всією діяльністю “Ашан” в Україні покладено на компанію “Ашан Україна Гіпермаркет”, яка в свою чергу, має в своєму складі ряд структурних підрозділів, серед яких, консалтингові, фінансові та будівельні компанії. Зараз в Украні функціонує 8 гіпермаркетів “Ашан”.

Представництво “Ашан-Україна” було офіційно відкрито 6 березня 2007 року. Відкриття першого гіпермаркету мережі “Ашан-Петрівка” в м. Києві відбулося 29 березня 2008 року. Другий гіпермаркет мережі “Ашан-Донецьк” був відкритий 12 грудня 2008 року в місті Макіївка Донецької області.

Сьогодні сім’я Мюльє є однією з найбагатших в Європі. Багато в чому за рахунок успіху Auchan. Втім, це далеко не єдиний напрям діяльності сім’ї. Компанії належить безліч брендів, серед яких особливо варто відмітити Leroy Merlin (магазини будматеріалів і товарів для дому), St. Maclou (товари для дому), Decathlon (спорттовари), Norauto (авто-аксесуари), Kiabi (одяг), Atac і Elea (супермаркети). При цьому всі члени сім’ї мають рівну частку в кожній компанії.

В 2006 році Жерар Мюльє відійшов від безпосереднього керівництва мережею Auchan. Йому було 75 років. Проте, в справах компанії він все ще бере участь. Мюльє займає пост голови ради директорів. Auchan у свою чергу продовжує залишатися приватною компанією.

назад до ЗМІСТУ  
     
Інфо