Кадрова служба
 
назад до ЗМІСТУ  

ДЕСЯТЬ КРАЇН, ДЕ ЧЕКАЮТЬ УКРАЇНЦІВ НА ЗАРОБІТКИ

Останнім часом на форумах і в соціальних мережах багато розмов, що про те, як, і головне, куди поїхати з України на заробітки чи на постійне місце проживання. Хто жартома обговорює цю можливість, а хто серйозно подумує шукати кращого життя за кордоном.

Так, за даними недавнього дослідження проведеного міжнародною компанією Gallup, кожен п’ятий українець бажає працювати за межами України. Причому 15% респондентів хочуть виїхати з України назавжди. Проте це ще не найгірша ситуація серед пострадянських республік. Зокрема, як відмічають експерти Gallup, найбільше за кордон бажають вирватися жителі Молдови. Таких там аж 53%.

РОСІЯ

Особливості працевлаштування. Росія виглядає найпривабливішою країною для наших заробітчан - тут не потрібна робоча віза. Якщо ви провели в країні більше 90 днів, є два варіанти. Перший - повернутися на кілька днів додому і знову виїхати в Росію на 3 місяці. Другий - стати на міграційний облік. За законом зареєструвати вас у міграційній службі повинна приймаюча сторона, тобто роботодавець.

Які спеціальності потрібні. Хоча за останній рік будівництво в Росії скоротилося на 50-60%, лише в Московській області виділено понад 20 тис. квот для кваліфікованих будівельників з країн СНД, а для різноробочих в різних галузях економіки - понад 35 тис. Це 2/3 усіх трудових квот. Також затребувані слюсарі-складальник стаціонарного устаткування, робітники металообробної та машинобудівної промисловості, машиністи рухомого обладнання.

ПОЛЬЩА

Особливості працевлаштування. Працевлаштуватися в Польщі можна за спрощеною робочою візою. Вона відкривається в польському консульстві за запрошенням, яке оформлює роботодавець. Видається на 365 днів, з яких ви маєте право знаходитися в країні 180 днів. (Іншими словами, після півроку роботи в Польщі на наступні півроку доведеться повертатися додому.) Але ваш роботодавець може при бажанні допомогти вам зробити повноцінну робочу візу, що дає вид на проживання.

Які спеціальності потрібні. В Польщі можна влаштуватися на сезонні роботи (збирання врожаю) або на будівництво (потрібні різні фахівці: плиточники, муляри, дорожні робітники). Цілий рік потрібні бетонники та зварники - це найбільш високооплачувана робоча спеціальність.

Високий попит на лікарів, тому що польські медики вважають, що краще заробляти в Західній Європі, ніж у Польщі. Потрібні лікарі всіх спеціальностей, але особливо - терапевти, дитячі лікарі та хірурги.

Якщо українські робітники одержують у середньому на 20% менше, ніж поляки, то зарплати медиків з України знаходяться на рівні зарплат польських медиків. Хоча український диплом лікаря визнається в Польщі, доведеться скласти іспит польською мовою на підтвердження лікарської кваліфікації. За результатами іспиту видається сертифікат, який діє на всій території Польщі (тобто при переході на роботу в іншу клініку іспит перескладати не потрібно).

ЧЕХІЯ

Особливості працевлаштування. Чехія офіційно не видає робочі візи некваліфікованим трудовим мігрантам. Натомість є робота для дипломованих фахівців і кваліфікованих робітників з вищою освітою - вони можуть влаштуватися на роботу за так званою Зеленою картою.

За нею фахівці, які потрібні для роботи в Чехії, отримують на 2 роки вид на проживання, а ще через 2 роки можуть одержати громадянство. Зелену карту одержують за спеціальним запитом від великих фірм, вузів, науково-дослідних інститутів у тому випадку, якщо на чеському ринку праці не можна понад 2 місяці знайти робітника на певну вакансію.

За запитом роботодавця консульство видає візу, ви приїжджаєте в Чехію, зустрічаєтеся з роботодавцем і разом з ним подаєте документи в імміграційну службу. Якщо ваш роботодавець передумав - вам доведеться повернутися в Україну.

Які спеціальності потрібні. На даний момент потрібні українські лікарі, кондитери, кухарі, пекарі, плиточники та зварники.

ПОРТУГАЛІЯ

Особливості працевлаштування. Нещодавно прийнятий трудовий закон захищає громадян Португалії від безробіття й робить важчим в’їзд заробітчанам.

