Елізабет Холмс: як стати мільярдером в 31 рік?

Елізабет Холмс - висока блондинка з недбалою зачіскою. Їй 31 рік, і вона - наймолодша в світі жінка-мільярдер.

 

Холмс часто порівнюють зі Стівом Джобсом. Обидва в дитинстві проводили багато часу на самоті. Обидва кинули навчання, бо вірили - є речі важливіші. Як і Джобс, Холмс з самого початку вважала, що її компанія змінить світ. Джобс став мільярдером до 40 років, а Холмс – набагато раніше. В 2014 році її проект Theranos оцінили в 9 млрд. доларів, їй належить більше половини акцій.

Про Холмс захоплено написали Forbes і Fortune, вона потрапила в більшість списків найвпливовіших людей планети і в рейтинги мільярдерів.

Дитинство і Стенфорд

Елізабет Холмс народилася у Вашингтоні 3 лютого 1984 року в сім’ї працівника рятувальної служби і працівниці Конгресу США. Через роботу батька дитинство Елізабет пройшло в Китаї, де дівчинка вивчила китайську мову.

«Чого я справді хочу - так це відкрити щось нове, щось, про що людство раніше не підозрювало», - писала Холмс батькові, коли їй було дев’ять років. Вона визнає, що була дивною дитиною: «Я читала багато книжок, любила твори Джека Лондона. В мене до цього часу в записнику є дизайн машини часу, який я намалювала в сім років».

У дитинстві Холмс читала біографію свого прапрадіда Крістіана Холмса, хірурга, інженера та винахідника. Він народився в Данії в 1857 році, був деканом медичного коледжу Цинциннаті в США, в цьому місті госпіталь названий його ім’ям.

Він надихнув Холмс пов’язати життя з медициною, але стати лікарем не вдалося - в якийсь момент дівчина зрозуміла, що відчуває страх, коли бачить голку. Пізніше вона зізнавалася, що це стало головною причиною запуску Theran-os - компанії, що дозволяє брати аналіз крові з пальця, а не з вени, за допомогою невеликої голки.

Коли Холмс переїхала в Пало-Альто, щоб поступати до Стенфордського університету, батьки надіслали їй копію «Роздумів» Марка Аврелія з повідомленням про те, що «життя повинне мати мету». Вона поступила на факультет хімічної інженерії.

В перший рік навчання Холмс просила декана Ченіннга Робертсона дозволити їй вхід в лабораторію, де займалися в основному студенти, які претендують на ступінь PhD. Очільник факультету спочатку не погодився, але студентка була дуже наполегливою - щодня чекала його біля дверей лабораторії та питала, коли він пустить її всередину. Нарешті Робертсон здався.

Влітку Холмс домовилася з адміністрацією Стенфорда, щоб відвідувати курси китайської мови.

Після цього випросила стажування в Інституті Генома в Сінгапурі, де вивчала поширену тоді в Азії атипову пневмонію. Вона дивилася, як беруть аналізи крові, і думала, що робити це можна інакше, більш сучасними способами. Повернувшись до США, Холмс приступила до роботи.

«Елізабет по п’ять-шість днів практично не вставала з-за письмового столу», - згадує її мати Ноель Холмс. Результатом праці стала патентна заявка - пластир, який виділяє медичну речовину і стежить за змінами в крові. До нього можна приєднати чіп від мобільного телефону і передавати дані лікареві.

В 19 років Холмс кинула університет, вклала гроші, які сім’я відклала на її навчання, в свою компанію, і стала шукати інвесторів.

«Я знала, що мені доведеться поговорити мінімум з двома сотнями людей, щоб зацікавити хоча б одного з них. Тому я не переживала через відмови», - згадує Холмс.

Гроші

Насамперед вона запропонувала Робертсону стати її радником. Він вже допомагав декільком стартапам у сфері біотехнологій, але їх засновники були набагато старші за юну Холмс - тоді їй ледь виповнився 21 рік. «У кожному поколінні з’являються один або два таких, як вона», - пояснював професор свою згоду.

До 2005 року Холмс залучила близько 6 млн. доларів, цього було недостатньо. Вона розуміла: щоб зробити прорив, потрібно забути про гроші, думка «як виплатити зарплату в наступному місяці» не повинна заважати роботі.

