Кадрова служба
 
назад до ЗМІСТУ  

ЯК ПРАВИЛЬНО ЗАПАМ’ЯТОВУВАТИ?

Напевно в житті у вас бували випадки, коли ви що-небудь забували. Особливо знайомий це стан школярам і студентам. «Адже я вчив це!» - Вигукують вони. «Чому ж я не можу тепер цього пригадати?» Та й у дорослих людей часто бувають такі випадки.

Чому ж ми часом не можемо запам’ятати інформацію і відтворити її потім? Учені розходяться в думках щодо механізмів роботи нашої пам’яті. Однак існують кілька практично загальновизнаних механізмів, що дозволяють спростити запам’ятовування,зробити його надійнішим і полегшити відтворення (згадування) інформації. Ці механізми можна назвати законами пам’яті. Ось головні з них:

Закон уваги. Скаржитеся, що не можете щось пригадати? А чи були прикладені зусилля для запам’ятовування? Може, під час запам’ятовування ви ще й телевізор дивилися? Для доброго запам’ятовуваннянеобхідна концентрація уваги на матеріалі. Далі перераховано кілька факторів, які негативно впливають на збереження інформації в пам’яті, і які потрібно по можливості виключити: сторонні думки; відволікаючий вплив (шум, радіо, телебачення, дзвінки і т.п.); втома, роздратування; поспіх.

Закон яскравості. Найкраще запам’ятовується все яскраве і незвичайне. За день ви зустрічаєте безліч людей, але ввечері можете згадати лише тих, хто чимось відрізнявся від інших. Тому перед запам’ятовуванням буде корисно спробувати надати інформації яскравий, незвичайний вигляд.

Закон значимості. За значимістю для людини інформацію можна розділити на три групи. У першу потрапляє життєво важлива інформація (режим харчування, знання про небезпеки і т.п.). Вона запам’ятовується без зусиль і практично назавжди. До другої групи відноситься цікава і суб’єктивно важлива для людини інформація. Вона теж засвоюється відносно легко. До третьої групи відноситься вся інша інформація. Вона засвоюється найгірше. На жаль, такої інформації переважна більшість. Звідси випливає кілька законів, що полегшують запам’ятовування.

Закон інтересу. Як вже було сказано, інформація, що відноситься до інтересів людини (друга група), запам’ятовуєтьсялегко. Тому потрібно хоча б тимчасово зацікавити себе тим, що збираєшся запам’ятати.

Закон мотивації. Необхідно переконати себе у важливості для вас запам’ятовувати інформацію. Уявіть, які вигоди принесе вам її запам’ятовування:більш швидке просування по службі, перемога у вікторині і т.д. Тоді інформація тимчасово перейде в другу групу і буде запам’ятовуватися значно надійніше.

Закон діяльності. Інформація, з якою ви проводите якісь дії, запам’ятовуєтьсякраще. Тому спробуйте що-небудь зробити з нею: щось підрахувати, порівняти її з чимось і т.п.

Закон розуміння й осмислення. Намагатися запам’ятати що-небудь, не розуміючи - практично безнадійна справа. Зрозумівши і осмисливши інформацію, ви дуже допоможете своїй пам’яті.

Закон попередніх знань. Запам’ятовується інформація взаємодіє з тією, що вже зберігається в вашому мозку. Відбувається установка асоціативних зв’язків, порівняння, виділення загальних ознак. Тому, чим більше у вас інформації на певну тему, тим легше запам’ятовуєтьсянова інформація з цієї теми. І взагалі, чим більше ви знаєте, тим легше засвоюються нові знання. Так що, щоб запам’ятовуватикраще, запам’ятовуйте більше.

Закон настройки і установки. На запам’ятовування потрібно налаштуватися. Перш за все, вирішіть для себе, скільки часу вам потрібно пам’ятати-и інформацію: день, рік, все життя. Це допоможе мозку правильно розмістити її. Перед запам’ятовуванням швидко перегляньте матеріал, який потрібно запам’ятати. Це підготує мозок до його запам’ятовування, дозволить оцінити складність матеріалу. Дуже корисно перед запам’ятовуванням згадати відомий вам матеріал на цю тему.

Не запам’ятовуйте однотипну інформацію підряд. наприклад, не слід вчити математику після запам’ятовування історичних дат. Не робіть відразу після запам’ятовування нічого складного для вас. Мозок зосередиться на складній діяльності і не зможе правильно розмістити отриману інформацію.

Наступні два закони дозволяють спростити згадування інформації.

Закон тимчасового шару. Інформація зберігається в пам’яті шарами. Типів цих шарів дуже багато, і одним з них є тимчасовий шар. Вся інформація, що запам’ятовується приблизно в один час, зберігається поряд. Тому, якщо вам потрібно щось згадати, спробуйте пригадати те, що ви робили в той день, коли до вас надійшла потрібна інформація.

Закон тематичного шару. Ще одним з шарів пам’яті є тематичний. Вся інформація за подібною тематикою зберігається в мозку поруч. Тому, намагаючись згадати щось, спробуйте згадати близьку за тематикою інформацію. Наприклад, якщо ви забули назву міста, згадайте назви кількох інших міст.

Сподіваємося, що описані в цій статті закони дозволять вам легше і надійно запам’ятовувати все, що вам хочеться. Вдалого вам запам’ятовування!

назад до ЗМІСТУ  
     
Інфо