Щоб іноземець міг отримати роботу, потрібно, щоб на португальському ринку праці не можна було знайти людину на цю вакансію протягом 30 днів. Тоді на неї можуть розраховувати мешканці Євросоюзу та іноземці, які мають вид на проживання. Якщо таких не знайдеться, на вакансію може претендувати українець.

За таких умов квоти для трудових мігрантів досить низькі. Але, якщо заздалегідь знайти роботодавця, українці мають шанс на роботу, оскільки роботодавець зможе домовитися і вибити місце в обхід системи. До речі, стаж трудових мігрантів у Португалії прирівнюється до стажу в Україні.

Які спеціальності потрібні. Некваліфіковані робітники на сезонні роботи зі збору полуниці та винограду, а також робітники будівельних спеціальностей.

НОРВЕГІЯ

Особливості працевлаштування. Норвегія практично закрита для трудових мігрантів зі Східної Європи: на некваліфікованих роботах зайняті вихідці з країн Євросоюзу та мусульманських держав.

Які спеціальності потрібні. Кваліфіковані медсестри. Обов’язковою вимогою Міністерства охорони здоров'я Норвегії є знання мови: представник норвезької компанії перед підписанням контракту обов’язково прилітає в Україну, щоб особисто переконатися в кваліфікації медсестри та її знанні мови.

Але спочатку потрібно одержати в Норвегії ліцензію медсестри, для чого необхідно 3-4 місяці попрацювати молодшою медсестрою, яка заробляє в середньому на 40% менше, ніж норвезькі медсестри.

В наші дні широко розповсюджений вид шахрайства - “працевлаштування” на норвезькі нафтові платформи. В Україні за ліцензією Мінпраці працюють лише два агентства з працевлаштування в Норвегії, і жодне з них не оформляє на роботу на платформи. Одержати цю роботу може лише громадянин Норвегії або Євросоюзу з досвідом роботи від 5 років.

США ТА КАНАДА

Особливості працевлаштування. Одержати трудову візу в цих країнах дорожче, ніж в інших країнах, а в Канаді ще й набагато довше. (На підтвердження кваліфікації працівника, затвердження його кандидатури в Мінпраці Канади й українському консульстві йде в середньому 6 місяців.) В Америку робоча віза видається двічі на рік - навесні та восени, терміном від 3 до 8 місяців, але на території США її можна продовжити на 3 роки.

Які спеціальності потрібні. Якщо раніше Канада приймала заробітчан для роботи на фермах, то зараз лише кваліфікованих робітників.

На відміну від Канади, Америці потрібні некваліфіковані робітники. Оцінивши за останні роки переваги дешевої робочої сили з України та Молдови, Америка збільшує трудові квоти для цих країн.

Наші трудові мігранти навчилися успішно працевлаштовуватися навіть у тих країнах, які офіційно не видають трудових віз.

ІТАЛІЯ

В’їхавши до країни за туристичною візою, українець проходить процедуру легалізації - свого роду амністії для мігрантів, що проводиться італійською імміграційною службою раз на рік. Для цього досить пред’явити трудовий договір. Головне - протриматися в країні до процедури легалізації. Згодом, освоївшись і вивчивши мову, можна знайти собі високооплачувану роботу.

ТУРЕЧЧИНА

Приїхавши в країну за туристичною візою, можна укласти трудовий контракт і офіційно одержати протягом місяця робочу візу, не виїжджаючи з країни. Як правило, українці, зайняті в готельному бізнесі, заробляють більше, ніж місцеві жителі. Жінки працюють на ресепшн та офіціантками, чоловіки - екскурсоводами та аніматорами. Правда, зарплати невисокі: в межах 500 доларів. Знання мови необов’язкове - в Туреччині багато російсько- та україномовних туристів.

ВЕЛИКОБРИТАНІЯ

Тут усі робочі місця за квотами для трудових мігрантів зараз зайняті власниками шенгенських віз з Польщі, Болгарії та країн Прибалтики. Єдина можливість одержати офіційну роботу в Англії доволі витратна.

Якщо одержати в Британській раді сертифікат на знання англійської IELTS і пред’явити в консульстві довідку про стан банківського рахунку, можна оформити на 2 роки студентську візу, за якою в Британії можна одержати будь-яку роботу без попереднього запрошення з боку роботодавця. Правда, потрібно враховувати, що тиждень навчання в Англії коштує, в середньому, 200 фунтів. Гроші вам потрібно переказати на банківський рахунок в Англії - всю суму за навчання вперед.

назад до ЗМІСТУ  
     
Інфо