Для проведення клінічних випробувань були потрібні тести, і Холмс підписала контракти з фармацевтичними корпораціями, в тому числі з Pfizer і Gl-axoSmithKline. Її компанія почала діяти в якості їх підрозділів.

Така співпраця додала Холмс статусу. Її проектом зацікавилися більш серйозні інвестори. До кінця 2010 вона залучила 92 млн. доларів. Почалася спокійна робота над тестами.

Паралельно в раді директорів Theranos з’явилися колишні військові та чиновники: екс-глава Держдепу Генрі Кіссінджер, екс-міністри оборони та генерали. Через це подейкували про близькість компанії до військово-промислового комплексу США. А сама Холмс пояснила свій вибір професіоналізмом цих людей, хоча зізналась, що застосовує технології за межами цивільної медицини.

Військову галузь вона вважає «важливою з погляду потенціалу для збереження життів».

Стратегія

Холмс весь час приділяє компанії: рідко розважається, мало з ким спілкується, крім молодшого брата, який теж працює в Theranos. Вона не ходить на побачення. Не брала відпустку останні десять років.

Ноу-хау компанії дозволяє всього по одній краплі крові з пальця провести

30 тестів, використовуючи мікрофлюіди і нову технологію, яку Холмс тримає в секреті. Це швидше і дешевше, ніж у звичайних лабораторіях.

Холмс вперше заговорила про свій проект лише через десять років роботи.

Зараз американський ринок поділений між двома гігантами Quest Diagnostics і Laboratory Corporation of America. Але їхні аналізи коштують дорожче, ніж аналізи Theranos. Наприклад, результати по холестерину в звичайній лабораторії обійдуться в 17 доларів, у Theranos – лише 3.

За словами Холмс, 40% людей не здають призначений лікарем аналіз крові, тому що бояться голок або не можуть оплатити високу вартість аналізів.

Її мета - зробити так, щоб центри Theranos з’явилися в 5 км від кожного будинку в США, а потім почати світову експансію.

Черговою своєю перемогою Холмс вважає те, що їй вдалося залучити в компанію 50-річного програміста Санні Балвані. Він працював у Lotus і Microsoft, відучився в Стенфорді і отримав MBA в Берклі. Холмс розуміла: для аналізу крові знадобиться створити серйозний софт. У 2009 році Балвані став президентом компанії. «Ми автоматизували процес від початку до кінця», - говорить він.

Зараз компанія пропонує більше 200 тестів, ліцензованих Федеральною комісією. Theranos уклав угоду з найбільшою аптечною мережею Walgreens, щоб побудувати тисячі центрів, починаючи з Каліфорнії та Арізони, які пропонують здати аналіз на місці. Результат можна отримати в той же день.

Холмс знає, що кров може розповісти про безліч порушень роботи організму - від підвищеного холестерину до раку - і процес перевірки повинен бути таким же безболісним, як купівля ліків в аптеці поруч з будинком.

Вона створює платформу для розвитку превентивної медицини. Сьогодні люди мають звичку відтягувати візит до лікаря і часто звертаються за допомогою, коли хвороба заходить вже занадто далеко, і її не можна вилікувати.

Перспективи

Холмс третину життя присвятила компанії, але проект все ще знаходиться на ранній стадії розвитку.

Наступних 20 років їй вистачить для того, щоб зробити послугу доступною і масовою. Холмс вважає, що в житті повинна бути одна головна мета, тому нічим іншим вона займатися не збирається.

Сьогодні їй належить 18 патентів у США і 66 за межами країни. У Theran-os майже 1000 співробітників, і компанія постійно розширюється.

Холмс часто стикається з критиками. Вони кажуть, що аналіз крові не завжди вказує на захворювання, поставити діагноз і призначити лікування, спираючись тільки на ці дані, не можна. Холмс це не бентежить - вона продовжує рухатися вперед.

Компанія співпрацює з мережею медичних центрів Carlos Slim Foundation в Мехіко, які використовують Theranos для визначення діабету та інших захворювань, що піддаються лікуванню на ранніх стадіях.

robota.lutsk.ua

сьогодні: 27 | 01 | 2022
розробка ПРОСТО САЙТ
+38 050 378 14 56