Кадрова служба
 
назад до ЗМІСТУ  

ЗАНЕПОКОЄННЯ І ЯК З НИМ ВПОРАТИСЯ

Скажіть, хто з вас ніколи не хвилювався? Всі ми колись за щось переживали. Хтось менше, хтось більше. Ми переживаємо про свої сім’ї, про стосунки з людьми, про роботу, про здоров’я, про майбутнє...

Це частина нашого життя, і нікуди від цього не втекти.

Але іноді занепокоєння стає настільки великим, що з ним не впоратися поодинці. Надмірне переживання підштовхує людину до загострення сприйняття ситуації і, відповідно, до неадекватних вчинків. Такі люди можуть переживати через будь-яку дрібницю, думаючи одночасно про безліч речей, в тому числі й про ті, які не залежать від їхнього контролю. Наприклад, таких, як нестабільні погодні умови або всесвітню навалу тарганів. Але навіщо ж турбуватися про те, на що ми вплинути не можемо?

Інколи людина стає сама не здатною керувати своїми думками і володіти ситуацією. Лікарі кажуть, що такі люди 50% свого часу проводять в постійній тривозі щодня, а деякі примудряються і цілий день турбуватися про все на світі. Хронічне занепокоєння в багатьох випадках призводить до безсоння, втоми, дратівливості. Пропадає чіткість думки і збільшується безпорадність у вирішенні власних проблем. Також спостерігається занижена самооцінка та звична тяга придушувати свої почуття, особливо радісні.

Занепокоєння опановує нашими думками, і ми втрачаємо здатність думати конструктивно. По суті справи, воно скорочує наше життя. Занепокоєння – найнепродуктивніша форма життєдіяльності. Завдяки йому життєві обставини здобувають над нами абсолютну владу. Ми стаємо рабами даного моменту, рабами минулого й навіть майбутнього. З усього сказаного можна зробити висновок, що людина сама робить нещасною себе й близьких людей, які перебувають поруч з нею.

Чи не час позбутися від того, що вас руйнує зсередини та знайти душевну рівновагу, а заодно і відмінне здоров’я?

Головне зрозуміти для себе - чи хочете ви жити довго і щасливо, чи хочете ви перемогти свої страхи й занепокоєння? Сказати собі: «Так, я цього хочу. Я не хочу хворіти і придумувати собі страшні хвороби. Я не хочу жити в страху і неспокою перед майбутнім і минулим. А що мені для цього треба? Просто перестати турбуватися і почати жити!»

Наслідуючи прості правила, викладеним нижче, ви зможете вивільнитися з полону тривог і хвилювань.

Візьміть занепокоєння під контроль

Чи замислювалися ви над тим, наскільки сильна та безмежна влада занепокоєння над вами, наскільки легко це почуття підпорядковує вас собі? З кожним разом така безкарність дозволяє страху все легше заволодівати вами. Задумайтеся, чому ви стурбовані, чого боїтесь? Найчастіше почуття занепокоєння виникає від плутанини і невизначеності, тому логіка і ясність - найкращі засоби проти страху.

Коли Ви знову відчуєте занепокоєння, візьміть його під контроль і зробіть наступне:

1. Візьміть аркуш паперу і напишіть, що Вас турбує.

2. Зважте всі факти, напишіть варіанти рішень.

3. Прийміть рішення і починайте діяти. Даний прийом не дозволить розвиватися негативним думкам. Кажуть же: “У страху очі великі”. Все, що пов’язано з переживаннями, має тенденцію до перебільшення. Робота з папером дозволить вам оцінити реальний масштаб проблеми і перейти до її вирішення.

Програйте найгірший сценарій

Для того, щоб ви керували страхами, а не вони вами, їх потрібно проаналізувати та зрозуміти. Даний прийом дозволить вам побачити, що будь-яке занепокоєння має свої межі. Ви перестанете відчувати свою безпорадність і вразливість.

Кожного разу, коли у вас виникає ситуація, яка викликає хвилювання, запитайте себе:

1. Яка ймовірність того, що те, що вас турбує, відбудеться?

2. Що відбудеться в гіршому випадку?

3. Уявіть, що найгірше з того, що могло статися, вже сталося.

4. Продумайте ваші подальші дії та знайдіть спосіб поліпшити найгірший варіант.

Діючи так, ви побачите, що не існує безвихідних ситуацій та непереборних проблем. Ви завжди зможете вийти із становища. А якщо це так, то чи варто хвилюватися?

Забудьте про минуле і майбутнє

Як казав Оскар Уайльд, вся принадність минулого в тому, що воно - минуле. Так от і забудьте про минулі невдачі. Звертайтеся до минулого лише за тим, щоб витягти досвід, стати кращим і рухатися далі.

Ми живемо, постійно озираючись назад і зазираючи вперед. Минуле тягне вантажем образ і переживань, майбутнє лякає невідомістю. Але скажіть, чи здатні ви передбачити, що готує вам майбутнє? Ні? Тоді навіщо ви постійно думаєте: “А що якщо...”, “А раптом...”? Потрібно вирішувати проблеми по мірі їх виникнення, а не наперед починати турбуватися, отруюючи цим собі та оточуючим життя.

Живіть справами сьогоднішнього дня. Мова не про те, щоб жити, не піклуючись про завтрашній день, а про те, щоб не сприймати майбутнє як загрозу і привід для хвилювань.

Знайдіть собі заняття

Занепокоєння і страхи мають звичай виникати з нічого і на порожньому місці. Для того, щоб позбутися від занепокоєння, потрібно знайти для себе заняття. Зайнята людина надто зайнята, щоб хвилюватися. Невже така проста річ як зайнятість дозволяє витіснити почуття занепокоєння? Наш мозок влаштований так, що в певний момент ми можемо думати лише про одну річ.

Ви легко можете самі в цьому переконатися, проробивши наступне: закрийте очі та спробуйте подумати одночасно про ваші плани на вечір і про те, як влаштований автомобіль. Ви побачите, що не можете думати одночасно про дві речі. З емоціями справа приблизно така ж сама: одна емоція витісняє іншу. Ми не можемо одночасно займатися чимось цікавим і переживати. В психології навіть існує таке поняття як “терапія зайнятістю”, коли роботу призначають як ліки.

Тому, замість того, щоб впадати у відчай, займайтеся улюбленою справою.

Скажіть собі: “Досить!” Вирішіть, що з сьогоднішнього дня ви перестанете непокоїтися через дрібниці, витрачати час на безглузді переживання і почнете бачити позитив, а не вести рахунок нещасть.

назад до ЗМІСТУ  
     
Інфо