Кадрова служба
 
назад до ЗМІСТУ  

ЯК ПОЗБАВИТИСЯ ВІД ПОГАНИХ ЗВИЧОК

З психологічної точки зору звичка - це будь-яка дія, доведена до автоматизму і, яка здійснюється без зусиль і контролю. Тобто, це такі вчинки, які люди роблять, не замислюючись. На жаль, людина схильна отримувати більше поганих звичок, ніж хороших.

Ви говорите “ну” так часто, що ось-ось самі з’їдете від цього з глузду? Ви гризете нігті, і скоро ваші руки можна буде знімати у фільмі жахів? Жуєте без перерви - і не можете зупинитися? Із страхітливою швидкістю витрачаєте гроші на дурниці?

Цілком можливо, що ви теж страждаєте від однієї з описаних вище звичок.

Правда, в одну мить позбавитися від них не можна. Знадобиться час. Скільки? Приблизно 90 днів, вважають психологи.

Для цього потрібно дотримуватися наступних правил.

1. Налаштуйтеся на успіх. Щоб позбутися від звички, необхідно цього хотіти. Не потрібно чекати багато чого з самого початку, але треба вірити в себе. Багато хто відразу відступає, так як передбачає невдачу. Тому не обіцяйте собі занадто багато. Не намагайтеся позбутися більше, ніж від однієї звички за один раз. І, перш ніж подолати наступну звичку, почекайте декілька місяців.

2. Вибравши одну звичку, від якої потрібно позбутися, визначте її причину. Насправді це більш складне та глибоке поняття, ніж просто автоматизована дія. В її основі лежать серйозні психологічні стани, наприклад, стрес або тривалий невроз. За допомогою певних вчинків людина заспокоює себе і шукає вихід. Звичка обсмикувати одяг і поправляти волосся може бути наслідком комплексу неповноцінності та невпевненості в собі. Щоб зрозуміти причину, поспостерігайте за собою. Наприклад, може виявитися, що ви починаєте гризти олівець кожного разу, коли начальник з вами розмовляє. Як правило, під час відпочинку, відпустки або після зміни роботи звички зникають, так як усувається причина. Якщо ви самі не можете знайти причину, зверніться до психолога.

3. Визначте позитивні та негативні сторони звички. Паління, наприклад, допомагає освіжити думки чи заспокоїтися. Але перерахувавши всі неприємні наслідки, ви зрозумієте, що хорошого в цій звичці набагато менше, ніж поганого. Або ж, наприклад, ви накручуєте волосся на палець. З одного боку, це, звичайно, шкідливо - можете залишитися зовсім без волосся. З іншого боку, це заспокоює, коли ви нервуєтесь. Через це, до речі, і виникають багато поганих звичок. На деякий час вони можуть вас заспокоювати. Тому перш, ніж позбавитися від звички, вам потрібно вирішити, що робити з руками, якщо їх нікуди дівати.

Отже, якщо ви, нервуючись, без кінця смикаєте волосся, знайдіть інший спосіб заспокоїтися. Якщо ви гризете нігті, постарайтеся зайняти руки чим-небудь іншим, наприклад, грою на піаніно, набиранням текстів на комп’ютері чи малюванням.

Вся річ у тому, щоб знайти не просто яку-небудь заміну, а таку заміну, яка вам би подобалася. Це принесе подвійну користь - ви будете зайняті цікавою справою і пишатиметеся тим, що позбавилися від поганої звички. Якщо ж ви не знайдете такої заміни, ви приречені на поразку. Відмовившись від звички, ви відчуватимете якусь порожнечу. І, якщо не зможете її нічим заповнити, врешті-решт знову повернетеся до цієї звички. Якщо ж ваша звичка не приносить вам або оточуючим шкоди, але доставляє багато задоволення, можливо, не варто від неї позбавлятися.

4. Пообіцяйте собі щось приємне: купити нову книгу, пограти в нову комп’ютерну гру чи піти в кіно з друзями. Краще, щоб нагорода слідувала відразу за досягнутою метою. Але слідкуйте, щоб така нагорода теж не перетворилася на звичку. Наприклад, ви будете цілий день грати на комп’ютері, виправдовуючи свої дії тим, що ви в цей час не витрачаєте даремно всі гроші на непотрібні речі.

5. Уникайте ситуацій, в яких найчастіше проявляються ваші звички. Якщо ви можете витратити всі гроші на непотрібні дрібниці, не беріть з собою в магазин багато грошей або намагайтеся в першу чергу купувати лише необхідні речі. Або намагайтеся рідше зустрічатися з тещею, якщо під час розмови з нею ви постійно обсмикуєте одяг. Також бажано уникати людей, у яких є така ж звичка, так як людині властиво наслідувати.

6. Контролюйте себе та плануйте свою поведінку заздалегідь. Якщо ви хочете позбутися від слів-паразитів, вивчіть мову виступу, продумайте ваші фрази під час розмови. Будьте готові до будь-яких ситуацій. Вдома розвісьте стікери з нагадуваннями в тих місцях, які пов’язанізі звичками. Наприклад, на холодильник, якщо ви постійно берете з нього щось поїсти, або на шафу з вимогою прибрати одяг.

7. Позбавляйтеся від шкідливих звичок поступово. Так, якщо ви за 15 хвилин можете 20 разів вимовити “ну”, спробуйте спочатку говорити це слово хоч би сім разів.

8. Розкажіть друзям і знайомим, що ви хочете позбутися від звички, це підвищує мотивацію.

А через три місяці буде видніше, в чому справа. Ви дізнаєтеся, які нагороди вам приємніші. А найголовніше - ви зрозумієте, що можете змінити себе. Перетворіть це на захоплюючий науковий експеримент!

назад до ЗМІСТУ  
     
Інфо